Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.
Akıllı Sıralama Nasıl Çalışır?
Ürünün satış hızı, görüntüleme sayısı,
ücretsiz kargo, mağaza puanı ve
siparişi gönderme süresi akıllı sıralamayı belirler.

Konum Seç

Yol Bisikleti

için 166 sonuç bulundu.
Marka seçiniz

Yol Bisikleti

Yol bisikleti, uzun mesafeler için tercih edildiği gözlenen bir bisiklet türüdür. Yarış bisikleti olarak da isimlendirilir. Bu bisiklet modelleri ile oldukça yüksek bir hız düzeyinde sürüş yapabilme olanağı kullanıcıya sunulur. Yüksek hız özelliğinin yanı sıra yine bu bisikletlerde rahat olmak da beklenmemesi gereken bir unsur olarak ifade edilebilir. Rampalardan zorlanarak çıkmak veya mola vermeksizin ya da çok kısıtlı molalarla uzun mesafeler yol almak gibi işlemler için tercih edildiklerinden, yol bisikleti kullanımı esnasında konforlu olma hissi genel olarak aranmayan bir durumdur. Bisiklet ile yolculuk yapmak, heyecan dolu maceralar yaşamak isteyen seyahat severlere sık sık önerilen bir bisiklet türü olarak yol bisikletleri kendini gösterir. Daha çok düz, engebesiz ve genel olarak asfalt yollarda kullanımına başvurulduğu göze çarpar. Gereklilik doğduysa dağlarda da kullanılabilir ancak bu durum kaçınılması gereken bir noktadır. Engebeli, bozuk yollarda uzun süreler kullanımına başvurulması yol bisikleti mekanizmasına zarar verebilir. Elbette ki bu husus; yol bisikleti modellerine bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Aynı zamanda daha çok yarış amaçlı kullanıldıklarından pek çok yol bisikleti modeli, yük taşınması için bir bölüme sahip değildir. Bu sebeple de yol bisikletleri eğer ulaşım amacı doğrultusunda kullanılıyorsa kişiler şahsi sırt çantalarını ya da bir postacı çantasını yanlarında bulundurmalıdır. Postacı çantaları, sürüş özellikle sıcak havalarda gerçekleşiyorsa daha yerinde bir seçim olabilir. Bu sayede özellikle süratli sürüşler sırasında ortaya çıkan kişinin sırt bölgesinin terleme sorununun bir nebze önüne geçilir. Kişiler kendi bisiklet ve scooter sürüş kondisyonundan emin olarak yol bisikletleri ile bir yolculuğa çıkmalıdır. Aksi takdirde kişi erken yorulup sürmeye devam edemeyecek bir hale ulaşırsa planlanan rotanın dışına çıkılmak zorunda kalınabilir. Aynı zamanda durulmak zorunda kalınan nokta pek uygun ve dinlenip devam etmeye elverişli bir yer de olmayabilir. Bu sebeple de kişilerin yol bisikleti kullanma kararını verirken göz önünde bulundurması gereken durumların masaya yatırılması fayda sağlayıcı bir aşama olur.

Yol Bisikleti Kullanımı Öncesi

Yol Bisikleti Kullanımı Öncesi

Kişiler yol bisikleti kullanımı kararını vermeden önce artık konfor unsurunu, sürüş hayatlarından çıkardıklarını kabul etmelidirler. Yol bisikleti selesi kullanıcıyı rahat ettirecek özelliklere sahip değildir. Bununla birlikte bisikletin sürülebilmesi esnasında alınan oturma pozisyonu da yine konforsuz bir duruş biçimidir. İlk aşamalarda bu şartlarda pedal çevirmek çok güç bir işlem olabilir. Aynı zamanda uzun yol bisikleti, çamurluk barındırmaz. Bu yüzden de bisikletin kullanımı esnasında sürücünün üstünün kirlenmesi karşılaşılabilen bir durumdur. Anlaşılacağı üzere başlangıç yol bisikleti kullanımı açısından zorlu bir sürece tekabül eder. Kişi bu zorlu şartları kabul edip yol bisikleti edinmeye karar verdiyse bu noktada bir pedal alınmalıdır. Yol bisikletleri pedalsız bir formda satışa sunulur. Satın alınan bu pedaller kullanım esnasında sürücünün ayaklarına sabitlenmelidir. Bu yüzden de kilitleme işlemi gerçekleştirilir. Bununla birlikte bir sürüş ayakkabısı da ilk aşamada edinilmesi gereken öğeler arasında kendini gösterir. Edinilen ve pedale kilitlenen bu ayakkabı ile sürüş konusunda da üzerinde durulması gereken bir nokta yer alır. Yol bisikletiyle ilerlenirken ani bir şekilde durma gereksinimi doğduysa, o anda ayakkabı geriye doğru yavaşça çekilerek pedalden çıkarılmalıdır. Bu çıkarma hareketi ayağın topuk bölgesinden hareketle başlatılmalıdır. Eğer bu çıkarma hareketi gerekli doğrultuda ve yavaşlıkta yapılmazsa bir denge yitirimine ve kazalara ortam hazırlanabilir. Bunun yanı sıra yol bisikletinin gidonu iki farklı duruma yönelik dizayn edilmiştir. Bu durumlar yokuş inmek ve yine yokuş çıkmak olarak açıklanabilir. Yokuş inip çıkılırken gidon başından tutulmasının daha makul bir yol olduğu da kullanım öncesi bilinmesi önem taşıyan hususlar arasında sıralanabilir. Daha düz yollarda da gidon alt kısmından kavranabilir. Frenler ise pratik kullanıma elverişli bir tasarım adına mekanizmanın alt tarafında konumlandırılmıştır. Şehir bisikletinin ardından yol bisikletlerine geçen kullanıcılar ilk aşamada fren kontrollerini geliştirmelidir. Başlangıç sürecine dair son olarak kask konusuna değinilebilir. Bir yol bisikleti sürücüsünün olmazsa olmaz aksesuarı elbette ki kasktır. Güvenlik ve sağlık açısından kasklar kritik bir rol üstlenir. Yol bisikletinin yanında seçilecek kaskın hava geçişlerine elverişli olduğu kasklar arasından seçilmesi yerinde olur. Aynı zamanda mutlak surette kaskın sağlam bir yapıda ortaya konmuş bir ürün olduğundan emin olunmalıdır. Aynı zamanda yine hem teri çekip hem de ısı sağlayabilecek bir forma edinmek de yerinde olur. Kışın yol bisikleti ile yapılacak sürüşlerde soğukların önüne geçip hasta olmamak adına sürücüler mutlak surette bir içlik de edinmelidir. Dilerseniz elektrikli bisiklet modelleri de sayfamızda mevcuttur.

Yol Bisikleti Tercihinde Göz Önünde bulundurulması Gerekenler

Yol Bisikleti Tercihinde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Yol bisikletleri; başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere gruplandırılır. Yol bisiklet tercihinde de kullanıcılar, ilkin kendi seviyelerini kestirerek buna uygun bir yol bisikleti tercihinde bulunmalıdır. Kişiler amatör bir kullanım amacı güdüyorlarsa ve de hali hazırda yol bisikleti kullanımına dair bir tecrübeleri yoksa; ilk deneyimlerin yaşanması adına karbon yol bisikleti tercihi makul bir yoldur. Bu modeldeki bisikletler, alüminyum temel malzemesinden gövdeleri oluşturulmuş araçlardır. Ancak yol bisikleti edinmeyi planlayan kişi eğer hali hazırda deneyimliyse ve kullanım hususlarına hakimse profesyonel yol bisikleti modellerine başvurabilir. Sözü edilen profesyonel yol bisikletinin tercihi sırasında o bisikletle bozuk yollara girilip girilmeyeceği noktası belirleyici olur. Bazı profesyonel yol bisikleti modelleri yalnızca düz, asfalt yollarda kullanıma elverişli bir yapıda ortaya konmuştur. Bunların dışında bahsedildiği üzere yol bisikletleri konforsuz araçlardır. Bu yüzden de bir yol bisikleti edinilmeden önce o araçla bir deneme sürüşü yapılması fayda sağlar. Bu deneme sürüşü esnasında kişi, o yol bisikleti modelinin şartlarına kendini hazır hissediyorsa mevzu bahis model tercih edilebilir. Bisikletin geometrik yapısının detaylı bir biçimde incelenmesi de tercih aşaması için yarar sağlayan bir durum olur. Bu hususta ayrıntılara dikkat edilme gerekliliğinin altında; yol bisikletlerindeki çok ufak boyut ve şekil farklılıklarının kişinin sürüş pozisyonuna direkt olarak etki etmesi yatar. Kişi, sürüşe en elverişli formda gördüğü ve yine elverişli bür sürüş pozisyonu vadeden yol bisikleti modellerini tercih etmelidir. Sürüş esnasında rüzgarlı havalar problem yaratabilir. Kişi bu havalarda yol bisikleti sürüşü yapacaksa tercih sırasında yatay bir biçimde tasarlanan mekanizmalara sahip yol bisikleti modellerine başvurabilir. Yol bisikleti ediniminde kişinin nihai amacı yarışlara katılmak değilse ve daha çok şehir içi sürüşler gerçekleştirilecekse burada tercih için ilerlenecek yol farklılaşabilir. Şehir içi kullanım adına bir yol bisikleti arayan kullanıcılar, düz bir gidon yapısına sahip yol bisikleti modellerine yönelebilirler. Yol bisikletlerinin düz gidon yapısına sahip olması; özellikle trafiğin yoğun olduğu caddelerde sürücünün görüş açısını koruyabilmesi ve aracın süratinin ve yönünün daha garantiye alınarak kontrol altında tutulması gibi durumlara kapı aralar. Özellikle engebeli yollara girilecek ise yol bisikleti tercihinden kaçınılması yerinde olur. Bu noktada yol bisikleti ve dağ bisikleti arasındaki ilişki masaya yatırılabilir. Çocuklar için tüm özel modellere çocuk bisikleti sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yol Bisikleti ve Dağ Bisikleti İlişkisi

Yol Bisikleti ve Dağ Bisikleti İlişkisi

Belirtildiği gibi yol bisikletleri çok yüksek hızlara çıkılmasına ve uzun mesafeler yol alınmasına imkan sunsa da; asfaltın dışına çıkıldığı vakit birtakım istenmeyen durumlara mahal verebilir. Özellikle dağlık alanlarda sürülürken aracın mekanizması zorlanıp ciddi hasarlar görebilir. Daha çok düzgün zeminler için tasarlanmış yol bisikletlerinin aksine dağ bisikletleri çok daha engebeli ve bozuk yollarda kullanıma uygundur. Asfalt zeminler baz alınırsa; yol bisikletlerinin dağ bisikletlerinin yanında fark yaratan bir hız potansiyeline sahip olduğunun da dile getirilmesi yerinde olur. Bu nedenle de bir yerden bir yere kolay ulaşmayı önemseyen ve düz yollarda sürüş yapacak sürücüler için yol bisikleti önerisi sunulur. Ancak yol bisikletleri dağ bisikletlerine nazaran çok daha narin bir yapıda ortaya konmuştur. Örnek olarak yol bisikletlerinin lastiklerinin çok kolay bir şekilde hasar görüp aşınabildiği ile karşılaşılır. Bunun altında da klasik yol bisikleti modellerinin oldukça ince bir lastik yapısını bünyesinde bulundurması yatar. Özellikle ağır, yağışlı ve sert hava koşullarında yol bisikletlerinin çok daha sık bir şekilde sorun çıkarabilme durumuyla karşı karşıya gelinir. Yol bisikletleri bir süspansiyon sistemi bulundurmazken, dağ bisikleti donanımında bu yapılar kendine yer bulur. Bu durum da dağ bisikleti kullanıcıların yoldaki eğimleri ve bozuklukları daha az hissedebilmesine yol açar. Denge kontrolünün daha rahat bir biçimde sağlanabilmesine zemin hazırlar. Yol bisikleti sürücüleri ise sözü edilen yollarda çok daha üst düzey bir denge kontrolüne sahip olmalıdır. Aksi takdirde araç kontrolden çıkıp tehlikeli sonuçlar doğabilir. Dağ bisikletlerinin yol bisikletlerine nazaran daha gelişmiş olan bir başka tarafı da aracın donanımının önemli bir parçası olan fren sistemidir. Bunun yanı sıra vites mekanizması açısından da yol bisikletlerinde dağ bisikletlerine nazaran çok daha fazla vites seçeneğinin bulunduğu göze çarpar. Şok emebilme özelliği riskli yollarda dağ bisikletlerini daha güvenli kılan bir diğer taraftır. Sözün özü kişiler engebeli ve düzgün olmayan bölgelerde yol alacaklarsa dağ bisikletleri, engebesiz, asfalt temelli yollarda hızlı bir sürüş deneyimi arzu ediyorlarsa yol bisikletleri tercih edilebilir. Özellikle şehir yol bisikleti modelleri için çok elverişli bir kullanım alanıdır. Bu hususta kent merkezlerinde yol bisikletlerinin kullanımı hususunda göz önüne alınması önem arz eden noktalardan konu açılabilir.

Kent Merkezlerinde Yol Bisikleti Kullanımı

Kent Merkezlerinde Yol Bisikleti Kullanımı

Pek çok insanın şehir içlerinde bir yerden başka bir yere giderken daha hızlı bir biçimde yol alabilmeleri adına, yol bisikleti modellerine başvurduğu göze çarpar. Bu aşamada da kent içerisindeki yol bisikleti kullanımı hususunda dikkat edilmesi önem taşıyan birtakım unsurlar ele alınabilir. Öncelikle olağan şartlarda gidonun üst yönünden kavranması doğru ve pratik bir kullanım deneyimine kapı aralar. Bu sayede sürücü daha az enerji harcar ve düşmeyen enerjisinden ötürü yine daha uzun süreler duraksamadan yol alabilir. Bu şekilde kavranması sürücünün omurga sağlığı için de yerinde bir pozisyondur. Sürüş sırasında belin daha dik bir duruşta kalması sağlanır. Sonrasında yaşanabilecek bel ya da boyun ağrılarının da bu yöntemle önüne geçilebilir. Ancak yokuş inilirken ya da araç hızı normalin üzerine çıkartılmış bir durumda; gidonun alt kısmından kavranması daha güvenli bir sürüş deneyimine zemin oluşturur. Bununla birlikte şehir içerisinde süratten olabildiğince kaçınılması noktasına da bir not düşülebilir. Özellikle trafik içerisinde yol bisikleti kullanıcılarının hızlarını artırmaları kazalara ve başka istenmeyen durumlara mahal verebilir. Aynı zamanda yine kalabalık caddelerde hız kontrolünün sağlanması mühim bir noktaya karşılık gelir. Düz gidonlu yol bisikleti, şehir içerisinde en çok tercih edilen yol bisikleti modellerindendir. Buna bağlı olarak da; gidon kısmının trafik içerisindeki duruş biçimi ve diğer araçlarla temas edebilme olasılığı hesap edilerek, bu doğrultuda bir sürüş gerçekleştirilmelidir. Tüm bunlara ek olarak; sürüş sırasında bileklerin gerilmemesi ve yine bileklere yüklenilmemesi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Omuz ya da bel gibi üst vücut kapsamındaki kasların da zorlanmaması, sürücünün fizyolojik sağlığı açısından önemlidir.

Yol Bisikleti Çeşitleri

Yol Bisikleti Çeşitleri

Başlıca yol bisikleti çeşitleri ele alındığı vakit karşımıza ilk olarak cycle-cross türündeki yol bisikleti modelleri çıkar. Bu modeldeki bisikletler arazi yol bisikleti olarak da adlandırılabilir. çeşitteki dağ ve yol bisikleti özelliklerinin adeta harmanlanmış olduğu görülür. Bu modeldeki bisikletler hem engebeli yollarda güvenli ve sorunsuz bir sürüş deneyimi vadederler, hem de yine aynı yollarda üst düzey bir hız potansiyeli taşırlar. Çamurlu yollarda dahi son derece yüksek bir hızda gidebilme özelliğiyle göze çarpan bir modeldir. Bisiklet mekanizmasına bir bakış atıldığında orta göbeğin diğer bisikletlere nazaran daha yukarıda yer aldığı tespit edilir. Bu da yol üzerindeki engellerin geçilmesi noktasında sürücüye avantaj yaratır. Yine bu model kapsamındaki araçlar disk frenli yol bisikleti sınıfındadır. Bu özellik de, yağışlı havalarda ya da çamurlu yollarda fren gücünü artırarak sürüş güvenliğini had safhaya çıkarır. Bir diğer yol bisikleti çeşidi de gravel yol bisikletleridir. Tüm yol koşuları için elverişli bir kullanım olanağı sunar. Aracın alım borusu, yatık bir şekilde konumlandırılmıştır. Üst düzey bir çevikliğe sahip değildir ancak stabil bir sürüş olanağı sunar. Bu modelde de yine fren tipinin disk fren olduğu göze çarpar. Son olarak bir diğer yaygın yol bisikleti çeşidi olan Endurance yol bisikletlerinden konu açılabilir. Adından da anlaşılacağı üzere bu modeldeki bisikletler dayanıklı bir yapıya sahip oluşlarıyla öne çıkar. Araç donanımlarında yer alan alım borularının son derece yüksek bir biçimde ortaya konduğu gözlenir. Endurance tarzı yol bisikletlerinin teker izlerinin yüksek oranda bir genişlikte olduğu da ifade edilebilir. Tüm bu modellerin ardı sıra belirleyici bir oran olarak fiyat performans yol bisikleti çeşitlerini ayrıştıran bir noktadır. Yol bisikleti fiyatları, modelleri arasında değişkenlik gösterir. Siz de yol bisikleti modellerine dair daha detaylı inceleme yapmak istiyorsanız sayfamıza göz atabilirsiniz.

Hangi Yol Bisikletini Almalıyım?

Seçilecek yol bisikletinde kuşkusuz ilk olarak kullanıcıların sürüş beklentileri etkilidir. Engebeli ve düzgün olmayan yollardan geçilmek zorunda kalınacaksa; bu noktada daha yüksek bir dayanıklılık gösterebilecek modeller seçilebilir. Aynı zamanda bisikletin kullanılacağı bölgenin iklim özellikleri de gözetilmelidir. Kışın sert geçtiği bölgelerde daha sağlam bir lastik mekanizmasına sahip yol bisikletlerinin yerinde olur.

Yol Bisikleti Kaç Vites Olmalı?

Yol bisikletindeki vites çeşitliliği avantaj sağlayan bir noktadır. Bu yüzden de bisiklet tercihinde alternatiflere dikkat edilmesi fayda sağlar. Vites çeşitliliğinin artmasıyla sürücüler hızlarını daha iyi bir koşulda belirleyerek kontrol edebilirler.

Yol Bisikleti Nasıl Olmalı?

Yol bisikleti yüksek bir hız oranına imkan sağlayacak teknik özellikleri bünyesinde barındırmalıdır. Sürücülerin düz ve pürüzsüz zeminlerde sürat yapabilmelerine imkan sunmalıdır. Aynı zamanda yarışlar için de kullanılabilmelidir.

Yol Bisikletini Diğer Bisikletlerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Yol bisikletini diğer bisikletlerden ayrıştıran en temel özellik;hız potansiyeli ve dayanıklılığıdır. Bu sayede diğer bisiklet türlerinin yanında yol bisikletleri, düz zeminlerde yüksek performans kazandırır.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Carraro (76)
Kron (15)
Mosso (12)
Bianchi (3)
Bisan (6)
Salcano (6)
Corelli (22)
Lapierre (8)
Peugeot (9)
Scott (3)
Ümit (2)
Amigo (1)
Cube (1)
Ktm (1)
Whistle (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Kadro Boyu

(36)
(35)
(23)
(16)
(14)
(12)
(11)
(5)
(5)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Vites

22 (42)
16 (39)
14 (24)
20 (23)
18 (19)
21 (9)
(4)
(3)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Renk

Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Jant Çapı

(156)
(2)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Cinsiyet

Erkek (60)
Unisex (59)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(3)
ve üzeri (3)
ve üzeri (4)
ve üzeri (5)
ve üzeri (5)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL