Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Başka bir kelime deneyin

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Seçenek

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Tripod & Monopod

için 3,716 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tripod ve Monopod

Tripod ve monopod genellikle fotoğraf sektöründe kullanılan araçlardır. Bu araçlar fotoğraf makinesinin sabitlenmesi için kullanılan ürünlerdir. Tripodlar üç ayağa sahip, dik durabilen, üzerine fotoğraf makinesi veya bazı ekstra aparatlar kullanılarak cep telefonu bağlanabilen cihazlardır. Tripod üç ayaklı olması nedeniyle hemen her türlü yüzeyde dengede durabilen ürünlerdir. Ayaklarının her biri birbirinden bağımsız olarak farklı uzunluklara ayarlanabilir. Monopod ise tek ayaklı sistemlerdir. Monopodlar genellikle fotoğraf makinelerini sabitlemek için değil, kol boyunu uzatmak veya yetişilemeyen uzunlukta ki kısımlara veya yüksekliğe yetiştirmek için kullanılır. Tripod ve monopod fotoğraf sektörünün önemli ekipmanları arasındadır. Bu ekipmanlar olmadan profesyonel bir fotoğrafçının doğru pozlama ile fotoğraf çekmesi oldukça zordur. Ayrıca uzun süre fotoğraf makinesinin sabitlenmesi gereken zamanlarda da kullanılarak konforlu bir kullanım sağlar. Profesyonel veya profesyonele yakın fotoğraf çekimi yapmak isteyen herkes tripod ve monopod ürünü bulundurabilir. Fotoğraf ekipmanları içerisinde her fotoğrafçının en büyük yardımcıları arasındadır. Tripodlar moda çekimlerinde, manzara çekimlerinde, düşük ışıklı ortamlarda, makro çekimlerde kullanılabilir. Monopod ise video ve selfie gibi içeriklerinde çekimlerinde dinamik video çekimlerinde sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda monopodlar farklı açıları veya kol boyunu aşan uzunlukları çekmekte de oldukça faydalıdır. Düğün çekimlerinde de kamera taşımak için monopod kullanılabilir. Böylelikle yukarı açıdan hemen herkesi kayda almak mümkündür. Genellikle video kameralarda monopod kullanmak daha uygundur. Böylelikle hem daha geniş açı elde edilir, hem de selfie gibi çekimlerde çok daha başarılı kareler yakalanabilir. Aksiyon kamerasının kullanımı da kolaylaşmış olur. Tripod ve monopod seçenekleri yanı sıra çekim yapmak için kullanabileceğiniz çok daha fazla üzerine fotoğraf ve kamera sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tripod Nedir? Tripod ve Monopod Özellikleri Nelerdir?

Tripod Nedir? Tripod ve Monopod Özellikleri Nelerdir?

Tripod ve monopodun kullanımında kendine ait özellikleri vardır. Tripod üç ayaktan oluşur, her ayağı bağımsız bir şekilde ayarlanabilir. Üzerinde yer alan 2 adet su terazisi ile hem x ekseninde hem y ekseninde kameranın istenilen açıya ayarlanabilir. Tripod fotoğraf makinesi veya telefon gibi cihazların bağlanarak sabitlendiği araçlardır. Tripodlar fotoğraf çekimi ve video çekimi için her fotoğrafçının ihtiyacı olan ekipmanlardır. Üç ayaklı olması ister düz zeminler, ister eğimli zeminler, isterse de bozuk zeminler olsun her zaman dengede durmasını sağlar. Kimi tripodlar kısa boyludur ve genellikle masa gibi yüksek cisimlerin üzerine kamerayı sabitlemek için kullanılır. Kimileri ise uzundur ve direkt yerden insan boyuna kadar uzayacak şekilde ayarlanır. Tripod ve monopod uzun modellerinde en az 3 kademeli bir yükseltici parça bulunur. Tripodların her ayağıda birbirinden bağımsız olarak uzatılabilir ya da kısaltılabilir. Her ayak istenilen uzunluğa getirildiğinde klips vasıtasıyla sabitlenebilir. Bu sebeple de çok kolay ve pratik bir kullanıma sahiptir. Aynı zamanda tripod üzerinde yer alan iki adet su terazisi sayesinde kameranın hem x ekseninde hem de y ekseninde düz olup olmadığı kontrol edilebilir. Tripodların üzerinde kamerayı bağlamak için bir adet vida bulunur. Universal olarak üretilen bu vida bütün fotoğraf makineleri, kameralar ve telefon tutucular ile ortak olarak kullanılabilir. Aynı zamanda bu ekipmanın üzerinde bir adet yönlendirme çubuğu bulunur. Bu çubuk sayesinde kamera istenilen açıya kolaylıkla yönlendirebilir. Yuvarlak bir malzeme üzerinde hareket eden kamera istenilen açıya ulaştığı takdirde basit bir mekanizma ile sıkıştırılabilir. Tripodların ayakları istenilen şekilde ayarlandıktan sonra kamera iki farklı eksende istenilen gibi harekette eritilebilir. Ya da yay şeklinde bir hareket verilerek sabitlenebilir. Monopodlar, tripodlarla benzer bir şekilde kamera bağlamak için kullanılır, fakat monopodlarda herhangi bir ayak mekanizması bulunmaz. Kameraya elle istenilen açının verilmesi, uzun süre elde taşımak için kullanılabilir. Kamerayı uzatmak veya aksiyon kameralarında ideal çekim açılarını yakalamak için tercih edilebilir. Tripod ve monopod kullanım olarak benzer gözükse de temel olarak farklı ihtiyaçlar için tercih edilir. Tripod ile monopod benzer özelliklere sahiptir. Bu iki ürün benzer amaçlar için kullanılsa da en temel farkı birisinin sabitlenebilmesi diğerinin ise taşınmasıdır. Tripodlar ve monopodlar genellikle metal malzemeden üretilir. Alüminyum ve titanyum gibi malzemeler tercih edilen bu ürünlerde sert plastik desteklerle beraber hem hareketli hem sabit parçalar bulunur. İkisi de genellikle üç kademe uzama özelliğine sahip olur. Kimi tripodlar farklı kullanım amaçlarıyla kısa ve masa üstü gibi tasarımlara sahip olabilir.

Tripod ve Monopod Nerede Kullanılır?

Tripod ve Monopod Nerede Kullanılır?

Tripod kurulumu fotoğrafçılık için önemli anlardan birisidir. Fotoğrafın doğru açıyla çekilmesi, düşük ışıklı ortamlarda bulanık çıkmaması, enstantanenin uzatıldığı anlarda ve uzun pozlama gibi tekniklerde tripod kullanımı gerekir. Tripod ve monopod kullanımı fotoğraf ve video sektörünün her anında vardır. Tripodlar genellikle sabit çekimler için tercih edilirken, monopodlar hareketli video ve fotoğraf çekimlerinde tercih edilir. Tripodlar öncelikle istenilen alana kurulur. İstendiği takdirde kolayca yer değiştirip taşınabilmesi için ayakları ayarlanabilir şekildedir. İstenilen boyut ve açıya getirildikten sonra fotoğraf makinesi ayarlanır. Bundan sonra ise fotoğrafı çekmek veya video kaydını almak kalır. Sabit açılarda tripod kullanıcının el titremelerini yaşamamak için idealdir. Bu durumda ürünü kullanarak bu titreme probleminden kurtulmak mümkündür. Ayrıca kimileri deklanşöre basıldığı anda tripod ile fotoğraf makinesinin bir süre titremesini önlemek için uzaktan kumanda gibi seçenekler kullanabilmektedir. Hassas çekimler için de ürünlerin kullanımı gereklidir. Tripod fotoğraf makinesini bağlamak için kullanıldığı gibi son yıllarda vlogger ışığı sabitleme, fon sabitleme gibi amaçlarla da kullanılmaktadır. Monopod ise genellikle video kameralarda ve hareketli çekim yapan nesnelerde kullanılır. Tek elle rahat bir şekilde kameranın kullanımını sağladığı gibi kamera çekim açısını genişletme içinde oldukça faydalıdır. Kamera monopod beraber oldukça uyumlu ve rahat bir kullanım sağlar. Monopodlar tek el veya çift elle kullanılabilmektedir. Kameranın ağırlığına göre değişen bu kullanımda kullanım yerine göre farklı açılar kazanabilmek için monopod gerektiğinde uzatılabilir ya da kısaltılabilir. Ağır kameralarda kullanılan modeller ise genellikle malzeme sağlamlığını arttırmak için uzama ve kısalma özelliğine sahip değildir. Aynı zamanda telefon tutucu aparat ile beraber tripod ve monopodlara cep telefonu bağlamak mümkündür. Böylelikle cep telefonlarının gelişen kamera teknolojisiyle hızlı ve kaliteli fotoğraflar ve videolar çekilebilir.

Profesyonel Fotoğraf Çekimleri İçin Tripod ve Monopod

Profesyonel Fotoğraf Çekimleri İçin Tripod ve Monopod

Profesyonel tatta çekim yapmak için tripod ve monopod kullanımı büyük fayda sağlar. Dış çekimlerde de sıklıkla tercih edilen tripod iç mekan çekimlerinde de vazgeçilmezdir. Moda çekimlerinde, ürün çekimlerinde ve daha birçok iç mekan çekiminde tripod hem kolaylık hem de daha kaliteli pozlar yakalamak için en iyi anahtardır. Dış mekan çekimlerinde açının sabitlenmesi, uzun pozlama gibi farklı çekim modlarında da sıklıkla tercih edilebilir. Profesyonel fotoğraf makinesi tripod kullanımı için ideal araçlar arasındadır. İkisi birbirine direkt uyan bu universal cihazlar kolay birleşme ve ayrılma özelliğine sahiptir. Tripod ve monopod bu sayede kolaylıkla fotoğraf makinesi kameralar ile bağlanabilir. Bazı uzun ve ağır lenslerin ağırlık dengesini sağlamak adına ağırlık merkezinde tripod ve monopod yuvası bulunmaktadır. Fotoğraf makinesi monopod ile de kullanması tercih edilebilir, fakat bu durumda video modu daha verimli olabilir. Aynı zamanda son dönemlerde DSLR ve aynasız fotoğraf makinelerinin kaliteli video çekmesi, kompakt makinelerde çok kaliteli vlog videoları elde edilmesi nedeniyle de monopod ile fotoğraf makinesi kullanımı artmıştır. Monopod ucuna video çekim kalitesi yüksek bir kompakt makine bağlanarak kaliteli vloglar çekmek mümkündür. Tripod ve monopod modelleri kullanım amacına göre farklı boylardadır. Monopodlarda uzun ve kısalmayan modeller olduğu gibi ayarlanabilir boyda modellerde bulunabilir. Buna ek olarak kısa ve boyu uzamayan sadece rahat video çekmek için tasarlanmış modeller de mevcuttur. Tripod ve monopod özelliklerine alışarak fotoğraflarda daha üst seviye kalite elde edilebilir. Tripodlar özellikle loş ışıklı ortamlarda sıklıkla tercih edilir. Çünkü böyle ortamlarda enstantane süresi uzayarak fotoğraf makinesinin pozlama zamanı artar. Bu durumda makinenin hareket etmeden durabilmesi gereklidir. El ile bunu sağlamak neredeyse imkansızdır. Makinenin mutlaka bir yere sabit bir şekilde konulması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ürün fotoğrafçılar için faydalı bir aksesuardır. Ayrıca ürünlerin üzerinde yer alan dahili su terazisi sayesinde eğim kontrolü yapmak mümkündür. Bu kontrolü yaparak fotoğrafın en doğru açıda çekilmesi sağlanabilir. Açıyı ayarladıktan sonra ise iş pozlamayı ayarlamaya gelir. Pozlama ayarlarken düşük ışıkta uzun enstantane seçen veya uzun pozlama yapmak isteyen kişiler bu durumda ya tripod kullanmalı ya da fotoğraf makinesini başka bir yöntemle sabitlemelidir. Tripod kullanılsa dahi uzun pozlama yapmak isteyen birisi deklanşöre bastıktan sonra fotoğrafta sallanma ve bulanıklık hissedecektir. Bunun önüne geçmek için ise tripoda bağlandıktan sonra ya makinede bir kumanda kullanmak ya da fotoğrafı çekerken öncesinde süre saydırmak olur. Eğer fotoğraf makinesi 5 ya da 10 saniye gibi bir süre sayıp sonra çekime başlarsa titreşim duracağı için daha kaliteli ve net bir fotoğraf çekilebilir.

Tripod ve Monopod Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tripod ve Monopod Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fotoğrafçıların temel olarak kullandığı araçları arasında tripod ve monopod vardır. Özellikle ışığın az olduğu durumlarda kaliteli fotoğraf çekebilmek, şelaleleri tül gibi çekmek için el titremelerinden kurtulmak gerekir. Bunun için en önemli aparatlardan birisi tripoddur. Kamera tripod modellerine bakarken birçok farklı çeşit ile karşılaşmak mümkündür. Tripod alırken dikkat edilmesi gereken ilk şey ağırlıktır. Eğer tripod sabit bir şekilde stüdyoda kullanılmayacaksa bu durumda ağırlığı büyük önem arz eder. Eğer tripod hafif ve pratik bir model olursa uzun yürüyüşlerde, dağ ve manzara çekimlerinde veya fotoğraf makinesinin gittiği her yerde taşınarak kullanılabilir. Tam çekim esnasında çıkan ani bir rüzgarda çok hafif bir ürün devrilerek kameranın zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple ihtiyaca ve kullanıma göre ideal bir model seçmek önemlidir. Modelleri taşımak için ise farklı yollar kullanılabilir. Tripod ve monopod çeşitlerinin genellikle kendi çantası bulunur. Bu çanta omuza asarak taşınabilir. Tripod ve monopod elde taşınabilir veya makine çantasına asılarak taşınabilir. Profesyonel fotoğraf makinesi çantalarının birçoğunda tripod taşımak için özel bir aparat bulunur. Bir diğer önemli kriter tripod ve monopodun taşıma kapasitesidir. Fotoğraf makinelerine ve kameralara lens takıldıkça makinen 4-5 kg gibi ağırlıklara ulaşabilmektedir. Düğün gibi çekimlerde kullanılan profesyonel video kameralar ise çok daha ağırdır. Bu cihazları taşıyabilmek için tripod ve monopodun sağlam bir yapıya sahip olması gerekir. Bu durumda eldeki lens ve kameranın ağırlıkları hesap edilerek buna göre bir tripod ve monopod satın almak gerekir. Tripoda kamera takıldıktan sonra tripod ve monopodun gövdesinde herhangi bir esneme olmamalı, tripodun ayaklarından birinin menteşeleri gevşememelidir. Böyle durumlarda kameralar düşerek ciddi zararlar görebilir. Fotoğraf makinesi tripod kullanımında bir diğer önemli konu fiziki yapı ve tasarımdır. Tripod ve monopodun kapalı uzunluğu ve açık uzunluğu gibi konular önem arz eder. Aynı zamanda tripod ve monopodun neyle kullanılacağı da önemlidir. Fotoğraf makinesi, video kamera, DSLR, aynasız, cep telefonu gibi birçok farklı seçenek mevcuttur. Kamera etkisinden sonra ki etki de ne tarz çekim yapılacağıdır. Video çekimi, makro çekim, stüdyo çekimi gibi farklı amaçlar için farklı tripodlar alınır. Makro çekim yapacak birisi kısa boylu veya yere kadar inebilen bir tripod seçerken portre çekecek birisi insan boylarında ve göz hizasında yüksekliğe sahip bir tripod ve monopod seçmelidir. Genel olarak satın alınacak olan tripod ve monopod aparatı hem sağlam olmalı, hafif olmalı, üzerine konulan ekipmanları taşıyabilmeli ve de kullanım amacına düzgün uygun olmalıdır.

Tripod ve Monopod Fiyatları

Tripod ve Monopod Fiyatları

Tripod fiyatları ürünlerin kalitesine ve kullanım yapısına göre değişiklik gösterebilir. Uzun ve profesyonel amaçlar için üretilmiş bir tripod ve monopod ile kısa ve gündelik amaçlar için üretilmiş bir ürün aynı fiyatta olmamaktadır. Bu durumda farklı özellikler ve kullanım amacı gözetilerek farklı ürünler tercih edilebilir. Her ürünün kendisine göre avantajları bulunabilir. Kimileri ağır ve sağlamken, kimileri hafif ve taşıması kolaydır. Buna ek olarak uzama performansları, plastik kalitesi ve metal kalitesi gibi birçok faktör bu fiyat üzerinde etkilidir. Kamera tripod ve monopod fiyatları da benzer şekilde değişiklik gösterebilir. Tripod ve monopod ürünlerde birbirinden farklı birçok ürün bulmak mümkündür. Makro çekimler, masa üzerinden çekimler gibi amaçlarla üretilmiş kısa tripodlar bulunabilir. Sadece elde tutarak vlog çekmek için hazırlanmış monopodlarda bulunabilir. Bunların yanında kompleks yapılara sahip, kullanımı karmaşık ve farklı amaçlarla kullanılan tripod ve monopodlar vardır. Tripodlar fotoğraf makinesi için kullanılabildiği gibi ışık, fon ve farklı aparatları sabit tutmak için de kullanılabilir. Bu durumda ürünün ayar mekanizması ve yapısı da farklılık gösterebilir. Fotoğraf makinesi için olan tripodlar daha geniş bir bacak açıklığına sahipken ışık için olanlar daha dar olabilmektedir. Aynı zamanda kullanım alanı da önemlidir. İç mekanda farklı tripod ve monopod alternatifleri tercih edilir. Dış mekanlarda ise daha sağlam, taşıması kolay ve bacak açıklığı geniş modeller tercih edilir. Bütün bu özellikler gözetilerek kişi kendi ihtiyacına, kamerasına ve aparatlarının uyumuna göre bir tripod ve monopod seçmelidir. Tripod ve monopod kullanmaya alışan bir fotoğrafçı bu ürünlerin kendisine sağladığı özgürlük sayesinde fotoğraftan çok daha fazla keyif alabilir. Fotoğraf makineleri çok hassas bir yapıya sahiptir. Net bir fotoğraf çekebilmek için sabit durması önemlidir. Aynı zamanda şelalelerin tül gibi aktığı fotoğraflar içinde benzer şekilde tripod ve monopod kullanımı gerekir. Bu sebeple özel amaçlı çekimlerde de bu aparatlardan kullanılır. Fotoğrafçılar için en faydalı ve kullanışlı aparatlar arasında yer alan ürünlerin fiyatı markaya göre de değişir. Fotoğrafa yeni başlamış kullanıcılar da profesyoneller de bu ürünlerden yardım alabilir. Tripod ve monopod profesyonel bir çekim yapmayı daha kolay hale getirir. Ekipmanlar olmadan zorlanılacak pek çok alanda kısa sürede güzel görüntüler almanıza yarar. Böylece acemi kullanıcılar da kısa sürede fotoğraf çekmeyi öğrenir. Eğer sizin de tripod ve monopod ihtiyacınız varsa sayfamızda yer alan ürünlere bakabilir, sizin için uygun olanı sepetinize ekleyebilirsiniz.