Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

Sakız

için 622 sonuç bulundu.

Sakız

Herkesin bildiği yaygın adı ile sakız, halk arasındaki adı ile de çiklet ya da ciklet olarak söylenen, ağızda çiğnenen, tabletler ya da farklı kısa şeritler halinde üretimi yapılan şekerli ya da şekersiz olabilen şekerleme türündeki ürünlere verilen isimdir. Çiklet adı ise Türkçe’ye sonradan eklenmiştir. İlk buluşunu günümüzden çok eski zamanlara dayanan sakızı ilk olarak Yunanlılar bulmuştur. Ayrıca Kızılderililerin de bazı ağaçlardan elde ettiklerini ağaç sakızını farklı baharatlarla tatlandırdıklarını ve sonrasında çiğnemek için kullandıkları bilinir. Günümüzde çok sevilen sakızların çok sayıda farklı aroması vardır.

Sakız Nasıl Üretilir, Faydaları Nelerdir?

Sakız Nasıl Üretilir, Faydaları Nelerdir?

En basit açıklaması ile sakız bir ağaçtan elde edilen latekstir. Bu lateks farklı temizleme prosedürlerinden geçer, farklı kimyasallar kullanılarak temizlenmektedir. Temizleme sonrasında içine şeker, nişasta, çeşitli aromalar, koku veren maddeler eklenir. Modern üretim yöntemlerine göre de üretimi gerçekleştirilir. Sakızın kokusu ve aromaları özellikle çocuklar tarafından çekici bulunmasına ve sevilmesine neden olur. Bu nedenle çocuklar fazlası ile tüketir. Ancak glutensiz sakız gibi özel çeşitleri de bulunur. Ayrıca doğal sakız çeşitleri de üretilir. Günümüzde üretim şekilleri de modernleştiği gibi sakızlar da bu üretim farklılıklarından etkilenmiştir. Ayrıca sakız faydaları da bulunur. Öncelikle dişlerin sağlıklı olması için şekerli sakız çiğnenmemesi tavsiye edilir. Şekersiz olan sakızlar diş sağlığı için çok daha faydalıdır. Tatlandırılması için kullanılan sorbitol ve maltitol gibi maddelerin bazıları dişlerin normalden daha kısa sürede çürümesine neden olur. Ancak bazı sakızlarda bulunan Xylitol maddesinin diş çürüklerini önleyici etkileri olduğu düşünülür. Ayrıca sigarayı bırakmak isteyenler için de üretilen özel sakız çeşitleri vardır. Bu kişiler için üretilen nikotin sakızları sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur. Şekersiz sakız çiğnemek ise öncelikle ağız sağlığını korur, ağız kokusunu da giderir. Şekersiz olan sakızlar çiğnendiğinde ağız normalden çok daha fazla tükürük ürettiğinden dolayı ağız içinde bulunan bakterilerin azalması konusunda yardımcı olur. Aromalı olan ama içinde şeker bulundurmayan sakızlar bu konuda çok daha etkilidir. Kilo vermeye yardımcı olan sakızlar da vardır. Çiğneme sırasında ağız sürekli meşgul olduğundan dolayı ek bir şey yeme ihtiyacı hissettirmez. Özellikle öğün aralarında kalorisi yüksek gıdalar tüketen insanların çiğnemesi tavsiye edilir. Mide için de faydalıdır çünkü mide asidini düzenleneme etkisine sahiptir. Yemeklerden sonra oluşan asidin önlenmesi, yanmanın oluşmaması için de kullanılır. Hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız için de faydalıdır. Stres seviyesini de azaltır. Ayrıca son yapılan araştırmalar ciklet sakız çiğnemenin konsantrasyonu artırdığını da ortaya çıkardı. Kulak içinde bulunan ve östaki adı verilen kısımların tıkanmasına da engel olan sakızın uçak yolculuklarında da kullanılması tavsiye edilir. Dilerseniz Mentos sakız çeşitlerini sayfamızdan satın alabilirsiniz.

 Sakız Çeşitleri

Sakız Çeşitleri

Özellikle çocukların sevdiği bazılarımızın da hangi yaşta olursak olalım tiryakisi olduğu sakızların günümüzde çok fazla çeşidi bulunur. Renk renk, farklı aromalarda, şekerli ya da şekersiz, şerit, küp ya da yuvarlak olan çeşitleri arasından çoğu zaman seçim yapmak zordur. Kısaca sakız çeşitleri kategorilere ayrılmak istenirse en basit hali ile şekerli sakızlar ve şekersiz sakızlar olarak ikiye ayrılır. Şekerli sakızların yapımında farklı aromalar kullanılır, en çok kullanılan aromalar ise meyve aromalarıdır. Çilekli sakız gibi çok sayıda meyve aromalı sakızı bulmak mümkündür. Çilekli sakızın şekersiz olanları da vardır. Çilekli dışında karpuzlu, kavunlu, portakallı, orman meyveli, muzlu ya da karışık meyveli aromalı olacak şekilde de üretilirler. Damla sakızı olan bilinen çeşidi ise özellikle yemeklerde ve tatlılarda aroma olarak sıklıkla kullanılır. Doğal sakız çeşitleri ise son zamanlarda en çok aranan sakızlar arasındadır. İçinde bulunan doğal malzemeler nedeniyle tercih edilen sakızlar sağlığa yaralı olması ile tanınıyor. Bu sakızların kanı temizleme, damar tıkanıklığını önleme gibi çeşitli özellikleri de olduğu düşünülüyor. Doğal sakızlar aynı zamanda organik oldukları için dağ sakızı adı ile de anılıyorlar. Tarçınlı sakız ise ağız kokusunu gidermede kullanılıyor. Şekersiz ve tarçın aromaları olanlar organik olarak da üretiliyor. İçinde şeker, yapay tatlandırıcılar ya da farklı aromalar bulunmuyor. Glutensiz sakız ise sakız çiğnemek isteyen ve çölyak rahatsızlığından muzdarip olan kişiler tarafından tercih ediliyorlar. Kenger sakızı denen bir çeşidinin ise stresi azaltmak için kullanıldığı doğal bir antidepresan etkisi gösterdiği biliniyor. Meyve aromalı olan sakızlar da lezzetleri ile adından söz ettiriyor. Genel olarak sakız çiğnemenin çene kaslarını sürekli hareket ettirmesi nedeni ile yüz egzersizi yapmanın doğal hali olduğu biliniyor bu nedenle de çiğneme alışkanlığı edinilmesi tavsiye ediliyor. Sakızların sert ya da yumuşak yapıda üretilmeleri de farklı zevklere hitap ediyor. Damla sakızı aromasının ise Türk kahvesi ile birleşimi ise son zamanlarda özellikle hanımlar arasında oldukça popüler. Sakız aslında sadece çiğnemek için değil hayatın birçok alanında tatlılarla ya da içeceklerde kullanılan bir ürün olarak sıklıkla karşımıza çıkıyor. Falım sakız çeşitlerini ve farklı aromalarını sayfamızdan keşfedebilirsiniz!

 En Çok Tüketilen Sakız Çeşitleri ve Fiyatları

En Çok Tüketilen Sakız Özellikleri ve Fiyatları

En çok tüketilen sakız çeşitlerinin başında zayıflatan sakız geliyor. Zayıflamak için ve yapılan diyete yardımcı olarak çiğnenen bu sakızlar özellikle hanımlar tarafından sıklıkla tercih edilen çeşitler arasında geliyor. Çocukların tükettiği sakızlarda ise içinden oyuncaklar çıkan sakızlar seviliyor. Yuvarlak sakız çeşidi gibi olan farklı türde ve şekilde olan sakızlar da oldukça beğenilen türler arasında. Sakızların içinde en ilginç olan türlerden biri de karasakız denen özel bir sakız cinsi. Karasakızlar Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde bulunan ormanlarda yetişen bir çam türünden elde ediliyor. Karaçam adı verilen ağacın gövdesi çizilerek çıkarılan bu sakız çeşidinden üretilen yakı yapımında sakızın en saf hali kullanılıyor. Özellikle sırt bölgesindeki ağrıların giderilmesi için kullanılıyor. Baharat sevenler için de farklı sakız seçenekleri var. Bunlardan en çok beğenilen zencefilli sakız ise acımtırak tadı ile ön plana çıkıyor. Çiğnenmesi ise ağızda farklı bir rahatlama hissene neden olan bu tür son zamanlarda en çok beğenilen baharatlı sakızlar arasında ilk sırada geliyor. Şekerli sakız kalori hesabı yapan kişilerce pek tercih edilmese de en çok sevilen ürünler olarak biliniyor. Bir de karanfil aromalı olan sakızlar var. Bu sakızlar ise doğal oldukları için organik sakız çiğnemek isteyenlerce tercih ediliyor. Ayrıca karanfil aromalı olan sakızlar yemeklerden sonra da kullanılıyor. Sakız fiyatları ise çok değişkendir. Markasına, türüne ve üretim şekline göre değişen fiyatlar en ekonomik seçeneklerden başlıyor ve yukarı doğru tırmanıyor. Bazı sakızlar tekli paketler halinde, bazı sakızlar beşli olarak bazıları ise özel kutular içinde satılıyor. Sakızlar arasında en eğlenceli olanlar ise tüp içinde satılanlar ya da metre ile satılanlar. Diş macunu tüpüne benzer ama daha küçük tüpler içinde ya da küçük bir kutuda mezura gibi sarılı şekilde bulunan sakızların en büyük özelliği ise dilediğiniz kadar sakız tüketme imkânı sağlaması. Nane aromalı, yeşil nane aromalı, karbonatlı, meyveli, kolalı, baharatlı, doğal ve organik seçenekleri ile oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan sakızlar günümüzde çantalarımızdan araçlarımızdan hiç ayırmadığımız gıda ve şekerleme ürünlerinin başında geliyor.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Vivident (96)
Falım (145)
Saadet (75)
Nazar (67)
First (49)
Big Babol (38)
Kent (25)
Markaevi (21)
Tipitip (10)
Toybox (9)
Mabel (7)
Turbo (7)
Keloğlan (5)
Ülker (5)
No Şuga (3)
Wrigley's (3)
Kervan (2)
Ozibox (2)
Storck (2)
Bonart (1)
Frogger (1)
Lol (1)
Nerds (1)
Oneo (1)
Punto (1)
Stoeck (1)
(4)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Aroma

(130)
(65)
(54)
(52)
(42)
(35)
(17)
(15)
(10)
(9)
(9)
(9)
(8)
(8)
(8)
(6)
(6)
(5)
(5)
(4)
(3)
(3)
(3)
(3)
(2)
(2)
(2)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Tipi

100'lü Set (127)
20'li Set (113)
18'li Set (54)
12'li Set (53)
2'li Set (27)
10'lu Set (16)
5'li Set (9)
4'lü Set (6)
(5)
(5)
(3)
(3)
(3)
(2)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Miktarı

(84)
(55)
(40)
(36)
(27)
(14)
(13)
(12)
(10)
(9)
(8)
(7)
(7)
(6)
(6)
(6)
(5)
(5)
(5)
(4)
(4)
(4)
(4)
(4)
(4)
(4)
(3)
(3)
(3)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(146)
ve üzeri (160)
ve üzeri (166)
ve üzeri (167)
ve üzeri (169)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL