ÇOCUK GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ

Daha Fazla Filtre+
Konum Belirle Seçtiğim konuma özel indirimleri ve aynı gün teslimatlı ürünleri göster.

Çocuk Güneş Gözlüğü

Çocukların gözlerini güneş ışığının zararlı etkenlerinden ve diğer yapay ışık kaynaklarından korumak amacıyla kullanılan, çocuk güneş gözlüğü özelliği koruyucusuyla eşdeğer olmakla beraber gözlük kullanım gerekliliğinin nedenini bilmesi gereklidir. Çünkü son yıllarda ozon tabakasında meydana gelen bozulmalar sonucunda göze zarar veren ultraviyole ışınların gelişi artmış durumda bu durum da polarize güneş gözlüğünün kullanım gerekliliğini arttırmaktadır. Ozon tabakası dünyaya gelen ultraviyole gibi zararlı ışınları emerek tutmaktadır. Bu çocuklar ve yetişkinler için cilt ve göz sağlığı açısından çok önemlidir fakat ozon tabakasında meydana gelen delikler ultraviyole ışığın artmasına ve ultraviyole ışığın verdiği zararın artmasına sebep olmaktadır. Ultraviyole ışığı zararı cilt kanserleri ve göz bozukluklarına sebep olmaktadır. Dışarda sıkça vakit geçiren hemen hemen her çocuk için güneş gözlüğü kullanmak elzem bir durum haline gelmektedir. Çocuk gözlük kullanımları bu nedenle oldukça önemlidir. Ebeveynler elbette ki göze zarar veren ultraviyole ışın ve günlük elektronik alet kullanımının göze zarar verici rolünü değerlendirebilmeli ve önemini bilmeliler. Çocuk güneş gözlükleri koruyuculuğunun en üst düzeyde olması için iyi bir araştırma ve muhakeme gereklidir. Çünkü gözlük kullanımının çocuklar için öneminin ve polarize güneş gözlüğünün farkı kullanım gerekliliği biliniyor olmalıdır. Polarize gözlük ultraviyole ışığı engellemenin yanında göze direkt gelen ışık yansımalarını engellemektedir. Işık yansımaları yatay ve dikey ve çok sayıda göze gelmektedir. Buda gözün yorulmasına ve bozulmasına sebep olmaktadır. Dışarıda güneş ışığına maruz kalmak ultraviyole ışınlarının göze zarar vermesine sebep olur. Çoğu insan güneş gözlüğünü sadece dışarıda ve güneşe maruz kaldığında kullanım gereksinimi duymakta ama bu doğru değildir. Gözler renkli ampullerden gelen ışıkta yansıma yapar ve ampulden de yayılan yapay ışık zararlıdır. Bu sebeplerle çocuk güneş gözlüğü özellikleri önem arz etmektedir. Çocukların günümüzde en çok zaman geçirdiği yer parklar ve açık alanlardır. Dışarda pek çok göze zarar veren ışınlar bulunmaktadır ve bu durum da polarize çocuk güneş gözlüğü kullanımını gerektirir. Polarize gözlük ışık yansımalarını engeller ve dikey yatay gelen ışınların sadece bir şekilde gelip gözün kamaşmasını engeller bu da gözün korunmasında oldukça etkili olmaktadır. Polarize gözlük önerilmesinin sebebi ışığı kutuplaştırması ve sadece bir yönlü ışığın göze gelmesini sağlamasıdır.

 Çocuk Güneş Gözlüklerinde Renkli Tasarımlar

Çocuk Güneş Gözlüklerinde Renkli Tasarımlar

Çocukların gözlük kullanımı açısından istekli olması çok önemlidir. Bu yüzden çocuklar için güneş gözlükleri çocukları gözlük kullanımına teşvik edici roldedir. Çok sayıda güneş gözlüğü modeli bulunmakla beraber renk ve desenlerle de süslenmiş güneş gözlükleri çokça dikkat çekici, çocuklar için cazip birer seçenek haline gelmektedir. Gözlük modelleri yuvarlak, kare, dikdörtgen, üçgen, altıgen, yıldız olarak birçok geometrik şekille can bulurken seçimde elbette çocuk yüz şekli de önem arz etmektedir. Yüz şekilleri düşünüldüğünde gözlük şekli kadar büyüklüğü de seçim yaparken değerlendirilmeli. Yüzü küçük olan bir çocuk için büyük güneş gözlüğü seçimi pekte mantıklı olmamakla beraber şekil olarak da dikdörtgen tercih edilmesi doğru olacaktır. Büyük yüzlü çocuklarda ise daha büyük gözlük seçimi ve kare, altıgen gibi geniş yapıda olan şekillerde yakışacak ve çocuğun seçiminde etkili olacaktır. Çocuk güneş gözlüğü modelleri seçiminde sadece yüz büyüklüğü ve şekli değil cinsiyette belirleyici bir faktördür. Gözlük seçiminde erkek çocuklar daha çok dikdörtgen kare ve oval gelişli kenarlara doğru daralan orta büyüklükteki gözlükleri tercih etmektedir. Kız çocukları ise daha çok yıldız, küçük kare, dikdörtgen, daire şeklindeki gözlükleri ve büyüklük küçüklük yönünden de erkeklerden daha farklı olarak çok büyük ve çok küçük gözlük kullanımında cesaretliler bu onların biraz daha gösterişi sevdiğinin göstergesidir. Bu gösteriş onların renk seçiminde de etkili olmaktadır. Gözlükler çocukların renk bakımından da seçim yaptıkları bir objedir. Erkek çocukları daha çok mavi, yeşil, lacivert, siyah gibi renklerden yana seçim yaparken kız çocukları pembe, turuncu, sarı, narçiçeği, mor gibi daha açık çarpıcı renkleri tercih etmekteler. Çocuklar için çerçeveler renk ve şekil dışında desenlerle de daha sevilebilir hale gelecektir. Desenler sevilen çizgi film karakterleri, hayvanlar, güneş, ay, leopar gibi birçok şey güneş gözlüğü çerçevesini süsleyebilir. Bazı bu süsler orijinal çocuk güneş gözlüğü fiyatları açısından bir yükselişe sebep olmaktadır. Tabi her zaman böyle olması gerekmez, kişisel özelliklere bağlı olarak bu normların dışına çıkılabilir elbette ki normaldir hatta daha da abartılıp simli pastel renklerle daha da çocuk için zevkli hale getirilmesinde fayda vardır. Çocuk güneş gözlüğü fiyatları ise şekil, renk ve desen yönünden önemli olduğu kadar rahatlığı çerçeve kalitesi, hangi malzemeden yapıldığı da önemlidir. Gözlük çerçevesi plastik, metal, kombine malzemeyle yapılabilir. Sayfamızdan çocuk güneş gözlüğü modellerine göz atabilirsiniz.

 Çocuk Güneş Gözlüklerinde Çerçevenin Önemi

Çocuk Güneş Gözlüklerinde Çerçevenin Önemi

Plastik te çerçeve ve kolları daha belirgin ve kalındır güneş gözlüğünde genelde plastik malzeme kullanılıyor ve metal gözlüklerden daha rahat olduğu genel olarak belirtiliyor. Metal çerçeve ve sap daha ince ve gözde belirgin olarak göze çarpmayan yapıdadır. Genel kanı metalin kulakları ağrıtmasından yana olmakla beraber kişiye göre değişiklik göstermektedir. Gözlükler çocukların yaşlarına oranla seçilerek alınmalıdır. 2 yaş çocuk güneş gözlüğü modelleri boyutları farklı olmakla birlikte 3 yaş çocuk güneş gözlüğü modelleri de ayrıca farklıdır ve boyutlar birbirine yakın değildir. Günden güne gelişen çocuklar için önemli bir ayrıntı olmaktadır, bu durum. Kombine gözlükte ise menteşe ve gözlük camının üst kısmında metal kullanılmaktadır. Çocuklar için daha çok plastik tercih edilmekte ve elastikiyetinden dolayı daha dayanıklı olduğu bilinmektedir. Konfor açısından da gözlük seçiminde göze oturmayan, göz çevresiyle teması çok fazla olmayan gözlükler tercih ediliyor. Çocuklar için hepsi göze alınarak seçenekler sunulmalı ve gözlük kullanımı bu koşullara dikkat edilerek sağlanmalıdır. Çocuk göz sağlığı açısından duyarlı olmak gerekmektedir. Günümüzde çoğu çocukta doğuştan var olmayıp sonradan birçok göz kusuruna yakalandığı görülmekte. Bu göz kusurlarının artmasının sebebi ozon tabakasında meydana gelen bozulmalar, artan televizyon, bilgisayar, tablet, telefon kullanımıdır gözler güneşten gelen ultraviyole ışınları ve günümüz yapay ışıkları, teknolojik alet kullanımından olumsuz etkilenmektedir. Çocuklara daha çok dikkat edilmesi gerekmesinin sebebi onların gelişim çağında ve zararlı etkenlerden daha çok etkilenmesi ve kalıcı hasarlar kalmasıdır. Gözlükler çocukların oyunlarına eşlik edecek ayrılmaz parçaları olması sebebiyle, çocuk güneş gözlüğü kırılmaz olmalıdır. Göz kusurlarını ancak gerekli önlemleri alarak ve iyi bir beslenme ile önlenebilir. Çocuk göz sağlığı bakımından sık görülen göz kusurları daha çok güneş ışığına bağlı olan görme bozukluklarıdır. Bu göz kusurları riskini azaltmak adına çocuk göz sağlığı için çocukların gözlerinin güneş ışınlarına maruz kalmasını engellenmelidir. Bu da polarize güneş gözlüğüyle mümkün olmaktadır. Çocukların konforu ve memnuniyeti açısından uygun gözlük seçimiyle çocukların gözlerini zararlı ultraviyole ışınlardan korumak mümkün. Güneş gözlüğü bu bağlamda sağladığı faydalarla çocuklar içinde oldukça önem teşkil etmektedir. Kullanılan camların kalitesi sayesinde zararlı ışınların direkt olarak göze ulaşması önlenmiş olur. Güneş gözlüğü kullanımı 6. Aydan itibaren tüm bebek ve çocuklarda kullanılmalıdır. Sayfamızda birbirinden farklı Osse güneş gözlüğü modelleri yer almaktadır.

 Çocuklar ve Güneş Gözlükleri

Çocuklar ve Güneş Gözlükleri

Çocukların sıklıkla zaman geçirdiği parklar, en çok güneşe maruz kalınan zamanlardan biridir. Göze doğrudan gelen güneş ışınları beraberinde göz kusurlarınıda getireceği için küçük yaştan itibaren hemen hemen her çocuk güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çeşitli ışınların göze zararı polarize gözlük ile indirgenebilir. Çocuk güneş gözlüğü çocuklar tarafından yaygınlaştığında daha kullanılabilir olacak. Yaygınlaşma bahsedilen şekil, desen, renkle de olmakla beraber aile ve çevre etkisiyle de gerçekleşir. Çocuk güneş gözlüğü çeşitleri konusunda günümüz çocukları oldukça şanslılar. Çocuklar gözlüklerini sevmeliler ancak bu şekilde alışkanlık haline getirebilirler. Sahte gözlükler takıldıktan bir süre sonra çocuk gözünde ağrıya neden olmakta sebebi kalitesiz cam ve çerçevenin verdiği rahatsızlıktır. Sahte gözlük koruyuculuğu olmamakla birlikte zarar vericide olabilir kaliteli olmadığından kırılmaya müsaittir. Çocuk güneş gözlüğü iyi araştırılıp fayda sağlayacak şekilde çocuğunda memnuniyeti alınarak tercih edilmeli. Ebeveynler olarak göz sağlığı adına doğru kararlar alınmalı ve uygulanmalıdır. Çocuk güneş gözlüğü gün geçtikçe insanlar tarafından gerekliliği fark edilen bir gereç olmakla beraber bir alışkanlıkta olmalıdır. Çocukların artan ultraviyole ışın, telefon, tablet, bilgisayar araçlarının başında geçirilen sürede artış oldukça kapalı ortamda da gözlük gereksinimi artıyor. Çocuk güneş gözlüğü boyutları elbette seçilmesi zor ve doğru olması gereken bir konudur. Gözlüklerin nereden ve nasıl hangi şartlar ile alındığı da önemlidir. Bahsedilen gözlük ışığın yansımalarını engelleyecek gerekli kutuplaşmayı sağlayacak polarize gözlüktür. Ebeveynlere bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir. Kaldı ki son dönemler de bebek güneş gözlüğü kullanımı ya da bebek gözlüğü kullanımı da oldukça yaygınlaşmaktadır. Çocuk memnuniyeti ve sağlığı düşünülmeli. Gözlük kullanım sürecinde ise gözlükte meydana gelen çizilmeler kırılmalar meydana gelmediği sürece gerekli temizliği sağlanarak polarize gözlük uzun yıllarca dahi kullanılabilir.

 Çocuk Güneş Gözlükleri Kullanımı

Çocuk Güneş Gözlükleri Kullanımı

Çoğunlukla minikler gözlüklerle rahat hareket edemezler ve hareket alanları kısıtlandığı için de gözlüklerden mutsuz olabilmektedir. Bu sebeple birçok çocuk güneş gözlüğü kullanımında ve gözlük kullanımında şikâyetçi ve memnun değildir. Çocuk güneş gözlük çerçeve modelleri tüm bu sebeplerden dolayı titizlikle seçilmesi gereken istisnai bir durumdur. Modeller ortopedik olmalı ve çocuğun görüş alanını etkilemiyor olmalıdır. Ailelerin çoğunlukla yapmış oldukları en önemli hata büyük gözlükler ile hareket alanlarını kısıtlamaktır. Bu noktada çocuk güneş gözlüğü çerçeve modelleri yüze tam oturan özel tasarımlar arasından seçilmelidir. Polarize gözlüklerinde hepsi aynı kalitede değildir seçim yaparken bu da göz önünde bulundurulmalı ona göre bütçe ayrılmalıdır. Çocuk güneş gözlüğü eskilerde ebeveynler tarafından çokça bilinmemekte ve gerekli görülmemekteydi. Günümüzde değişen insan yaşamı ve teknolojiye bağlılık çocuk güneş gözlüğüne talebi arttırdı. Bunda küreselleşen dünyanın da etkisi var insanlar güneş ışınlarının eskiden zararlı yanları şimdilerde artmış durumda ve çocuk göz sağlığı için büyük tehlike oluşturmakta. Eskilerde olan teknolojik aletler şimdilerde daha fazla ve daha çok kullanılıyor insanlarda bunun bilincinde olmalıdır. Büyük ışık yansımalarına maruz kalan gelişmekte olan çocuk gözü bu yansımalardan etkileniyor ve eskiye göre göz kusuru olan çocuk oranında da büyük artışlar olduğu biliniyor. Çocuk güneş gözlüğü kullanımı ebeveynlerin bilinç seviyesindeki artışla beraber kullanımında da artış gözleniyor. Giderek artan eğitim seviyesi insanların sağlık konusunda da araştırma ve uygulamalarında da artış olduğu gözleniyor. Toplumda eğitimli insan oranında olan değişkenlik bölgeler arasında farklılık göstermekte bu farklılık güneş gözlüğü kullanan çocuk oranıyla da doğru orantılıdır. Çocuklar arasında gözlük modelleri kız ve erkek olmak üzere çizgi film karakterleri olsun ya da renkleri olsun bu alanda da ikiye ayrılmaktadır. Erkek çocuk güneş gözlüğü ve kız çocuk güneş gözlüğü modelleri renk ve tasarım olarak birbirinden ayrılmaktadır. Tabii hemen hemen aynı standart tasarım gözlükler de bulunmakta ve çoğunlukla bu tip standart tasarımlar tercih edilmektedir.

 Çocuk Güneş Gözlüklerinin Yetişkin Gözlüklerinden Farkı

Çocuk Güneş Gözlüklerinin Yetişkin Gözlüklerinden Farkı

Güneş gözlükleri genellikle standart yapılarda ve gözü ışınlardan korumak amacıyla tasarlanmış doğal cam ürünlerdir. Çocuk güneş gözlüğü renkli tasarımlarıyla belki bu noktada yetişkinlerden ayrılabilmektedir. Sonuç olarak çocuklara hitap edebilmek isteyen bir rekabet piyasası günden güne oluşmaktadır. Erkek çocuk güneş gözlüğü modelleri renkler ve tasarım farklılıklarıyla kız çocuk güneş gözlüğü modelleri tasarımlarından ayrılmaktadır. Güneş gözlüklerinin yetişkin gözlüklerinden farkı sadece boyutları ve sıra dışı görünen görsellikleri olmaktadır. 0-2 yaş grubunda güneş gözlüğü kullanımı bebeklerin güneşe çıktığı zamanlarda gerekebilir. Aslında ultraviyole ışınlarının zararı yanı sıra hassas olan bebek gözü için güneşin dik açıyla geldiği öğle vakti uygun değildir eğer dışarı çıkarılacaksa da bebek uzun süre güneş temasından kaçınılmalıdır. Uzun süre güneşte olacaksa güneş gözlüğü tercih edilmelidir. Bebek için hafif plastik yapıda bir gözlük uygun olacaktır. 0-2 yaş grubunda güneş gözlüğü farklı durumlarda da kullanılabilir. Bunlar; yüksek ışıklı ortamlar, eğlence mekânları, düğünlerde, televizyon bulunan bir ortamda ise güneş gözlüğü bebekler içinde uygundur çünkü yüksek ışık karmaşası bebeğin gelişmekte olan gözünü yoracaktır uzun süre bu etkenlere maruz kalırsa bebeğin gözünde kusurlara sebep olabilir. Sonuç olarak çocuk güneş gözlüğü kullanımı herkes tarafından önemseniyor olmasa da bilgi sahibi kullanıcıların kullanımı sayesinde yaygınlaşabilir. Ultraviyole ışınlarının göze olan zararlı etkileri ve günümüz çocukların teknolojiye olan ilgileri onları daha çok risk altına almakta bu durum güneş gözlüğü kullanımı gibi bazı tedbirleri gerektirmektedir. Güneş gözlükleri göz sağlığı açısında oldukça önemli olmakla birlikte günden güne zararlı hale gelen güneş ışığından gözlerin korunabilmesi için tek ve en sağlıklı yöntemi olmaktadır.