TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Kemençe

için 137 sonuç bulundu.

Kemençe

Kemençe, aslında “küçük keman” anlamına gelen farsça “kemançe” sözcüğünden gelmektedir. Tarih boyunca yaylı çalgılar anlamında kullanılan kemançe, Asya’nın çeşitli bölgelerinde bu isimle yüzyıllardır çalınmaktaydı.

Kemençenin Tarihi

Kemençenin Tarihi

Kemençe günümüzdeki formunu alana dek yüzyıllar boyunca değişime uğramış eski bir müzik aletidir. 10. yüzyılda Bizans’ta lyra dicta olarak bilinen bu enstrüman, Orta Çağ Avrupa’sında rebec, 15. yüzyıl itibarıyla Girit, Yunanistan ve etrafındaki adalarda lyra olarak bilinmekteydi. 18. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda önce lyra, sonra da kemençe, 19. yüzyılda Bulgaristan’da gadulka, Kastamonu ve çevresinde tırnak kemane, yörüklerde ise yörük kemanesi ismiyle çalınmıştır. Günümüzde Klasik Türk müziğinde kullanılan üç ve dört telli kemençe ise aynı çalgının farklı versiyonlarıdır. Kemençe ile ilgili bilgiler arasında Türk boylarında görülen şaman, baksı, oyun gibi hikaye anlatan ozanlarda olduğu gibi kemençe çalınırken hikaye anlatan kemençeci figürlerin olduğu da vardır.

Kemençe Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Kemençe Nasıl Bir Müzik Aletidir?

Telli çalgılar grubundan olan kemençe, 40 - 41 cm boyunda, 14 - 15 cm genişliğindedir. Yarım armuda benzeyen gövdesi, sapı ve burguluğu tek bir ağacın yontulması ile hazırlanmıştır. Armut biçimli gövdesi, ceviz, dut, dikenli ardıç, karaağaç, gül, maun, erik veya pelesenk ağaç çeşitlerinden oyularak tasarlanır. Kemençenin gövdesi kısa bir sapla biter ve gövdesi cilalı, kapağı (göğsü diye de söylenir) cilalı olmaz. Selvi ağacından üretilen göğüs tahtası, gövdeyi kapatan kapak görevini görmektedir. Kemençenin telleri bağırsaktan yapılır. Yalnızca yegâh (kalın) telinin üzerinde gümüş sargı bulunmaktadır. Günümüzde alüminyum sargılı bağırsak, suni ipek teller veya krom sargılı çelik teller de kullanılır. Yaylı Çalgılar kategorimizde pek çok farklı kemençe modelleri ve aksesuarları sizleri bekliyor.

Kemençe Markaları Nelerdir?

Kemençe Markaları Nelerdir?

Kemençe, Türk müziğindeki çalgılara oranla daha küçük yaylı bir çalgı çeşididir. Tarihî hikayesi çok eskilere dayanan kemençe günümüz Türk Halk müziğinde önemli bir yere sahip bulunmaktadır. Popüler bir müzik aleti olan kemençenin, pek çok müzik aleti üreten markadan farklı tasarım seçenekleri bulunmaktadır. Cox, koshi, Manuel Raymond, Masterwork, Saz, Vatan, Müzik Center gibi pek çok markadan farklı fiyat aralığına sahip kemençe modelleri bulunmaktadır. Kemençenin yanı diğer müzik aletlerini de bulabileceğiniz Müzik Aletleri kategorimizden, yaylı çalgılar ve özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Kemençe fiyatları ve modelleri arasında karşılaştırma yapıp bütçenize ve zevkinize uygun bir kemençe seçebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

(25)
Segovia (3)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(11)
ve üzeri (16)
ve üzeri (23)
ve üzeri (26)
ve üzeri (28)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL