TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Chipsetler

için 1,293 sonuç bulundu.

Chipsetler

Bilgisayar aksesuarları ve yedek parçaları arasında adını pek duymadığınız ama asli bir göreve sahip olan chipsetler bilgisayar bileşenleri, modem ve ağ ürünleri ile yedekleme ürünleri arasında da kendine yer bulabilen bir donanım parçası.

Chipset Nedir?

Isıtma & Soğutma Ürünleri

Chipset, işlemci, hafıza ve bağlantılı çevre birimleri arasında veri akışını yöneten, bir tümleşik devrede bulunan bir dizi elektronik bileşendir. Genelde anakart üzerinde bulunur. Chipset, genelde özel bir mikro işlemci ailesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu donanım parçası, işlemci ve dışsal cihazlar arasındaki iletişimi kontrol ettiği için sistem performansını belirlemede önemli bir rol oynar. Chipset, ilk olarak 1984 yılında, Chips and Technologies şirketinin 82C206’yı piyasaya sürmesiyle ortaya çıktı. Günümüzde chipset üreticileri arasında Ali, AMD, SiS, VIA, NVidia ve tabii ki Intel bulunuyor. (Anakart üreticileriyle chipset üreticileri birbirinden farklı olabilir.) Chipset çeşitleri çok katlı bir mimari şeklinde ayrılır; bu çeşitler northbridge, southbridge ve süper I/O çip olarak adlandırılır. Northbridge, CPU’yu yüksek hızlı cihazlara, özellikle RAM ve grafik kontrolörlerine bağlarken southbridge düşük hızlı çevresel veri yollarını, örneğin PCI veya ISA’yı birbirine bağlar.

Chipset Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Chipset Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Chipsetiniz bilgisayarınızda hangi parçaların uyumlu olduğunu, genişletme seçeneklerinizi, PC’nizin hız aşırtma kabiliyetini belirler. O yüzden doğru chipseti seçmek oldukça önemlidir. Çip seti olarak algılanan chipsetler günümüzde yerini daha modern tasarımlara bırakıyor. Eski northbridge ve southbridge mimarisindeki hafıza ve grafik kontrolörü gibi unsurlar artık entegre halde ve doğrudan CPU tarafından yönetiliyor. Bu yapılanma sayesinde bilgisayarınız çok daha hızlı çalışabilir ama bütün unsurlar birbirine bağlantılı olduğu için chipsetinizi seçerken diğer her şeyin uyumlu olmasına da dikkat etmeniz şart. Chipset değişimi yaptıktan veya Microsoft Windows veya başka bir işletme sistemini yeniden yükledikten sonra, bütün bileşenlerin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için anakart chipset driver, yani chipset sürücüsünü yüklemeniz gerekebilir. Bu sürücüler anakart sürücünüzün CD’sinde mevcuttur ya da anakart veya bilgisayar üreticinizin web sitesinden indirebilirsiniz.

Chipset Fiyatları

Chipset Fiyatları

Chipset fiyatları ne aradığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Chipsetinizin bilgisayarınızda oldukça önemli bir görevde bulunduğunu hesaba katarsanız ve ileride sorun yaşamak istemezseniz fiyatına bakmaksızın daha fazla kapasiteye ve özelliğe sahip ürünlere yönelmeniz daha iyi olacaktır. Chipsetlerin en ünlülerinden olan Intel chipsetleri farklı modelleri ve kapasiteleriyle kategorimizde bulabilirsiniz. Dilerseniz alışveriş sepetinize laptop için chipset soğutucu da ekleyerek ürününüzün ömrünü daha uzatmanız mümkün. Ayrıca dilerseniz Bilgisayar Yedek Parça kategorimize de göz atarak diğer ürünleri inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(170)
HQ (21)
Neutrik (1)
VALUELINE (1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(152)
ve üzeri (179)
ve üzeri (182)
ve üzeri (183)
ve üzeri (189)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL