Cumhuriyet Altını

Geleneksel bir mücevherat olan altın aynı zamanda çok tercih edilen bir yatırım aracıdır. Yatırımlık altın olarak cumhuriyet altınının çeşitleri bulunmaktadır. Ziynet altın ve sikke altın olmak üzere ikiye ayrılan cumhuriyet altını, çeyrek, yarım, birlik, iki buçukluk, beşlik çeşitlerine sahiptir. Ziynet altını ile sikke altının belli başlı farklılıkları vardır. Sikke altınının, kenarları dik tırtıklıdır. Ziynet altınına göre daha ağırdır ve tırtıklıdır. Bir yüzünde “Hakimiyet milletindir” yazılıdır. Diğer yüzünde Cumhuriyetin kaçıncı yıl dönümü olduğu yazılıdır. 22 ayardır ve üzerindeki basım yılı 29 Ekim’dir. Ziynet altını ise, kenarları eğik tırtıklı, yıldızlı kenar süslemeleri olan, sikke altına göre daha hafif ve ince olan bir altın modelidir. Üzerinde yeni yılın başlangıcı basılıdır ve 22 ayardır.

Cumhuriyet Altını Çeşitleri Nelerdir?

Cumhuriyet Altını Çeşitleri Nelerdir?

Cumhuriyet altını çeşitleri, çeyrek, yarım, birlik, iki buçukluk, beşlik çeşitlerine sahip bulunmaktadır. Cumhuriyet altınının iki farklı versiyonu da (sikke ve ziynet) bu beş çeşide sahiptir. Cumhuriyet altını çeyrek, yarım gibi çeşitlere gramajlarının ve çaplarının farkları ile ayrılır. Düğünlere, nişanlara, doğum mevlütlerine geleneksel bir hediye olarak götürülen cumhuriyet altını modelleri, yatırım amacıyla da alınabilir. Cumhuriyet altını eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere de iki çeşide ayrılır. Yatırımlık altın çeşitleri olarak cumhuriyet altınının yanı sıra tam altını da tercih edebilirsiniz. Tam altın (sikke altın) ile cumhuriyet altını (ziynet altını) arasında yalnızca biçimsel farklar vardır. Cumhuriyet altını 7.216 gram iken, tam altın ise 7.016 gramdır. Cumhuriyet altını tam altın çeşitlerinin her ikisi de aynı maddi değerdir ve yatırım amacıyla kullanılabilir.

Cumhuriyet Altınının Özellikleri Nelerdir?

Cumhuriyet Altınının Özellikleri Nelerdir?

Cumhuriyet altını özellikleri, çeşitlerine göre değişmektedir. Çeyrek cumhuriyet altını gramı, 1,80 gram ve 22 ayardır. Düğünlerde en çok götürülen altın çeşidi olan çeyrek altının çapı, 14,75 mm’dir. Cumhuriyet altını piyasa dinamiklerine göre fiyat değişikliği göstermektedir. Altın değerinin yükselişi ve düşüşü ile yatırım imkanları doğmaktadır. Cumhuriyet altını fiyatı, günlük olarak değişmektedir. Ata lira olarak da bilinen cumhuriyet altınının bir yüzünde “Hakimiyet milletindir” yazılıdır. Diğer yüzünde ise, Türkiye Cumhuriyeti, Ülkemizin kuruluş tarihi 1923 ve o altının basım tarihi yer almaktadır.

Cumhuriyet Altını Fiyatları Nelerdir?

Cumhuriyet Altını Fiyatları Nelerdir?

Cumhuriyet altını diğer adıyla ata altını (ata lira) yatırım ve hediye amaçlı en çok alınan altın türlerindendir. Kategorimizde yeni ve eski tarihli cumhuriyet altını çeşitleri bulunmaktadır. Tekli ya da paketler halinde satılan cumhuriyet altını modelleri, Bilezikhane, Cephaneci, Kismetgold, Nadir, TC. Darphane, Tuğrul Kuyumculuk markalarından edinilebilir. Yatırımlık Altın & Gümüş kategorimiz üzerinden cumhuriyet altını çeşitlerine ve çok daha fazla yatırımlık altın türlerine ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Altını

için 79 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

Cephaneci (8)
(2)
Nadir (28)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Tarih

(40)
(33)
Başka bir kelime deneyin

Paket Sayısı

(18)
(15)
(9)
(8)
(6)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
(2)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ürün Notu

(41)
ve üzeri (50)
ve üzeri (51)
ve üzeri (51)
ve üzeri (51)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL