Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Tarih

Başka bir kelime deneyin

Paket Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Cumhuriyet Altını

için 32 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Cumhuriyet Altını

Altın, insanların çoğu için, nadir bulunan değerli bir maden olması, parlak ve şık durması, zor paslanması, kolay işlenmesi gibi sebeplerinden dolayı sevilen ve değerli bir eşyadır. Altın, tüm zamanlarda değerini korumuş, hatta gittikçe artırmıştır. Ülkelerin ekonomisine göre ederi azalır veya artar. Altın en çok yatırım ve takı amaçlı kullanılır. Kolay işlenebilmesi ve parlak olması çeşitli takılar haline getirilip kullanılmasını sağlamıştır. Aynı zamanda süslemeler için de kullanılmaktadır. Takı olarak bilezik, beşi bir yerde, bileklik, küpe, kolye gibi formlara girer ve bu şekilde satılır ve kullanılır. Cumhuriyet altını , saf altının işlenmesi ile üretilir. Bu altın çeşidine ata altın da denir. 22 ayardır. Bu özelliğinden dolayı altın üzerinden yatırım yapacak olanlara tavsiye edilen bir altın çeşididir. Türk kültüründeki yardımlaşma geleneği altınla da sağlanmaktadır. Bunun dışında altın aynı zamanda yatırım olarak alınabilir. Bu durumda ise cumhuriyet altını kulpsuz olarak tercih edilmektedir. Kulplu ve kulpsuz altınlar renk olarak birbirinden biraz farklı olabilir, bu doğaldır. Cumhuriyet altınının standartları Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından belirlenir ve sadece T.C Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılabilir. Cumhuriyet altını para yerine geçebilir. Aynı zamanda Türkiye’yi temsil eder. Farklı boyutlarda ve gramajlarda çeşitleri bulunan cumhuriyet altınlarının iki türü bulunur. Bu turlar cumhuriyet ziynet altınları ve cumhuriyet altın sikkeleri olarak ayrılır. Cumhuriyet altın sikkeleri ve cumhuriyet ziynet altınlarının gramajlarına göre beş çeşidi bulunur. Çeyreklik, yarımlık, birlik, iki buçukluk, beşlik bu çeşitlerdendir. Toplamda 10 değişik boyut ve ağırlıkta üretilen cumhuriyet altınlarının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ibaresi ve 1923 tarihi, sikkenin basılma tarihi bulunur. Cumhuriyet altınlarının diğer yüzünde ise hakimiyet milletindir ifadesi, Atatürk resmi ve Ankara ibaresi mevcuttur. Kenarları tırtıklıdır. Ata lirası olarak da bilinen cumhuriyet altını ise sikkedir ve 7,216 gram gelir.

Cumhuriyet Altını Boyutları ve Gramajı

Cumhuriyet Altını Boyutları ve Gramajı

Cumhuriyet altınına ata altın ismi de verilir. 22 ayar bir altın çeşididir. Cumhuriyet altını boyutları 22 milimetrelik çaptan ibarettir. Cumhuriyet altını gramaj olarak ise 7.216 gramdır. Görüntü olarak tam altına benziyor olsa da ayrılan yönlerini bildiğinizde kolayca arasındaki ayrımı yapabilirsiniz. İki altın da 22 ayar olsa da gramajları birbirinden az bir fark da olsa farklıdır. Görüntü olarak da farkları vardır. Tam altının Atatürk simgesinin etrafında desenleri varken cumhuriyet altınında bu yoktur. Cumhuriyet altını cumhuriyet altın sikkeleri ve cumhuriyet ziynet altınları olarak ikiye ayrılır. Cumhuriyet altın sikkelerine Ata Altını da denmektedir. Cumhuriyet ziynet altınlarının ve Cumhuriyet altın sikkelerinin her bir çeşidinin ağırlıklarına göre beş türü bulunur, toplamda da 10 çeşit cumhuriyet altını bulunmaktadır. Çeyreklik, yarımlık, birlik, iki buçukluk ve beşlik çeşitleri bulunan cumhuriyet altınları çeşitleri arasından tercih edilebilir. Cumhuriyet altını ve genel olarak tüm altın çeşitleri boyut olarak çok küçük, gramaj olarak da çok hafif oldukları halde çok değerlidirler. Değerli bir maden olan altından yapılan ve 22 ayar gibi yüksek bir dereceye sahip olan cumhuriyet altınları sık şekilde tercih edilen ve kullanılan altın çeşitleridir. Cumhuriyet altını yılın belirli günlerinde basılmaktadır. Bunlar 29 Ekim ve miladi takvim başlangıcı tarihleridir. Bu altınlar sadece Darphane tarafından basılabilir. Bunun amacı basımını düzenli kılmak, herhangi bir kalitesizliği, güvenilmezliği ve düzensizliği önlemektir. Bazı basımlarda cumhuriyet altınları olması gerekenden silik ya da olması gerekenden farklı bir renk tonunda olabilir. Cumhuriyet altını satın alırken bu hususlara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Cumhuriyet Altını Çeşitleri ve Modelleri

Cumhuriyet Altını Çeşitleri ve Modelleri

Altın kolay işlenebilen bir madendir. Bu sebeple işlenerek farklı altın çeşitleri ve bu çeşitlerin de takı gibi çeşitleri üretilebilir. Bu çeşitlerden birisi de cumhuriyet altınıdır. Cumhuriyet altını tam cumhuriyet altını olarak da anılabilmektedir fakat aslında tam altın ve cumhuriyet altını birbirlerinden farklı iki altın çeşididir. Tam altın dediğimiz altın türü cumhuriyet altınından çok az bir farkla daha geniş olmasına rağmen yine çok az bir farkla gramaj olarak daha hafiftir. Detaya inmek gerekirse, ikisi de 22 ayardır. Tam altının çapı 30 milimetre, cumhuriyet altınının ise 22 milimetredir. Gramaj olarak tam altın 7.016 gram iken cumhuriyet altını 7.216 gramdır. Üzerlerindeki işlemeler açısından da cumhuriyet altını şekli tam altın şeklinden farklıdır. İki altın çeşidinin de dış görünüşleri incelendiğinde tam altının daha fazla işleme ve detay bulunduruyor olduğu açıkça görülebilir. Tam altında Atatürk işlemesinin dış kısmında altını çevreleyen desenler bulunurken cumhuriyet altınında bu bulunmaz. Yani daha fazla işlenmiştir. Cumhuriyet altını takı olarak özellikle kadınlar tarafından sık kullanılmaktadır. Takı olarak kullanılması için zincirli şekilde üretilenleri de vardır. Tam altın ya da cumhuriyet altınından, birkaç altını birleştirecek bir tasarım yapılır ve buralara altınlar yerleştirilir, böylece bileklik, kolye gibi takılar ortaya çıkar. Altının ve cumhuriyet altınının hem toplumsal hem finansal işlevi vardır. Özellikle Türk kültüründe yer edindiğini söylenebilir.

Cumhuriyet Altını Fiyatları

Cumhuriyet Altını Fiyatları

Cumhuriyet altını fiyatı dediğimizde net bir fiyat söylemek neredeyse imkansızdır çünkü bir an mevcut olan fiyatı ile 1 saat sonraki fiyatı bile bazen uyuşmamakta, sürekli değişmektedir. Bu yüzden cumhuriyet altını fiyatı anlık bilgisinin borsa sitelerinden ve haberlerden takip edilmesi daha uygun olacaktır. Bu sadece cumhuriyet altını ya da tam altın için değil, tüm altın çeşitleri için böyledir. Altının yatırım aracı olarak kullanılması da tam olarak bundan kaynaklanır. Altın aldığınız tarihteki altın fiyatları ile birkaç ay ya da yıl sonra bu altınları sattığınızda geçerli olan altın fiyatları aynı olmaz. Cumhuriyet altını havadan, sudan etkilenmeyen, yoğun bir altın türü olduğundan ticari değeri oldukça yüksektir. Kimyasal simgesi Au olan altının eritilmesi ve kalıplarda dondurulması ile elde edilen cumhuriyet altınının toplamda 10 çeşidi vardır. Cumhuriyet altın sikkeleri ve cumhuriyet ziynet altınları olarak ikiye ayrılan cumhuriyet altınları bu grupların içinde de boyut ve ağırlıklarına göre beşer gruba daha ayrılır ve toplamda 10 çeşide sahip olurlar. Bir tarafında Cumhuriyetin ilan edildiği 1923 tarihi, diğer tarafında ise Atatürk ve Ankara basımı olan Cumhuriyet altınları tırtıklı kenarlara sahiptir. 22 ayar olan cumhuriyet altınlarının fiyatları 1 gram üzerinden hesaplanır. Altın fiyatı hesaplanırken bir formül kullanılır. Bu formül ile dolar üzerinden altın fiyatı alınır ve kur üzerinden bu miktar Türk lirasına çevrildiğinde altının güncel fiyatı elde edilir. Dolar ve Türk lirası kuru ile altının fiyatına ulaşılabilir olduğundan altın fiyatının belirlenmesinde doların etkisi büyük olacaktır. Cumhuriyet altınına küçük altın ismi de verilmektedir. Cumhuriyet altını çeşitlerinin alış ve satışları arasındaki fiyat aralığı çok geniş değildir ve bu yüzden yatırım için tercih edilen bir altın türüdür. Çeyrek, yarım, tam, diğer adı ile ziynet, iki buçuk, diğer ismi ile gremse gibi çeşitleri bulunan cumhuriyet altınının farklı türlerinin ağırlıkları ve boyutları da farklıdır. Buna bağlı olarak da farklı cumhuriyet altını çeşitlerinin özellikleri olduğu gibi fiyatları da farklı olmaktadır. Külçe altından zımba vurma yöntemi ile oluşturulan cumhuriyet altını çeşitleri birçok yerde ve alanda hem takı olarak hem de yatırım aracı olarak kullanılan ve tercih edilen madenlerdir. Takıdan çok yatırım aracı olarak görülen cumhuriyet altını çeşitlerinin fiyatları için net bir fiyat vermek imkansızdır. Sürekli olarak hareket eden ve değişen dolar kurundan dolayı altın fiyatlarının gram üzerinden fiyatı da değişmekte, artmakta ve azalmaktadır. Bu yüzden net bir şey söylenememekle birlikte bazı yöntemler ile anlık olarak cumhuriyet altını fiyatlarının öğrenilmesi mümkün olacaktır.

Cumhuriyet Altını Kullanılan Yerler

Cumhuriyet Altını Kullanılan Yerler

Cumhuriyet altınları özellikle Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir. Evlenme düğünlerde, nişanlarda evlenen kişileri kutlamak ve destek olmak amacı ile evlenen çiftin yakınları çifte altın takar. Altın evlenen kişilerin boyunlarına asılan bir kurdeleye takılacak olduğundan bir iğne yardımı ile takılması gerekir. Bu yüzden takılmak için alınan altının kulplu olması gerekmektedir. Sünnet düğünlerinde de sünnet olan çocuğu ve ailesini kutlamak için yine yakınları tarafından altın takılır. Bir ailenin yeni bebeği doğduğunda da tebrik etmeye giden yakınları yine altın alır ve genelde bebeğin beşiğine, battaniyesine, üstüne iliştirir. Bu da yine aileyi tebrik etmek ve bebeğin büyümesine, giderlerine yardımcı olmak, ailenin sırtından bir yük alınması için yapılır. Türk kültüründe yardımlaşma önemli olduğundan bu şekilde gelenekler ve adetler de bu kültürde yer edinmiştir. Yeni bir adım atana, yeni harcamaları çıkana bu şekilde altın vererek yardımcı olmuş olurlar. Cumhuriyet altınları ve diğer altınlar aynı zamanda özellikle kadınlar tarafından takı olarak kullanılır. Bileklik, kolye gibi takılara dönüştürülerek kullanılır. Aynı zamanda cumhuriyet altını zincirli olarak da takı yapılabilir. Altın takılar tercih eden kişiler tarafından bu altın türünün takı olarak kullanıldığını görebiliriz.

Cumhuriyet Altını Saklama ve Yatırım

Cumhuriyet Altını Saklama ve Yatırım

Cumhuriyet altını ve genel olarak herhangi bir altın türü yatırım için kullanılabilir. Bu altının 22 ayar olması da yatırımda kullanılmasında bir artıdır. Cumhuriyet altını tam fiyat olarak net bir şekilde belirlenemez. Cumhuriyet altını yatırımı dediğimizde aklımıza sadece klasik şekli ile cumhuriyet altını gelebilir fakat aslında cumhuriyet altını takı, bilezik, kolye, küpe gibi şekillerde de saklandığında yine yatırımdır. Hatta bu takılar üretilirken cumhuriyet altınlarını birleştirmek, birlikte tutup takı olarak takılmasını sağlamak için ekstra altın kullanılabilir bu da daha fazla fiyat biçilmesi yani az da olsa daha büyük bir yatırım anlamına gelir. Bu avantajlı yanıdır fakat dezavantajı ise, cumhuriyet altını ile yapılan takılar fazla işlenmiş ise bu fiyatını düşürebilir. Ne kadar saf ve ne kadar dokunulmamışsa, elinizdeki altın o kadar değerlidir. Bu hususlar düşünülerek nasıl yatırım yapılacağı planlanmalıdır. Altın yatırımı dediğimizde aklımıza sadece üzerine eklenecek kur farkının hesaplandığı, daha fazla para elde etme amaçlanan yatırımlar gelir fakat sadece kötü günler için, eğitim için ve bunun gibi sebeplerden, kur farkı ve kar elde etme düşünülmeden de yatırım yapılabilir. Bu yatırımlar da ilerisi düşünülerek yapılır ve düşünülen günler geldiğinde de kişiyi büyük bir yükten kurtarır. Bu açıdan yatırım yapmanız hem kendinizin hem de sevdiklerinizin geleceğinin sağlama alınması demektir. Yatırım için ayrılan altınlar farklı şekillerde saklanabilir. Birincisi eski yöntem olan evde saklama yöntemidir. Fakat bu durumda kaybetme, çalınma gibi tatsız olaylar yaşanabilir. Bir diğer seçenek ise altınları bankada saklamaktır. Bu sayede altınlarınız daha güvende olur. Tercihe bağlı olarak bu saklama seçeneklerinden birisine karar verilebilir.

Cumhuriyet altını ne kadar?

Cumhuriyet altınına tam bir fiyat biçmek imkansıza yakındır. Çünkü altın kuru sürekli değişmekte, bir azalıp bir artmaktadır. Bu dalgalanmanın sebebi ise ekonomidir. Bu sadece cumhuriyet altını için değil tüm altın çeşitleri için geçerlidir. Bu yüzden herhangi bir altın çeşidine tam bir fiyat biçilemez. Kurdan bağımsız olarak cumhuriyet altını ve diğer altın çeşitlerinin fiyat olarak ederi, bahsedilen altının işlenmesine de bağlıdır. Bir altın ne kadar saf ve işlenmemişse ederi o kadar fazladır. Buradan altın takıların çok işlendiğinde altının değerini düşürdüğü çıkarımı yapılabilir.

Cumhuriyet altını kaç gram?

Cumhuriyet altını 7,216 gramdır. Tam altından bu özelliği ile de ayrılmaktadır. Tam altından boyutça daha ufak olsa da az bir farkla daha ağırdır. Bu ve bunun gibi altın modelleri çok ufak ve çok hafif olduğundan düşürülmeye, kaybedilmeye ya da çalınmaya elverişlidir. Bu yüzden saklanmasında çok dikkat ve özen gerektirir.

Cumhuriyet altını nasıl hesaplanır?

Cumhuriyet altını, o andaki altın gram fiyatı ile cumhuriyet altının gramajı çarpılarak hesaplanabilir. Yani hesaplanan anda altının gram fiyatı ne kadarsa o değeri 7.216 ile çarpmanız gerekir. Böylece cumhuriyet altınının fiyatını hesaplamış olursunuz.

Cumhuriyet altını nasıl saklanır?

Cumhuriyet altını yatırım olarak tutulduğunda iyi şekilde saklanmalıdır. Altının ufak da olsa yüzlerce liraya denk geldiğini düşündüğümüzde bu saklama işi iyice dikkatli ve özenli yapılmalıdır. Altın saklamak için eski, evde saklama yöntemi halen daha tercih edilen bir yöntemdir.