Şamandıra

Birçok kişinin merak ettiği şamandıra nedir sorusunu; denizcilikte yol göstermeye ya da geçiş yolunu haber vermeye yarayan yüzen bir alet olduğu şeklinde cevaplayabiliriz. Diğer bir tanım ile; deniz dibine bağlı olarak yüzen hazneler olduğu da söylenebilir. Denizdeki bir batığı ya da bir tehlikeyi işaretlemek ve takip edilmesi gereken rotayı belirlemek için kullanılır. Denizde bulunan kayalık ya da sığlık gibi alanlar, şamandıra yardımı ile belirlenmektedir. Seyir yardımcıları olarak adlandırılan şamandıraların ışıklı veya ışıksız olanları bulunmaktadır. Işıklı olan şamandıralar, ikaz işareti vermek amaçlı kullanılır. Eğer yabancı bir ülkeye girecekseniz o ülkede hangi sistemin geçerli olduğunu öğrenmeniz gerekecek. Her denizci işaret şamandıralarının Lateral mi yoksa Kardinal mi olduklarını kolaylıkla ayırt edebilmelidir.

Rota göstermek için kullanılan şamandıralar, kırmızı-yeşil boyalı olanlardır. Işıklı Lateral işaretler fenerleriyle aynı renk olduğu için denizciler gece ve gündüz bunlardan yararlanabilmektedir. Bu sistemde seyredilecek bölüm, şamandıralar arasında bırakılan bölgedir. Sancakta bırakılması gereken tarafı markalamak amacıyla yeşil, iskele için kırmızı renk kullanılır. Sistemdeki her Kardinal işaret, ait oldukları yerin derin ve seyre müsait sularını gösterir. Aynı zamanda suların güvenli olup olmadığını belirtir. Suyun güvenli olup olmadığından emin olmak için yine de seyir haritalarına başvurulmalıdır.

Lateral şamandıralar, iskele kenarlarını göstererek balıkçı teknelerinin takip edeceği rotayı belirlemek için kullanılır. Haritada şamandıra sembolü yanında kırmızı işaret, bu şamandıranın ışıklı olduğunu gösterir. Özellikle balık avı ile ilgilenen kişilerin gemilerinde mutlaka gerekli şamandıraların bulunması, güvenlik önlemleri açısından son derece önemlidir. Şamandıra çeşitleri arasında elektrikli şamandıra çeşitleri bulunmaktadır. Şamandıra fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Şamandıralama istikameti, bir denizcinin limana veya kanala yaklaşırken dikkate alması gereken bir yöndür. Şamandıra nasıl çalışır diye merak ediyorsanız, kullanım kılavuzundan ya da internette yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz. Su deposu şamandıra fiyatları, ürünlerin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Balık avı işlemini kolaylaştırmak için geminizde 1 ya da 2 adet balık bulucu aleti taşımanızda yarar olacaktır. Balık bulucu fiyatları ve çeşitleri için balık bulucu kategorisinde yer alan ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Şamandıra

için 4,246 sonuç bulundu.
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
Saat 15.00'e kadar verilen sipariş, İstanbul içine aynı gün içinde teslim edilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(2)
ALBASTAR (8)
(1)
(4)
(4)
Captain (6)
(1)
CosyWolf (1341)
Dam (123)
Discovery (191)
(383)
EUROFISH (15)
FLADEN (18)
FREECAMP (1175)
Kaptan (21)
Lineaeffe (59)
Mutant (8)
Okuma (75)
Protackle (66)
Remixon (180)
(3)
Silstar (185)
Spro (16)
Trabucco (22)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(69)
ve üzeri (73)
ve üzeri (74)
ve üzeri (75)
ve üzeri (76)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL