Filtreleri Temizle
Marka
Artıbiotik

Kategoriler

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Marka

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Mağaza

Başka bir kelime deneyin

Ürün Miktarı

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Artıbiotik Yoğurt

için 4 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Artıbiotik Yoğurt

Artıbiotik, Doğadan Bizim Gıda tarafından kişisel tüketim amaçlı üretilen prebiotik ürünlerdir. Probiyotik içerikli ürünler, farklı konseptlerde üretilmektedir. Mayalar ve bakteri olarak bilinen küçük canlı mikroorganizmalar, probiyotik ya da prebiyotik olarak adlandırılır. Bu mikroorganizmalar, insan vücudunun sindiremediği lifler olarak bilinir. Diğer organizmaları ve faydalı bakterileri destekleyici özelliği bulunan probiyotikler, sağlıklı bir sindirim sisteminin yapıtaşları arasındadır. Bu önemli mikroorganizmalar, bağırsakları desteklemekte ve sindirim sistemine yardımcı olmaktadır. Bahsedilen faydalı bakteriler insan vücudunda doğal olarak bulunur. Fakat özellikle bağırsak florasında yaşayan bu mikroorganizmaların oranı zaman içerisinde değişebilir. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek adına florayı desteklemek için probiyotik gıdaların tüketilmesi önerilir. Günlük yaşamda tüketilen farklı gıdalar içerisinde de bulunabilen probiyotikler, özel ürünler ile takviye şeklinde alınabileceği gibi fermantasyonla hazırlanmış yiyecekler vasıtasıyla da alınabilir. Bu bağlamda özel ürünler sunan Artıbiotik prebiyotik yoğurt mayası çeşitleri ile ön plana çıkar. Markanın ürünleri; kemik sağlığının korunmasına, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve sindirim sistemine katkı sağlamasına yarayan prebiyotik yoğurtlar elde etmenizi kolaylaştırır. Kategori içerisinde zengin içeriklere sahip, güçlü destek sunan Artıbiotik ürünlerine ulaşmanız mümkün. 20 gramlık ürünler, tekli ya da set olarak satın alınabilir. Sizlere sunulan farklı probiyotik yoğurt mayası çeşitlerini yoğurt sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Artıbiotik Yoğurt Mayası Çeşitleri Nelerdir?

Artıbiotik Yoğurt Mayası Çeşitleri Nelerdir?

Artıbiotik en iyi probiyotik yoğurt seçeneklerini sizlere sunmayı amaçlar. Markanın maya çeşitleri işinizi kolaylaştıran ürünlerden oluşmaktadır. Artıbiotik probiyotik yoğurt mayası çeşitleri, ürünlerin içerisinde yer alan faydalı bakterilerin yoğunluğuna ve türüne göre değişiklik gösterir. Probiyotik bakterilerin en güçlülerini içeren Artıbiotik YobiotikPrebiyotik; ağız, mide, ince bağırsak gibi önemli bölgelerde koruma sağlayan bakteriler ile vücudu destekler. Mantar mayalarına ve mide mikroplarına karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Artıbiotik Probiotik Prebiotik yoğurt mayası ise gaz ve şişkinlik sorunları ile savaşta size destek olur. Hazımsızlıkların önlenmesi ve sindirim sisteminin düzenlenmesi için kullanılabilir. Kombiotik Prebiotik yoğurt mayası, kalın bağırsak florasına probiyotik destek sunar. Artıbiotik Kombiotik yoğurt mayası ile kalın bağırsakların sağlıklı ve temiz kalması sağlanabilir. Artıbiotik Bestbiotik, içeriğindeki 14 probiyotik bakteri türü ile en zengin içeriğe sahip üründür. Bu Artıbiotik ürünü; genel sağlığı etkileyebilen onlarca özelliğe sahip bağırsak florasında, diğer adıyla mikrobiyatada, en çok bulunan probiyotik çeşitlerini içermektedir. Mikrobiyata dengesini düzenlemeye yardımcı olan bu ürün; bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da yardımcı olur. Artıbiotik ürünler, küçük gramajlı paketlerden oluşur. Böylelikle çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Seyahatlerde, tatillerde ya da başka bir ortamda bulunduğunuzda kullanım kolaylığı sunan ürünleri rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Peki Artıbiotik toz yoğurt mayası nasıl kullanılır? Günlük olarak alınması önerilen prebiyotik ya da probiyotikleri süte, yoğurt gibi fermente edilmiş süt ürünlerine, meyve ve sebze sularına, soğuk veya ılık tüm yiyecek ve içeceklere ilave ederek tüketilebilirsiniz. Fakat 55-60 derece sıcaklıklarında probiyotik bakterilerin etkinliği azalabileceğinden dolayı ürünün karıştırılacağı yiyecek ya da içeceklerin sıcaklıklarının 50 dereceyi aşmamasına dikkat edilmesi gerekir. Artıbiotik ürünlerinin günde bir ya da iki saşe tüketilmesi uygun görülür.

 Bebekler İçin Yoğurt Mayası: Artıbiotik Babybiotik

Bebekler İçin Yoğurt Mayası: Artıbiotik Babybiotik

Sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasında rol oynayan en önemli besinlerden biri de yoğurttur. Özellikle bebeklerde sütten katı gıdaya geçme sürecinde yoğurdun içindeki faydalı bakteriler bebeğe oldukça fayda sağlayacaktır. İçerdiği kalsiyum sayesinde dişlerin ve kemiklerin güçlenmesine yardımcı olabilir. A, B ve E vitaminleri ile bebeklerin gelişimini destekler. Yoğurtta bağırsak florasını ve bağışıklığı güçlendiren probiyotikler bulunduğundan dolayı ek gıdaya geçiş döneminde bebeklere ev yapımı yoğurt verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Ayrıca bebekler inek sütünü laktoz içermesinden dolayı sindiremezler. Fakat yoğurda dönüştürülen süt, yapı olarak farklılaşır ve laktoz bölünür. Bundan dolayı Artıbiotik Babybiotik Prebiyotik bebek yoğurdu beslenme öğünlerinde tercih edilebilir. İlk kez yoğurt yiyen bebeklerde alerji belirtileri takip edilmeli, bu gözlemler yapıldıktan sonra herhangi bir reaksiyon göstermesi durumunda yoğurt miktarı azaltılmalı ya da tamamen kesilmelidir. Artıbiotik bebekler için yoğurt mayası, 6. Aydan itibaren bebeklerin ilk yoğurdu olabilir. Anne sütü devamı niteliğindeki ürün, anne sütünün içerdiği prebiyotik ve probiyotikleri içerir. Bebekler için evde Artıbiotik Babybiotik Prebiyotik yoğurt yapmak oldukça kolaydır. Fırında ya da derin bir tencerede yoğurt hazırlanabilir. Sütlerin mayalanma şekli aynı olduğundan dolayı yoğurt yapmak için keçi ve inek sütü kullanmak ebeveynlerin tercihlerine bağlı bir durumdur. Diğer Artıbiotik ürünlerinde olduğu gibi bebekler için üretilen bu ürün de 1-5 lt arasındaki süt, meyve suyu ya da sebze suyuna ilave edilebilir. 1 saşenin tamamını kavanoz ya da şişe içerisindeki içecek ya da sıvı yiyeceklere ilave ettikten karıştırıp çalkalamalısınız. Daha sonra oda sıcaklığında 30 ile 35 arası bir sıcaklıkta kalmasını sağlayarak fermente edebilirsiniz. Artıbiotik ürünlerin fermantasyon süresi için kışın 6-8 saat beklemek gerekir. Yazın ise 4-6 saat kadar beklemek yeterli olabilmektedir.

 Farklı Şekillerde Tüketilebilen Artıbiotik Probiyotik Yoğurt Mayası ile Yoğurt Yapımı

Farklı Şekillerde Tüketilebilen Artıbiotik Probiyotik Yoğurt Mayası ile Yoğurt Yapımı

Artıbiotik yoğurt ile yoğurt yapmak düşünüldüğü kadar zor bir iş değildir. Önemli olan maksimum fayda sağlayacak bir ürün kullanmaktır. Hangi ürünü almanız gerektiğine karar vermeden önce Artıbiotik probiyotik yoğurt mayası yorumları arasında gezinerek kullanıcıların fikirlerine ve ürünlerin özelliklerine göz atabilirsiniz. Yoğurt yapımına başlarken ilk adım olarak sütün 15- 20 dakika kadar kaynatılması gerekir. Ardından 45 - 47 dereceye gelene kadar soğumasını beklenir. Sıcaklığın mümkün olduğunca ideal derece aralığında olmasına özen gösterilmelidir. Sütün sıcaklığının 40 derecenin altında olması probiyotik bakterilerin aktifleşmesini engelleyebilir. Aktifleştirme olması için bir çay bardağı ılık sütün içine Artıbiotik yoğurt mayasının tamamını dökmelisiniz. Karıştırarak iyice erittikten sonra 30 dakika kadar beklemeniz gerekir. Sonrasında erimiş mayayı 45 - 47 derece olan sütün içine katabilirsiniz. Günlük tüketim miktarı da hesaba katılarak mayalama işlemi küçük kaplarda yapılabilir. Bu adımdan sonra yoğurtta 7- 8 saat boyunca tam pıhtılaşma olması beklenir. Bu bekleme süresi boyunca gerekli olan sıcaklığın kaybolmaması için kabın etrafını sarmanız önerilir. Sıcaklığın sabit kalmasını sağlamak için termostatlı fırınlardan yardım alınabilir. Fırınınızın termostat ayarı varsa, tek yapmanız gereken derecesini 55’e getirmek. Bu şekilde sütün kap içerisindeki sıcaklığının sabit kalması sağlanabilir. Mayalanma tamamlandıktan sonra yoğurt buzdolabına kaldırılabilir ve yaklaşık 6-12 saat kadar bekletilmesi önerilir. Tercihe bağlı olarak mayalama işlemi bittiğinde ortam sıcaklığında yavaş yavaş soğuması da beklenebilir. Bu esnada etrafındaki örtülerin kaldırılması tavsiye edilir. Buzdolabında bekletilen yoğurtların kıvamı biraz daha sert olabilir. 6-12 saat sonra Artıbiotik yoğurdunuzu afiyetle tüketebilirsiniz. Kullanılmayan Artıbiotik maya paketlerini buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Ürünler ısıya duyarlı olduğundan dolayı buzdolabında +4 derecede muhafaza edilmesi uygun görülür. Doğru şekilde saklanan ürünlerin 24 ay boyunca etkinliği devam edebilir. +18 derece ortam sıcaklığında saklanan Artıbiotik ürünlerin etkinliği ise 6 ay kadar sürmektedir. Siz de sayfamızda yer alan ve sağlıklı beslenmenizi destekleyerek birçok fayda sunacak Artıbiotik ürünleri inceleyebilir ve kendiniz için en iyi yoğurt mayası çeşidini seçerek hemen sepetinize ekleyebilirsiniz.