TUR ARA

Nereye Gitmek İstersiniz

Kültür Turları

Toplam 17 Sonuç bulundu

Yurtiçi kültür turları ile Türkiye'nin hiç bilmediğiniz noktalarına adım atabilir, hiç tatmadığınız lezzetleri keşfedebilir, hiç bilmediğiniz tarihe tanıklık edebilirsiniz. Anadolu toprakları binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı toplulukların izlerini taşımaktadır. Her sene yeni kalıntılar gün yüzüne çıkartılmaya da devam etmektedir. Günümüzde bile bir çok farklı etnik kökeni bir arada yaşatan bu topraklar tarihi zengiliği ile her sene farklı ülkelerden bir çok turist çekmektedir. Bizler de kendi güzelliklerimizi keşfetmeye başlamak için çok geç kalmış değiliz. Kültür turu ile Edirne'den, Ardahan'a; İzmir'den Hakkari'ye ülkemizin her noktasını keşfe çıkabiliriz.

Zamanınız kısıtlı ise hafta sonu turları veya günübirlik turlar ile yakın bölgeleri keşfederek gezinize başlayabilirsiniz. İstanbul’da oturuyorsanız, Ağva, Şile, İzmit bölgeleri kafa dinlemeniz için mükemmel seçenek olacaktır. Trekking turuna katılarak yürüyüş yapabilir böylece hem yeni yerleri keşfetmiş olursunuz hem de sağlıklı zaman geçirebilirsiniz. Bu bölge denize girmek için de oldukça uygun bir sahile sahiptir. Ayrıca Edirne, trakya tarafları da doğa turları sevenlerin yıldızı olacaktır. İğneada turu ile ister çadırda kalın, istersenizde şirin bir otelde, günün sonunda keyfiniz yerine gelecektir. Kampçılık için mükemmel destinasyonlar bulacaksınız.

Egenin Akdenizin koylarını tekne turları ile gezip hem denizin güneşin keyfini çıkarıp, hemde helenistik zamandan kalma yapılarıda inceleyebilirsiniz. Kekova, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Gökova körfezi, Olimpos, 12 Adalar, Asos, Ayvalık Bozcaada turları gibi bir çok seçenek sizleri bekliyor. Karadeniz sahili yeşilin her tonu ile görülmesi gereken diğer bir bölge. Batı Karadeniz turları ile Amasra, Safranbolu, Yedigöller, Kastomonuyu görebilirsiniz. Amasra’da deniz kenarında muhteşem salata eşliğinde taze balıkların tadına bakabilir, Safranbolu'nun kendine özgü evlerini görebilir, Kastamonu'da kaleyi gezip geleneksel yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Tercihiniz yedigöller milli parkı veya Abant gölü'nden yana ise yıldızların altında, doğanın içinde muhteşem bir kamp yapmadan dönülmez. Doğu Karadeniz Turu'na iseTrabzon Sümela Manastırı ile başlayabilirsiniz. Milattan sonra 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılan manastır, dağın tepesinde kurulmuş olup, hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Rize’de Ayder yaylasında yayla hayatına tanıklık edip, buz gibi akan derelerde yüzebilirsiniz. Macerayı seviyorsanız Fırtına Deresinde rafting yapabilir, daha sonra derenin kenarında yöreye özgü muhlama, hamsili pilav gibi geleneksel yemekleri tadabilirsiniz.

60 milyon yıl ölce rüzgarın lavları aşındırarak oluşturduğu Kapadokya bölgesi, uzunca yıllar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hitiler, Persler gibi medeniyetlerin yaşam olanı yer altı şehirleri bize binlerce yıl önce yaşayan insanların günlük hayatı hakkında önemli bilgiler vermektedir. Güzel Atlar Ülkesi adı ile anılan bölgeye halk peri bacaları da demektedir. Kapadokya turu ile hem binlerce yıllık tarihe tanık olacaksınız, hem de bölgede yetiştirilen üzümlerle yapılan şarapları, kilden yapılan çömleklerin nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Güney doğu anadolu bölgesi de diğer önemli turiztik bölgelerimizden bir tanesi. Gaziantep’te Zeugma‘nın dünyaca ünlü mozaiklerinin sergilendiği Zeugma Müzesi, otantik bakırcılar çarşısını gezebilir, lezzetli antep sofralarına konuk olabilirsiniz. Baklavası kebabı ile meşhur antepe gurme turları da düzenlenmektedir. Adıyaman’da Milattan Önce 62 yıllarında Nemrut dağının tepesine yapılan tanrıların heykelleri, Mardin’de yer alan ilk dönem islam mimarisine örnek olan Ulu Camii, yemekleri ile meşhur olan diğer bir ilimiz Şanlı Urfa’da balıklı göl, on bin yıllık geçmişi ile Hasankeyf gap turu ile görebileceğiniz yerlerden bir kaçı.

Ve daha saymadığımız bir çok şehir, bölge... Her bir köşesinde farklı bir tarih, farklı bir lezzet, farklı bir gelenek olan Türkiye... Gezmekle bitmeyecek, okumakla tükenmeyecek tarih... Gezmeye doğru yerden başlamak için tatilin uğurlu adresi sizinle.