TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Cumhuriyet Altını

için 38 sonuç bulundu.

Cumhuriyet Altını

Altın, antik çağlardan bu yana varlığını sürdüren, bozulmaması, ışıldaması ve doğada az bulunması gibi özelliklere sahip olması sebebi ile her dönemde talebi olan bir metaldir. En değerli objelerden sayılan altın, önemli bir yatırım aracı olarak tercih edilmesi, göze hitap eden objeler haline gelmesi, kolay işlenebilme özelliği ve kolay kolay paslanmaması gibi birden fazla önemli avantaja sahiptir. Evlerde süs eşyası olarak kullanım imkanı da sunan altın, bulunduğunuz ortama şık ve asil bir hava katar. Saf altının işlenerek kullanıma uygun hale gelmesi ile oluşan cumhuriyet altını çeşitlerinin kulplu olanları nişan, düğün gibi organizasyonlarda kurdele bağlamak suretiyle ya da beşi bir yerde şeklinde kullanılabilir. Uzun vadede yatırım düşüncesi olan kişiler cumhuriyet altını kulpsuz şeklinde tercih edebilirler.

Cumhuriyet Altını Kullanım Alanları

Cumhuriyet Altını Kullanım Alanları

Günümüzde altına olan talep arttıkça cumhuriyet altını nedir soruları sıkça sorulmaya başlanmıştır. Cumhuriyet altınları, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kanun hükmünde kararname ve standartları ile keskin çerçevelerce belirlenmiş, para yerine kolayca kullanılabilen, devlet güvencesine sahip ve basımının sadece T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yapıldığı bir altın çeşididir. Bu altınlar tek bir çeşit olmamakla beraber kendi içinde sikke ve ziynet altını olarak ikiye ayırılıp birlik, iki buçukluk, beşlik, yarım ve çeyrek olacak şekilde yaklaşık 10 farklı çap ve ağırlıkta üretilmektedir. Cumhuriyet altınlarının tamamı 22 ayar altından oluşmaktadır. Cumhuriyet altın sikkeleri ve Cumhuriyet ziynet altınları arasında az miktarda fark bulunmaktadır. Cumhuriyet altın sikkeleri, Cumhuriyet ziynet altınlarına oranla daha küçüktür fakat ağırlıkları ve çapının kalınlığı daha fazladır, bu sebeple gramları da aynı miktarda artmaktadır. Cumhuriyet altın sikkelerinin bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ile birlikte Cumhuriyet’in kuruluş tarihi olan 1923 rakamı bulunur. Rakamın altında da sikkenin basım yılı, Cumhuriyet'in hangi yıl dönümüne tekabül ediyorsa o rakam eklenir. Sikke altınının arka yüzünde ise Mustafa Kemal Atatürk silüeti ile birlikte onu çevreleyen ''Hakimiyet Milletindir'' sözü yer almaktadır. Yazının alt kısmında ise Ankara yazmaktadır. Kenarlarının iç kısmı hafif tırtıklı olup, dışa doğru olan taraf düz olarak basılmıştır. Cumhuriyet ziynet altınları ise Cumhuriyet altın sikkelerine göre biraz daha göz alıcı olarak basılmıştır. Bu altın çeşidi Osmanlı döneminde üretime geçmeye başlamış, günümüzde de aynı şekilde üretilen bir geleneksel altın türüdür. Bir tarafında hat sanatı ile yazılmış Türkiye Cumhuriyeti yazısı ile altının basıldığı tarih bulunur. Diğer yanında ise ortada Atatürk silüeti bulunacak şekilde etrafını çevreleyen yıldızlar bulunur. Yıldızların dışına, altının kenar kısmına doğru ise çiçekli nakış deseni tarzında işlemelere yer verilmiştir. Bu tür altınlar estetik durduğundan dolayı genel olarak kulplu şekilde tercih edilerek düğün, nişan gibi organizasyonlar için oldukça rağbet görmektedir. cumhuriyet altını yorumkısmından altını hangi amaçla kullanacağınızdan emin olduktan sonra size en uygun modeli kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Cumhuriyet Altını Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Cumhuriyet Altını Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Piyasada tam cumhuriyet altınıolarak bilinen altın, aslında tam altın ve cumhuriyet altını olarak iki ayrı kısma ayrılmaktadır. Birbirlerine çok benzer özellikler göstermeleri sebebi ile karıştırılma olasılıkları bir hayli fazladır. İki altının arasındaki küçük farkları bilmek, uzun vadeli yatırımlarınız için size küçük fikirler verebilir. Tam altın da, cumhuriyet altını da ekonomik açıdan neredeyse eşit değere sahiptir. Bu sebeple, biri daha çok değerli, diğeri daha az değerli gibi bir algının önüne geçmek gerekir. Sonuç olarak iki altın çeşidi de doğada az bulunan ve yıllar boyu her alanda tercih edilen bu metal olduğundan değersiz olması mümkün değildir. Cumhuriyet altını, piyasada ata altın olarak da bilinir. Bu altın çeşidi 22 ayardan oluşur ve 7.216 gram ağırlığına sahiptir. Çapı ise 22 mm'dir. İnce işçiliğe sahip değildir, üzerinde Cumhuriyet' in kuruluş tarihi, Atatürk resmi ve Hakimiyet Milletindir ibaresi bulunur. Yani bu altınlar Cumhuriyet altın sikkeleri adıyla da bilinir. Tam altın ise Cumhuriyet altını gibi 22 ayardır, yani değerinde hiçbir farklılık bulunmaz. Cumhuriyet altınından farkı ise 7.016 gram ağırlığına ve 30 mm çapa sahip olmasıdır. Cumhuriyet altınlarından bir miktar daha geniş fakat ağırlığı daha azdır. Bir diğer farkı Tam altın daha fazla işlemeye sahiptir ve Cumhuriyet ziynet altınları adıyla bilinir. cumhuriyet altını fiyatı anlık olarak takip edilmesi gereken bir yatırım aracı olmuştur. Ülkenin sosyolojik, ekonomik, siyasi ve politik süreçlerine göre an be an değişme gücü gösteren cumhuriyet altını fiyatları ile ilgili net bir bilgi verilememektedir. 1 saat önce almak istediğiniz cumhuriyet altınının fiyatı çoktan azalmış ya da artmış olabilir. Bu sebeple borsayı ne kadar takip ederseniz o kadar kesin ve sağlıklı sonuçlar elde etme şansınız artmış olacaktır. cumhuriyet altını gramı ve yarım cumhuriyet altını hakkında bilgi almak için sayfamızı detaylıca inceleyebilir, düğün, nişan gibi çeşitli organizasyonlarda kullanmak amacı ile ya da uzun vadede yatırım amaçlı bir altın satın almak istiyorsanız, yorumları da dikkate alarak en doğru tercihi yapabilirsiniz.

Yatırım Amacıyla Cumhuriyet Altını Tercihi

Yatırım Amacıyla Cumhuriyet Altını Tercihi

Ülkede uzun vadeli yatırım amacı ile oldukça tavsiye edilen altın ayarı 22 olmaktadır. büyük cumhuriyet altını çeşitlerinin yanı sıra bilezik, kolye, küpe gibi hem göze hitap eden hem de yatırım için kullanılan aksesuarlar da 22 ayar olacak şekilde üretilmektedir. Sadece hoş ve şık görüntü için altın aksesuar tercih edecek olursanız, işçiliğin fazla olduğu bol girinti ve çıkıntıdan oluşan hoş kolye, bilezik ve küpe modellerini tercih edebilirsiniz. Fakat yatırım amaçlı altın aksesuar alımında bu yöntem çok fazla önerilmemektedir. Maliyetinin, yani bir başka tabir ile açıklanacak olursa işçiliğin fazla olduğu altın çeşitlerinde, günü geldiğinde satmak isterseniz daha düşük bir kar ile satmak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple altın ne kadar saf ve işçilik bakımından fazla dokunulmamış olursa, değeri bir o kadar artar. Buna ek olarak amacınız sadece yatırım yapmak ise tam ve cumhuriyet altınları en çok tavsiye edilen altın çeşitlerinden biridir. Son zamanlarda bir miktar daha tercih edilen gram altınlar, düz dikdörtgen bir şekle ve diğer çeşitlere oranla daha az işçiliğe sahip olduklarından dolayı yatırım fikrinde olan kişilerin akıllarda bulunmasında fayda vardır. Cumhuriyet altınlarının üzerindeki tarih ve rakamlar, altınların Cumhuriyet'in kaçıncı yılında basıldıklarını gösterir. Tarih değişiklikleri altın çeşitlerine göre farklı zamanlarda yapılır. Cumhuriyet Sikke altınları her yılın 29 Ekim günü yani Cumhuriyet Bayramı'nda yapılırken, Cumhuriyet ziynet altınları miladi takvim yılının başında yapılır. Cumhuriyet altınlarının Darphane dışında herhangi bir kuruluş bünyesinde üretilmemesinin sebebi ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kanun hükmünde kararnamesine göre, altının olması gereken ayarda, kalitede ve aynı güvenilirliği sağlaması amacı içerisinde, karar verilen tek bir yerde üretilmesi gerektiğidir. Cumhuriyet altını alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de altın baskısının net olmasıdır. Piyasada her değerli ürünün, özellikle altın ve türevlerinin taklitlerinin yapılması şaşırılmayacak bir durum haline gelmiştir. Bu tür durumlarda altın baskısı net görünmüyorsa tercih edilmemesi gerekir. Kulpsuz cumhuriyet altınlarında rengin az miktarda kızıla yakın olması gerekmektedir. Kulbu olan ya da kulbu çıkarılmış altınlar kulpsuzlara göre daha sarı renklidir. Bu tür küçük ayrımlarla istediğiniz altını kolaylıkla seçebilirsiniz. Yatırımlık Altın & Gümüş kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Paket Sayısı

(21)
(5)
(4)
(3)
(2)
(2)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Marka

Başka bir kelime deneyin

Tarih

(29)
(8)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(10)
ve üzeri (13)
ve üzeri (13)
ve üzeri (13)
ve üzeri (13)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL