TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Toz Şeker

için 305 sonuç bulundu.

Toz Şeker

Şeker önemli bir besin maddesidir ve bitkilerden elde edilir. Çoğu insan çayı ve kahveyi şekersiz içse de gün içinde tüketilen Gıda & Şekerleme ürünlerinin içinde doğal olarak şeker alıyoruz. Ancak toz şeker olarak işlenmiş şekeri de farklı gıda ürünleri ile birlikte tüketiyoruz. Toz şekerler, şeker pancarından ya da şeker kamışından elde edilen tatlı bir besin maddesidir.

Eski Dönemlerde Toz Şeker Yerine Farklı Tatlar Kullanılmıştır

Eski Dönemlerde Toz Şeker Yerine Farklı Tatlar Kullanılmıştır

Eski dönemlerde şeker ihtiyacını gidermek için hurma, elma ve üzüm gibi meyvelerin sıkılması sonucu elde edilen suyundan giderilmiştir. Özellikle içeriğinde yoğun şeker olan meyvelerin suyu kaynatılmış ve pekmez kıvamına getirilmiş, böylece doğal şeker olarak kullanılmıştır. Kristal şeker ise ilk olarak şeker kamışından elde edilmiştir. Kamış genel olarak tropika iklimde yetişen bir bitkidir. Eski dönemlerde ise tatlandırıcı olarak şeker pancarının suyu sıkılmış, ya derhal kulanılmış ya da daha uzun süre kalması için konsantre edilmiştir. Çöken kristal tortular buharlaştıktan sonra kristal şeker olarak kullanılmıştır. Bu, ilk doğal şeker elde edilmesidir. Sonraları ise şeker kamışın Avrupa’da çok üretilemediği için talep şeker pancarına olmuştur. Ancak giderek fabrikasyon üretimle şeker elde edilmeye başlanmıştır. Şeker üretiminde fabrikasyon sistemine geçmekte herhangi bir sorun yoktur ancak durum insan sağlığını hiçe saydığında fabrikadaki şeker üretiminin engellenmesi gereklidir. Süpermarketlerden edindiğimiz toz şekerlere işlendikten sonra beyazlatma işlemi uygulanır. Beyazlatma işleminde uygun bulunan malzemeler kullanılır. En son aşama paketlemedir. Paketlemenin ardından toz şekerler piyasaya sunulur. Sunulurken toz şeker fiyatı da belirlenmiş olur.

Toz Şeker Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Toz Şeker Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Toz şekerler nihai müşteriye kilo bazında satılır ancak satış noktalarında çuval halinde toz şekerler gönderilir. Çuval halinde gönderilen şekerler son satış noktalarında eğer açık olarak satılacaksa müşterinin belirttiği ağırlıklarda satılır. Ancak genellikle toz şekerler son satış noktalarına paketlenmiş halde gönderilir. Paketler de birbirinden farklı ağırlıklara sahiptir. Dileyen, istediği ağırlıktaki toz şekeri satın alabilir. Toz şekerin üretim aşamaları kusursuz yapılmalıdır. İlk aşama hasattır. Hasat genelde pek dikkate alınmaz ve hasat dönemi değişebilir. Genel olarak hasat eylül ve ekim aylarında yapılır. Üreticiye pirim erken ya da geç sökümde verilir. Yıkama işlemi ise eğimin olduğu yerlerde basınçlı su ile pancarlar yıkanır, taş e toprak gibi yabancı maddeler uzaklaştırılır. Bu işlemlerin ardından pancar tartılır. Sonrasında kıyım işlemi gerçekleştirilir. Bu işlemde özel doğrama makineleri kullanılır ve pancarlar şerit olarak kıyılır. Uzunluğu, eni ve boyu belli şeritlere uygun olmalıdır. Büyük şeritler; ortaya çıkacak şeker miktarını azaltır., Küçük şeritler ise şekerin erken çıkışına neden olur. Tüm bu işlemlerin tamamlanmasının ardından çuval toz şeker fiyatı belirlenerek şeker satışa sunulur.

Toz Şeker Yolculuğu Satış Noktasında Biter

Toz Şeker Yolculuğu Satış Noktasında Biter

Toz şekerin yolu, ham şerbet elde edilmesi ile sürer. Asıl aşama budur ve bu aşamada difüzyon gerçekleşir. Yani hücredeki şeker dışarıya çıkarılır. Ham şerbet, kireçleme, saturasyon ve filtrasyondan meydana gelen temizleme işlemlerinin ardından ince şerbete dönüşür. 3 ayrı basamaktan meydana gelen temizleme aşamasında ilk önce ham şerbetin posa parçalarından temizlenmesi işlemi yapılır. Sonrasında ise temizleme tanklarında 80 ile 90 derecede ısıtılır ve kireçlemeye tabi tutulur. İşlem sırasında uygulanan kireçleme, asitleri Tuz, Şeker, Baharat hallerinden tuz haline dönüşmesini ve böylece çökmesini sağlar. Saturasyon; fazla kirece çökmesi için karbondioksit verilmesidir, filtrasyon ise çökmüş olan maddelerin ayrılması için yapılır ve bu sayede daha açık renkli bir şerbet elde edilir. Sonrasında ince şerbet koyulaştırılır. Ardından koyu şerbet lapaya işlenir. Bu sayede yüzde 100 kristalleşme sağlanır. Son aşama ise ham şekerin elde edilmesidir. Kristalleşme işleminden sonra şeker santrifüj makinesinde sıkılır. Bu işlemde şeker kristalleri sıvı kısımdan ayrılır. Kristalleşme işleminin ardından ortaya çıkan ürüne birinci ham şeker denilir. Kristalleşme işlemi yenilenerek ikinci ham şeker elde edilir. En son kalan sıvı artığa melas denilmektedir. Tüm işlemlerin tamamlanmasının ardından toz şeker kilosu belli bir fiyata satılmak için hazır hale gelmiş demektir.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Miktarı

(106)
(52)
(35)
(22)
(19)
(12)
(10)
(10)
(9)
(5)
(4)
(4)
(4)
(4)
(3)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Marka

Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Tipi

2'li Set (20)
4'lü Set (13)
3'lü Set (9)
5'li Set (7)
(4)
(4)
(3)
(3)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(61)
ve üzeri (81)
ve üzeri (84)
ve üzeri (88)
ve üzeri (90)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL