Egzoz

İngilizce’de boşaltmak anlamına gelen exhaust kelimesi dilimize egzoz olarak geçmiştir. Egzoz, araçta kullanılan benzin ya da mazotun yanmasından sonra açığa çıkan atık gazın dışarı atılmasını sağlayan bir düzenektir. Motorda gaz birikmesinin önüne geçerek verimli ve sağlıklı çalışmasına yarayan oto egzoz, aynı zamanda fazla karbondioksit salınımının da önüne geçerek atık gazın çevreye verdiği zararı azaltır. Sürüş deneyimini de iyileştiren oto egzoz sistemi düzenli aralıkla kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Gerekli durumlarda mutlaka egzoz değiştirilmelidir. Değişim yapılacağı zaman oto egzoz çeşitleri arasından aracın markasına ve modeline göre seçim yapılmalı, fiyat performans dengesi göz önünde bulundurulmalıdır.

Egzoz Ne İşe Yarar?

Egzoz Ne İşe Yarar?

Aracın daha sağlıklı çalışmasına yarayan egzoz sistemi, zararlı gazların motorda birikmesini engeller. İçten yanmalı motorlarda kullanılan yakıt enerjiye dönüşürken zararlı gaz açığa çıkar. Bu gaz dışarı atılmazsa, motor boğulur ve çalışmaz. Gazın herhangi bir sistemden geçmeden direkt dışarı atılması ise zararlı gazların atmosfere karışmasına ve hava kirliliğine neden olur. 2000 yılından sonra üretilen araçlarda zorunlu olarak oto egzoz parçaları içine dâhil edilen katalizörler, egzoz verimliliğini artırmaktadır. Bu sistemin diğer bir parçası olan oto egzoz ucu aracın görünümünü tamamlayan bir aksesuar olduğu kadar, egzoz sesini de ayarlar. Daha yüksek ya da daha hışırtılı ses seçenekleri olan egzoz uçları da bulunur. Diğer bir egzoz yedek parçası ise oto egzoz susturucularıdır. Egzoz sesini azaltan susturucular, gürültü kirliliğine engel olması bakımından önemlidir ancak egzoz çıkışını daralttığı için araç performansı üzerinde negatif etkisi olabilir. Olası aksaklıkları gidermek için egzoz susturucularının yaklaşık 80.000 km’de yenilenmesi önerilir.

Egzoz Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Egzoz Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Her aracın özellikleri markasına ve modeline göre değişiklik gösterdiği için, oto egzoz modelleri için de bakım süresi değişiklik gösterir. Egzoz bakımı konusunda net bir zaman aralığı olmamakla beraber, ortalama her 20.000 km’de bakımının yapılması önerilir. Katalizörlü oto egzozlarında egzoza ilaveten katalizör de düzenli olarak bakımdan geçmelidir. Katalizörün 100.000 km kullanım ömrü vardır ve bu süreden sonra değiştirilmesi önerilir. Bakım zamanı ve kilometresi aracın sürülüş yoğunluğuna ve kullanılan yakıtın kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Egzoz borusundan çıkan dumanın koyu renge dönmesi, aracın titreşiminin artması ve egzoz gürültüsünün normalin üzerine çıkması gibi durumlarda, egzoz bakımı kilometresine bakmadan mutlaka yapılmalıdır. Bakım yapılmadığında, egzoz sisteminde meydana gelebilecek problemlere bağlı olarak, egzoz sızıntı yapabilir. Sızıntı olduğu zaman zararlı gaz salınımı artar ve araç daha fazla yakıt tüketir.

Egzoz Fiyatları Ne Kadardır?

Egzoz Fiyatları Ne Kadardır?

Bütün araba markaları ve modelleri için geçerli tek bir egzoz bulunmadığı için oto egzoz fiyatları takılacağı aracın markasına ve modeline göre değişiklik gösterir. Oto egzoz markaları arasından tercih yaparken, egzozun düşük devirde olduğu kadar yüksek devirdeki performansına da bakılmalıdır. Özellikle yüksek devirlerde, motorun rahatlaması için gaz çıkışının iyi olması gerekir. Diğer önemli nokta da kullanılan malzemenin kalitesidir. Örneğin krom uçlu egzozlar kar, yağmur gibi kötü hava şartlarından kolay etkilenmezler. Arabanın kullanım amacına, sürüş alışkanlığına, performans ivmesine bağlı olarak alınacak egzoza karar verilmesi uzun vadede yarar sağlar. Egzoz seçerken, servis ağı yaygınlığına, yedek parçasının rahat bulunup bulunmayacağına ve montaj kolaylığına dikkat edilmelidir. Egzozlar ve yedek parçaları ile tüm ihtiyaçlarınıza sitemizin egzoz kategorisinden ulaşabilirsiniz. Tüm ürünlerle ilgili teknik bilgilere, montaj şartlarına, fiyat bilgisine ve kullanıcı yorumlarına ulaşabileceğiniz bu kategoride aracınıza en uygun alternatifi rahatlıkla bulabilirsiniz. Tüm otomobil yedek parçaları için Yedek Parça kategorisini inceleyebilirsiniz.

Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Araçla Uyumlu Parça Ara

Temizle

"Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Ara

Egzoz

için 2,662 sonuç bulundu.

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Ürün Notu

(116)
ve üzeri (157)
ve üzeri (168)
ve üzeri (170)
ve üzeri (175)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL