Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Marka

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Yurt Dışından Gelsin

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Tripod & Monopod

için 3,626 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Tripod & Monopod

Nitelikli bir fotoğraf/video çekimi alanında hem tripod hem de monopod oldukça işlevli, kolaylaştırıcı ve nitelik sağlayıcı araçlardır. Tripod DSLR Fotoğraf makinesi, kamera ya da telefon gibi çekim araçlarına eklemlenerek faydalanılan üç ayaklı bir alettir. Tripod kurulumu sonrası çekim araçlarını sabitleme, yükseltme veya alçaltma gibi duruşu uygun pozisyona getirme amaçlı kullanılır. Elin hedeflenen çekim doğrultusunda uygun hareket edememesi ya da çekim sırasında yaşanabilen istemsiz el titremesi gibi durumların yaratacağı olumsuz sonuçların önüne geçer. Bulanık fotoğraflar çekilmesi sorununu çözer. Tripod ışıklı bir çekim ortamında, ISO’yu düşük tutarak görüntü kalitesinin yükselmesine imkan verir. Planlanan bir sabit çekimse, tripod yardımıyla insansız çekim de yapılabilir ya da zamanlama ayarı yapılarak, derinlikli bir oto portre çekimi de gerçekleştirilebilir. Stabil durması mühim olduğundan, üretiminde dayanıklı malzemelere başvurulur. Yapımında katlanabilir, yüksekliği ayarlanabilir ve ayaklar sabitlenip belirlenen merkez etrafında dönebilir bir düzeneğin sağlanması hedeflenir. Yapımında kullanılan alüminyumun avantajlı tarafı, fiyatlarının uygunluğu ve dirençli oluşudur. Karbon fiber malzemelilerin olumlu tarafları ise titreşimi emme konusunda iyi oluşu, soğuk havalarda kullanımının daha kolay olması ve alüminyumun yarısı kadar ağır olduğundan hafif aletler oluşturmasıdır. Bazalt fiber de son zamanlarda kullanılmaya başlanan bir malzemedir.

Gelişen Teknoloji ile Tripod Aletine Gelen Yenilikler

Gelişen Teknoloji ile Tripod Aletine Gelen Yenilikler

Gelişen teknoloji, sıklıkla yaşamımızda düz ve basit bir düzeneğe sahip oluşuyla yerleşmiş objelere bambaşka özellikler yükleyebiliyor. Bunu tripod aracında da görüyoruz. Örneğin, şu anda tripod Bluetooth özelliğini de taşır bir hale ulaşmış durumda bulunuyor. Bu aletlerde, tripodun sahip olduğu Bluetooth’lu uzaktan kumanda ile pek çok işlemin kolayca gerçekleştirilmesi olanağı mevcut. Bu da çekim yapan kişilerin işlerini daha pratik ve efektif bir hale büründürüyor. Aynı mekan içerisindeki istenen yerden ve tercih edilen uzaklıktan, fotoğraf ve video çekimleri yapılabiliyor. Bir diğer gelişmiş alternatif ise ahtapot tripod. Bu aletler, esnekliği ile ön plana çıkıyor. Yalın bir dil ile kullanımı ise şu şekilde açıklanabiliyor: Üzerindeki tripod yuvası aracılığı ile tripod kamera ile birleştiriliyor. Bu birleştirme, cep telefonu için de bir aparat yardımı ile yapılıyor. Eklemlenen telefonun genişliğinin, 57 ile 88 milimetre arasında olması gerekiyor. Tripod, 5 santimetre ve 30 santimetre arası uzunluklara sahip olabiliyor. Bu yolla kamera tripod ile birlikte çok daha işlevli bir hale geliyor. Kamera; sağdan sola, aşağıdan yukarıya ya da slider olarak kullanılabiliyor. Ahtapot tripod, pek çok farklı senaryoda kullanıcısının işini kolaylaştırıp titreşimsiz çekimlere imkan sağlıyor. Örneğin ahtapot tripodun iki bacağı sandalyeye dayandığında ya da bacakları masaya sabitlendiğinde titreşimsiz biçimde öne doğru ya da önden geriye doğru görüntüler çekilebiliyor. Tripod omuza sabitlenip birincil bakış açısından görüntüler elde edilebiliyor. Ahtapot tripodun bacakları, masanın tam köşe kısmına gelecek şekilde öne doğru kıvrılarak sabitlendiğinde slider olarak kullanılabiliyor ya da aynı biçimde bir tabağın üzerine yerleştirilip pan hareketi efektli çekimler yapılabiliyor.

Tripod Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Tripod Seçiminde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kuşkusuz tripod seçiminde, çekim alanının koşulları ve kişilerin o çekimden beklentileri kritik bir önem taşıyor. Genellikle kullanıcıların ilk etapta değerlendirdiği özellikler arasında, tripodun taşınabilirliği yer alıyor. Bu konuya dair tripod alınırken, çekim ekipmanlarının en az iki katı ağırlığını taşıyabilecek potansiyelde bir alet alınması fayda sağlıyor. Bunun sebebi ise çeşitli durumlarda tripoda yeni ağırlıkların yüklenebiliyor olması. Örneğin bazı durumlarda, hedeflenen açıya ulaşılması ya da açının korunması için, çekim yapan kişinin tripoda baskı uygulayışı görülebiliyor ya da daha stabil bir çekim için tripodun alt kısımlarına ağırlık koyma gerekliliği doğabiliyor. Tüm bunlarla birlikte tripod ayakları genellikle boru şeklinde oluyor. Tripod kıskaçları ise üç şekilde bulunuyor: Tekerlekli, klipsli ve çevirerek kilitlemeli. Tekerlekli kıskaçlılar sağlam olmalarıyla dikkat çekiyor. Hız önemseniyor ise, kapaklı olanları ihtiyacı karşılayabiliyor. Orta kısmında bir kolon bulunduran tripodlar da çeşitli avantajlar yaratıyor. Örneğin, bu kolonlar yardımı ile kamera yüksekliği ayarlanabiliyor. Aynı zamanda makro, stüdyo gibi özel çekimler için bu kol 90 derece yatırılarak çalışılabiliyor. Üzerinde durulması gereken bir diğer bölge ise tripod bacaklarındaki kitleme sistemi. Burada üç temel sistem karşımıza çıkıyor. İlk olarak boru bükümü kavrama mekanizması, genellikle daha ağır, daha kararlı çekimlere olanak sunan cinsten oluyor. Yalnızca olumsuz hava koşullarında çalışıldığında zahmetli gelebiliyor. İkinci yaygın sistem ise yay donanımlı manivela hareketi. Bu sistem hızlı ve daha basit bir çalışma süreci sağlıyor. Kullanımı sırasında parmaklara dikkat edilmesi gerekliliği taşıyor. Üçüncü tür ise yeni yaygınlaşan bir sistem. Yalnızca bacakların aşağı doğru çekilmesiyle gerçekleşiyor. Herhangi bir bölümü açmak için bir vidaya ya da kola gereksinim duyulmuyor.

Çekimin Niteliğini Tayin Eden Bölge: Tripod Kafası

Çekimin Niteliğini Tayin Eden Bölge: Tripod Kafası

Ayağının, sarkaçlarının ve kolonlarının ardından tripodun işlevselliğinde en etkili bölümlerinden biri de tripod kafasıdır. Çekim işleri ile ciddiyetle ilgileniyorsanız ve profesyonel tripod arayışındaysanız, tripod kafası en çok dikkat edilmesi gereken detaylardandır. Bu bölge, kameranın düzgün biçimde sabitlenmesinden ve sonrasındaki kamera hareketlerinden sorumludur. Tripod kafası seçilirken, en az tripod kadar ağırlık taşıyabilmesinden emin olunmalıdır. Tripod başlıkları, temelde iki üst genel başlıkta incelenebilir. Bunlardan ilki üç yönlü kaydırma başlıklarıdır. Bu başlıklar, kameranın yatay veya dikey yönlerde yönlendirilmesine olanak tanır. Video çekimi, manzara fotoğrafçılık veya makro çekimleri için uygundur. İkinci tür ise 360 derecelik panoramik dönüşüme izin veren top başlıklardır. Bu başlıklar vahşi yaşam fotoğrafçıları arasında yaygındır. Buna ek olarak; üç çeşit yaygın modelde tripod kafası bulunur, bunlar şu şekilde sıralanabilir: Pan-Tilt Head, Ball Head ve Geared Head. Öncelikle Pan-Tilt Head, bazı modellerinde yalnızca yatay, bazı modellerinde ise hem yatay hem de dikey hareket kabiliyeti bulunduran kollara sahiptir. Sıklıkla karşınıza çıkan, en yaygın tripod tipidir. Ball Head'de ise Pan-tilt türündeki tripodlara nazaran tek bir ayar bulundurur. Son olarak Geared Head, en ince detayların dahi büyük önem taşıdığı çekimlerde kullanılan tripod türüdür. Son derece hassas ayarların yapılabilmesine olanak veren üç yönlü tripodlardır. Tripod kafasına değinilirken, bu noktada başlıkların tripoda nasıl bağlandığını öğrenmek fayda sağlar. Burada karşımıza, quick release sistemi çıkar. Bu sistem sayesinde hızlı bir şekilde bağlantı kurulur. Yalnızca, bazı quick release sistemlerinde kamera tripod ile bağlanırken, kameranın o sırada döndürülmesi gerekebilir.

Monopod Hakkında Bilinmesi Gereken En Kritik Detaylar

Monopod Hakkında Bilinmesi Gereken En Kritik Detaylar

İyi bir çekim adına tripoda dair kapsamlı bilgiler edinilirken hangi noktada, nasıl amaçlar ile monopoddan da faydalanılacağını kavramak nitelikli bir çekim süreci için mühimdir. Öncelikle, monopod ayağı tek bir düzenekten oluştuğu için, boyutları göz önünde bulundurulduğunda, oldukça hafiftir ve bir yerden başka bir yere götürülmesi son derece kolaydır. Kurulumu da hem çok az zaman alır hem de kullanıcı için epey zahmetsizdir. Monopod mini formatlarda da bulunabilir. Boyutu ise basit yollarla ayarlanabilir. Boyutunun ayarlanabiliyor oluşu ile çekim için ulaşılamayan yerlere ulaşım olanağı sunulur. Profesyonel monopodların pek çoğunda sabit, tek girişli kafalar mevcuttur. Tüm bunlar ile birlikte, monopod selfie çubuğu işlevini karşılama amaçlı da kullanılabilir. Aynı zamanda kalabalık alanlarda yapılan çekimlerde, örneğin bir konser alanında, bir doğum günü partisinde ya da bir tiyatro oyununda video kaydı yapılırken çekim, hiç zorlanılmadan gerçekleştirilebilir. Üstelik çok yüksek açılardan da hedeflenen biçimlerde çekilebilir. Tüm bunların yanında bazı modelleri ile monopod selfie çubuğu olarak da iş görür. Kullanıcı, zahmetsiz bir yolla öz çekim yapabilme imkanı bulur. Böylece bu araçlar çok amaçlı biçimde kullanıcısına fayda sağlar. Bunların dışında, tripod uzunluğunun çekim yapacak kişinin boyuyla uyumluluğu, büyük önem arz ediyor. Kamera tripoda takıldığında, vizörün çekim yapan kişinin göz hizasına denk gelmesi gerekiyor. Boy konusunda aletin azami yüksekliğine, asgari yüksekliğine ve kapalı uzunluğuna teker teker bakılması kullanıcı açısından bir yol gösterici oluyor. Azami yükseklik, bacaklar ve orta sütun tam olarak açıldığında erişilen yüksekliğe tekabül ediyor. Azami yüksekliğin göz hizasına göre belirlenmesi yarar taşıyor. Asgari yükseklik, tüm bacaklar açıldığı takdirde ulaşılan minimum yüksekliğe karşılık geliyor. Bu yükseklik seviyesi, makro fotoğrafçılık ya da zemin seviyesinde çekim yapmak isteyenler için faydalı oluyor. Kapalı uzunluk, üç ayağın kapatıldığı durumu tarif ediyor. Kapalı uzunluğa bakıldığında da çantaya sığması ve taşınabilirliği test edilebiliyor. Tüm bunlara ek olarak aletin yapımındaki parça sayısı da kullanım deneyiminde belirleyici bir rol oynuyor. Genel olarak üreticilerin üç, dört ya da beş parçadan oluşan tripodlar ürettiği gözlenebiliyor. Parça sayısının artışı ile tripodun kompaktlığı da artıyor anlamına geliyor. Bunun yanında parça sayısının fazlalığı, titreşim hassasiyetinin artışı sonucunu da sağlıyor.

Tripod ve Monopod Tarafından Sunulan Çeşitli Kullanım Alanları

Tripod ve Monopod Tarafından Sunulan Çeşitli Kullanım Alanları

Çekimin yapılacağı yerin fiziki koşulları, çekimden beklentiler ya da çekim malzemelerinin hangi yolla taşınacağı gibi farklılaşmalar, tripod ve monopodun tercih edilirlik durumunda belirleyici ve de oldukça majör bir rol üstlenir. Monopod çekim araçlarına eklemlenen, tek çubuk düzeneğindeki, video ve fotoğrafçılık alanında yararlanılan bir sabitleme aracıdır. Öncelikle monopodun ön plana çıkan fonksiyonu, kullanıcısına sağlamış olduğu ciddi düzeydeki taşıma kolaylığı olarak ifade edilebilir. Araç gerecin ağırlık düzeyi son derece kullanıcı dostu olarak bilinir. Oldukça hafif bir alettir. Spor ya da vahşi yaşam fotoğrafçılığında monopod kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği aksesuarlar arasında yer alır. Monopodun kısıtlı ışığa sahip alan koşullarında kullanımı son derece elverişlidir. Monopod kullanımı, çekim yapan kişilere hareketli çekimlerde bolca avantaj sağlar. Monopod, özellikle üç ayaklı bir aletin kullanımını güçleştiren, kısıtlı zaman, ortam kalabalıklılığı ya da elverişsiz fiziksel zemin gibi koşullarda pratik bir kurulum ve çekim süreci talep edildiğinde işe yarar. Benzer şekilde, Tripod telefon ile birleştirildiğinde, çekimdeki el titremesi sorununun önüne geçilir ya da insansız sabit çekim olanağı yaratılır. Tripod açık havada, yağmurlu ya da rüzgarlı koşullarda fotoğrafçılık bağlamında son derece başarılı sonuçlar verir. Düşük ışık koşullarında uzun pozlamalara ve yaratıcı etkilere imkan sağlar. Makro deneyimlerin geliştirilmesine izin verir. Malzemelerin ve düzeneğin sağlamlıklarının test edilmesi için sıklıkla tercih edilen bir yöntem vardır. Kamera tripoda sabitlendikten sonra yanından yürüyerek geçilir. Eğer herhangi bir sarsıntı gözlenmiyorsa sağlam malzemelerden yapıldığı sonucu çıkarılabilir. Kullanıcılar, kendi çekim beklentilerine ve de koşullarına göre, iki aracın arasında bir tercih yapar. Bununla birlikte tripod fiyatları ve monopod fiyatları da modeller arasında değişkenlik gösterir. İhtiyacınıza yönelik çekim aracına ulaşabilmek için sayfamıza göz atabilir, tripod ve monopod modellerini detaylı şekilde inceleyebilirsiniz.

Tripod nasıl kurulur?

Öncelikle ayakları açılır, bu sırada ayaklar açıldıkça tripodun yüksekliği artmış olur; zemine yakın bir çekim planlanıyor ise de bu işlemin tam tersi uygulanabilir ve bu sayede de yükseklik azaltılıp daha alçaktan bir çekim açısı yakalanmış duruma gelir. Yeterli yüksekliğe ulaşıldığı anda, bacakları üzerinden kitleme sistemi çalıştırılır. Kurulum sonrası engebeli bir alanda çekim yapılacak ise de ayakların uygun olanı kısılabilir. Ardından başlığı da istenen çekim açısına göre yönlendirilir.

Tripod nasıl kullanılır?

Tripod; fotoğraf makinesi, kamera veya telefon gibi çekim araçlarının monte edilebilmesi için üst kısmında yer alan bir tutma aparatına sahiptir. Bu aparatın üzerine takılan, döndürülebilir, pek çok açıda çekim yapma durumuna olanak veren bir başlık mevcuttur, bu sebeple başlık aracılığıyla planlanan çekim açısı rahatlıkla ayarlanabilir. Üç ayağın üzerinde, sabitlenmiş bir biçimde durduğundan; kameranın koyulan yerden kayması, yer değiştirmesi ya da dengesinin sarsılması söz konusu değildir.

Tripod ne işe yarar?

Film ve yayıncılık sektöründe, video çekiminde ve fotoğrafçılıkta, yoğun olarak kullanılan; kamerayı sabitleme, istenen açıları yakalama ve çekimde titreşim sorununun önüne geçme gibi amaçlarla tercih edilen aletlerdir. Alan derinliğini ve keskinliğini artırır, ağır kamera ve ekipmanla çalışılma durumlarında fiziksel yorgunluğun önüne geçer. Kadrajın tam olarak ayarlanmasını; yıldız fotoğrafçılığında, manzara ya da mimari çekimlerde; ışığın kolayca ve tümüyle değerlendirilmesine imkan tanır. Bazı modellerinde bulunan zaman ayarlayıcı özelliği ile kişilere derinlikli bir oto-portre çekimi olanağı sunar. Çekim planlamasının sabit ya da hareketli oluşu fark etmeksizin sinematik videoların çekimine imkan tanır.

Monopod nasıl kullanılır?

Tek bir ayak üzerinde durur. Kamera, fotoğraf makinesi ya da telefonun başlığına takılması işlemi sonrası kullanıma hazır duruma gelir. Pek çok tripod, dönebilir başlıklara sahiptir; Bu yolla da çekim açıları ayarlanabilir. Çekim sırasında, el titremesi ya da yatay hareketlere karşı koruyucu bir rol üstlenir. Mobilizasyonu ve kurulumu oldukça kolay ve zaman kazandırıcıdır. Kalabalık yerlerde ortamda yer kaplamadan, belirli bir genişlikteki alana ihtiyaç duyulmaksızın veya bir engel oluşturmadan kolaylıkla iş görür.