Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Konum Seç

PC

için 122 sonuç bulundu.

PC Oyunları

Bir bilgisayar veya kişisel bilgisayar oyunu olarak da bilinen bir PC oyunu, konsol veya arcade makinesi yerine kişisel bir bilgisayarda oynanabilen oyunların tümünü kapsar. Modern bilgisayar konsol, yüksek donanımlı bilgisayarla ihtiyaç duyabilir, bu da genellikle düzgün çalışması için hızlı bir işlemci (CPU) gerektirir. CPU üreticileri tarihsel olarak işlemcilerinin performansını artırmak için esas olarak saat hızlarını yükseltiyorlardı, ancak 2005 yılına kadar çok çekirdekli CPU'lara doğru bir eğilim başladı. Karmaşık grafikler, yapay zeka ve oyun içi fizikler, oldukça güçlü ekran kartlarına ve işlemcilere ihtiyaç duyabiliyor. Fakat kültleşmiş eski pc oyunları hala daha mütevazı sistemlerde çalışabiliyor. Günümüzde birçok üretici yüksek maliyetli donanım gerektirmeyen yeni pc oyunları üretmeye başladı. Fakat yüksek grafik kalitesine sahip olanlar hala pc oyuncularının ana eğilimini oluşturuyor. Buna paralel şekilde, 3D çeşitler genellikle karmaşık sahneleri gerçek zamanlı işleme sürecini hızlandıran güçlü bir grafik işleme birimine (GPU) ihtiyaç duyuyor. GPU'lar, bilgisayarın anakartının entegre bir parçasıdır. Yeni teknolojileri kullanarak, artık tek bir bilgisayarda birden fazla GPU kullanmak da mümkündür. Bilgisayar oyunları gelişmiş ses kalitesi sağlamak için güçlü ses kartları da ihtiyaç duyuyor. Yani modern bilgisayar oyunlarında fizik simülasyonlarını hızlandırmak için oldukça geniş alternatifler içeren çözümler sunuyor.

Online Pc Oyunları Oynamak Artık Daha Kolay

Online Pc Oyunları Oynamak Artık Daha Kolay

Bilgisayar oyunları, işletim sistemi (OS) ve aygıt sürücülerini de içeren üçüncü taraf yazılımlara ihtiyaç duyar. Bugün, bilgisayar oyunlarının büyük çoğunluğu spesifik bir işletim sistemi ailesinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. DOS için yazılmış daha önceki programlar donanım ile doğrudan iletişim kurmak için kodlar içermekle birlikte, basit emulasyon programları sayesinde bu nostaljik pc oyunları hala rahatlıkla oynanabiliyor. Güncel pc oyunları üreten firmalar ise çok oyunculu platformlar geliştirmeyi ana odakları haline getirdiler. Çok oyunculu alternatifler, geçmişte çevirmeli bağlantı hizmetlerinden daha düşük gecikme sürelerine sahip oldukları için, yerel alan ağlarıyla (LAN) sınırlanıyordu. Bu, daha fazla oyuncunun herhangi bir bilgisayar oyununa katılmasına izin veriyordu, ancak günümüzde geniş bant internet geçmişte olduğundan çok daha ucuz bir hale geldi. Yani artık online pc oyunları dünyanın dört bir yanından insanlar tarafından aynı anda oynanabiliyor. LAN çeşitleri genellikle ağdaki her bilgisayarı bağlamak için iki veya daha fazla kişisel bilgisayar, bir yönlendirici ve yeterli ağ kablosu gerektirirken, herhangi bir LAN internete harici bir bağlantı içerebilir. Oysa günümüzde çevrimiçi çok varyasyonlar, tüketiciler arasında geniş bant benimsenmesinin artması nedeniyle büyük ölçüde popülerlik kazanmıştır. Uygun fiyatlı yüksek bant genişlikli İnternet bağlantıları çok daha fazla katılımcının birlikte oynamasına izin verir ve bu nedenle çok kişili çevrimiçi oyunlar hızla popülaritesini artırıyor. Çevrimiçi olanlar, genellikle "sunucu" olarak adlandırılan sanal bir ortam gerektirir. Bu sanal sunucular, gerçek zamanlı ve genellikle hızlı aksiyona izin vererek kişileri birbirine bağlar. Bu sunucular ek değişiklikler gibi tamamen özelleştirilebilir benzersiz ayarlar yapmaya olanak tanır. Böylelikle katılımcılara istedikleri benzersiz deneyimini yaşatır. Birçok farklı türü vardır ve bunlar tipik olarak, içerdikleri oyun türüne göre değil, özelliklerine veya temel amaçlarına göre kategorilere ayrılırlar. Bu kategoriler veya türler, alt türlere sahip olabilir ve birçok oyun birden fazla türün kapsamına girebilir. Seneler önce, bilgisayarların işlem gücü programcıların oluşturabileceği oyun türlerini oldukça sınırlıyordu. Artık teknoloji, geliştiricilerinin hayal edebilecekleri her şeyi yaratmalarına olanak sağlar. Bu noktaya kadar, son birkaç yılda, geleneksel sınıflandırmaların dışında kalanları barındıracak yeni kategoriler ve türler de yaratıldı. Sayfamızdan Sony Playstation 4 modellerine de göz atabilirsiniz.

Pc Oyunları Kategorileri

Pc Oyunları Kategorileri

Aksiyon oyunları, kişinin kontrol ettiği ve eylemin merkezinde yer alan ve esas olarak kullanıcının üstesinden gelmesi gereken fiziksel zorluklardan oluşan modellerdir. Erken video oyunlarının çoğu aksiyon kategorisine giriyor. Aksiyon oyunları hala en popüler kategoriyi oluşturur. Platform ise, karakterin platformlarla etkileşime girmesi anlamına geliyor. Doksanlı yıllarda bu kategori özellikle oldukça popülerdi. Günümüzde shooter, kişinin aksiyona girmek için silah kullanmalarına izin verir, amaç genellikle düşmanları veya rakipleri yok etmektir. Birinci şahıs shooterlar (FPS) ana karakterin bakış açısından oynanır. Üçüncü şahıs oyunlarda ise, eylem, kişinin ana karakteri, genellikle biraz yukarıdan ve arkadan görebildiği bir bakış açısından gerçekleşir. Dövüş, aksiyonlu dövüşe ve çoğu durumda el ele dövüşe odaklanırlar. Bunları arasında yaş sınırı gerektirenler bulunabildiği gibi, daha ufak oyunculara hitap edenler de piyasaya sürülüyor. Çoğu dövüş oyunu, her biri kendi benzersiz yetenekleri veya dövüş stilinde uzmanlaşmış istikrarlı bir oynanabilir karakter içerir. Multiplayer pc oyunları her iki tipte de oldukça yaygındır. Dövüş ise genellikle tek sistemde çoklu oyunculu dövüşe odaklanırlar. Bunların büyük bir çoğunluğu 2 kişilik pc oyunları olarak karşımıza çıkar ve aynı anda iki kişinin tek bir ekranda oyun oynayabilmesine olanak tanırlar. Kimi dövüş oyunları, rakipleri ekarte ederek, giderek güçlenen bölüm sonu karakterleriyle savaştığınız kurgular ve senaryolara dayanabilirler. Bunlar, birden fazla kişinin internetsiz pc oyunları oynamasına olanak tanıyabilirler. Gizlilik oyunlarında, zorlukları çözmek ve ilerleyebilmek için kurnazlığı ve hassasiyeti eyleme dökmek ana odak olsa da çoğunlukla dövüşerek ya da savaşarak alternatif bir plan uygulamaya da olanak tanırlar. Gizlilik oyuncuların hedefe ulaşmasına yardımcı olabildiği için, aksiyona gizli bir şekilde katılmaya teşvik eder. Birçok oyun, artık bu alt kategoriyi bünyesinde barındırıyor ya da gizlilik içeren görevleri senaryolarına eklemeyi sürdürüyorlar. Aksiyon oyunlarının bir alt türü olan hayatta kalma oyunları son birkaç yıldır gerçekten kendi başlarına bir kategori oluşturacak hale geldi. Daha modern hayatta kalma oyunları açık dünya ortamlarında senaryolar ya da sandbox tipi alternatifler oluşturmanıza izin veriyor ve kişiye hayatta kalmak için araçlar, silahlar, barınak için kaynaklara erişim sağlıyor. Bunların ana odağı, mümkün olduğunca uzun süre hayatta kalabilmektir. Ürünler arasında yer alan Microsoft Xbox One modelleri de keyfinizi artırmaya geliyor.

Hikaye Tabanlı Pc Oyunları

Hikaye Tabanlı Pc Oyunları

Aksiyon-macera oyunları en çok iki mekaniği; bir araç veya eşya kullanılarak fethedilmesi gereken görevler veya engeller dışında ayrıca eşyaların kullanıldığı bir aksiyon öğesi zinciri de içerir. Aksiyon-macera daha çok keşif, bulmaca çözme ve ganimet keşfetmeye odaklanırken, senaryolar temel savaş deneyimiyle de desteklenebilir. Diğer türlere iyi uymayanlar genellikle aksiyon-macera kategorisinde etiketlenir. Hayatta kalma korku oyunları, olgun temalar kullanır ve korkunç deneyimleri canlandırır. Bunların birçoğu kan ve brutal ögeler kullanır ve sadece yetişkinler için tasarlanmıştır. Bu tür senaryolar, önemli bir mekanik tarafından desteklenen kısıtlı mühimmat veya sınırlı silahlar ve kaynaklara dayanılarak kurgulanır. Kimi platform oyunları temel aksiyon-macera gibidir, ancak doğrusal değildir ve genellikle belirli bir öğeyi veya özel aracı bulana kadar kişinin ilerlemesini engeller. Karakterinizi yeni silahlar, yeteneklere erişmesi için senaryoda ilerlemesi şarttır. Bu kategoriye dahil edilebilecek efsane pc oyunları hala popülaritesini korur hatta güncel versiyonları piyasaya sürülmeye devam eder. Kimi macera oyunları, hikaye veya içerikle değil, stiline göre kategorize edilir. Bu kategori hikaye anlatımını keşfetmek için yeni seçenekler sunarken, temel düzeyde macera oyunları metin tabanlı kökenlerinden fazla sapmamışlardır. Macera oyunlarında, kişiler genellikle çeşitli ortamlar ve diğer karakterlerle etkileşime girerek ya da ipuçlarıyla bulmacaları çözerek hikayede ilerlerler. Bu nedenle, tür ana akım oyuncular arasında çok popüler değil. Yine de hikayeli pc oyunları belli bir hayran kitlesinin ilgisini uyandırmayı sürdürebiliyor. Bunun nedeni bu kategorinin geçmişinin çok fazla geriye gidebilmesinden kaynaklanıyor.

Taktik ve Strateji Pc Oyunları

Taktik ve Strateji Pc Oyunları

Masaüstü oyundaki kökenleri göz önüne alındığında, taktik rol yapma daha çok geleneksel pc oyunlarına benzer ve burada sıra tabanlı eylem izometrik bir platform üzerinde oynanır. Kişiler, savaşları ve düşmanları fethetmek için neredeyse satranç benzeri strateji ve sınırlı sayıda kaynak, ordu ve silah kullanırlar. Açık dünya, rol yapma, katılımcıların macera bulmak için ortamda serbestçe dolaşmasına izin verir. Bunlar mevcut en sürükleyici ve ilgi çekici video oyunu deneyimlerinden bazılarıdır, çünkü yan görevleri doldurmak ve hikayeleri desteklemek için gereken çok sayıda karakter ve durum, geliştiricilerinin neredeyse gerçekçi sanal dünyalar yaratmalarını sağlar. Bu tarzda strateji pc oyunları kategorisine dahil edebileceğimiz çok sayıda yapım karşınıza çıkar. Hardcore oyuncular tarafından bilindiği gibi, bir oyuncunun birinci şahıs perspektifinde bir maceracı senaryosuna liderlik ettiği popüler pc oyunları bu kategoriye girer çünkü oyuncu tüm hikayeyi tek bir birim veya oyun alanı çevresinde kaynakları stratejik biçimde kullanarak tamamlar.

Simülasyon Pc Oyunları

Simülasyon Pc Oyunları

Simülasyon türündekilerin ortak bir yanı vardır; hepsi gerçek veya kurgusal gerçekliği taklit etmek, gerçek bir durumu veya olayı simüle etmek için tasarlanmıştır. İnşaat ve yönetim simülasyonları; sokak planlama, imar ve şehir sakinlerinin vergilendirilmesi de dahil olmak üzere bir şehrin inşasını ve yönetimini simüle eder. Kişiler yapay yaşamın bireysel yönlerini kontrol edebildiği daha ayrıntılı kurgulara ise yaşam simülasyonları deniyor. Bu simülasyonlar kişinin bir karakterin genetiğini veya ekosistemini manipüle etmesine izin verebilir. Karakterin belirli bir duruma tepkisi bile katılımcının kontrolü altında olabilir. Sanal evcil hayvan oyunları, bu kategorinin alt türünün evcil hayvan yetiştirme simülasyonları olarak kabul edilir. Yani yaşam simülasyonları, sosyal bir simülasyon olarak da kabul edebiliriz. Fakat her iki alt tür de yaşam simülasyonu kategorisine girer. Simülasyonlar bilgisayar oyunları pazarının oldukça büyük bir yüzdesini kaplıyor. Bu kategorinin en önemli alt türünü araç simülasyonları oluşturur. En popüler araç simülasyon oyunlarını sıralamak zordur, çünkü uçuş simülasyonları ve yarış simülasyonları arasında eşit olarak bölünür. Araç simülasyonları, uçak uçurma, yarış arabası kullanma ve bazı durumlarda bir çiftlikte traktör sürme deneyimini yeniden yaratmayı amaçlamaktadır. Araç simülasyonları, uçuş simüle etmesi durumunda savaş içerebilir. Bu kategori uzay uçuş simülatörleri ve tren simülatörlerini de içine alır. Bu kategori aksiyon, rol yapma ve gerçek zamanlı strateji oyunlarını birleştirir. Stratejinin bu alt türünde, kişiler genellikle üs veya savaş birimleri gibi kaynaklar oluşturmazlar. Bilgisayar oyunları araba simülasyonları açısından da oldukça zengin bir farklılık gösterebilir. Bu kategorinin ana odağı ralli oyunları ya da yarış simülasyonlarından oluşur. Pc oyunları araba simülasyonları oldukça eski yıllara dayanmaktadır ve geçmişte bu teknolojinin ilk örnekleri bu kategoriyi oluşturmuştur.

Bilgisayara Oyun Nasıl Yüklenir?

Bilgisayar oyunları genelde bir cd yardımıyla yüklenir ve korsan kullanımın önüne geçmek için çeşitli adımları izlemeyi gerektirebilir. Bu adımlar genellikle cd kitapçığında ayrıntılı şekilde tarif edilirler. Ayrıca kimi cdler yalnızca tek kullanıcı adına kayıt dilebilmektedir. Bu sayede o dosyası yalnızca tek bir kişinin kullanımına açık hale getirilerek, korsan çoğaltılmasının önüne geçilebilir. Günümüzde korsanın önüne geçebilmek için, fiyatlarda anlık büyük indirilmek olabiliyor.

Bilgisayar Oyun Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar oyunları günümüzde basitçe kategorilere ayrılamayacak kadar homojen ve fazla çeşitlilik gösteriyorlar. Genel olarak çeşitleri, aksiyon, strateji, simülasyon, birinci şahıs shooterlar, platform ve dövüş olarak kategorize edilebilir. Yine de bu kategoriler sıklıkla birbirine karıştırılabilir ya da alt türlere ayrılabilir. Örneğin simülasyon oyunları yaşam ve araç simülasyonları olarak iki alt türe ve bu iki alt türde kendi içerisinde alt türlere ayrılır. Örneğin yarış simülasyonları, araçların tipleri arasında da farklılık gösterecektir.

Ne Tür Pc Oyunları Oynanmalı?

Ne tür bir pc oyunu oynayacağınız sizin kişisel zevklerinizle alakalı bir seçimdir. Bu seçim yaş ve kişisel zevkler açısından değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kimi nostaljik olanlar günümüzde hala popülaritesini koruyabiliyor. Hangisini seçeceğinizi belirleyen bir diğer etmen, bilgisayar sisteminin hangi oyunları desteklediğine göre belirlenebilir. Modern grafiklere sahip olanlar, yüksek fiyatlı ekran kartları ve güçlü işlemcilere ihtiyaç duyabilirler. Yani bu karar bilgisayarınızın hangilerine elverişli olduğu ve sizin kişisel zevkleriniz tarafından belirlenebilir. Yaş hangilerini oynayabileceğinizi belirleyen bir başka önemli faktördür.

Bilgisayar Oyunu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir bilgisayar oyunu alırken, öncelikle hangi kategoride almak istediğinize karar vermelisiniz. Doğru kategoriyi seçtikten sonraki adım ise, bu kategorideki iyi olanları tespit etmekten geçiyor. Birçok kategoride başarılılar kadar, başarısız olanlar da piyasaya sürülüyor ve doğru şekilde araştırma yapmadan satın almak bu açıdan yanlış seçim yapma olasılığınızı yükseltiyor. Bir başka önemli faktör ise, bilgisayarınızın hangi programı çalıştırabileceği. Sisteminizin kaldırmayacağı bir oyun satın almak paranızın boşa gitmesine sebep olabilir. Bu yüzden seçiminizde sistem gereksinimlerini incelemenizde fayda var.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Oyun Türü

Aksiyon (27)
Macera (12)
Savaş (8)
Yarış (6)
(5)
(2)
(2)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Marka

Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Bölge Kodu

(74)
(3)
Başka bir kelime deneyin

Yaş Sınıflandırması

(22)
(17)
(15)
(10)
(10)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(12)
ve üzeri (12)
ve üzeri (12)
ve üzeri (12)
ve üzeri (12)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL