Filtreleri Temizle
Yazar
Thomas Hardy

Kategoriler

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Basım Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Editör

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Kitap

için 99 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Thomas Hardy

Thomas Hardy, 2 Haziran 1840 senesinde İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Babası Dülger olan Hardy, babasının yaptıklarından etkilenmiş ve sanata ilgi duymaya başlamıştır. Londra’da mimarlık okumuştur ve yazarlığa roman ile başlayarak konu itibariyle kır ve köy romanı yazmaya başlamıştır. İngiliz romancıları arasında en iyilerden olmuş ve hem roman hem de şiire yönelmeye başlamıştır.

Thomas Hardy Kimdir?

Manzara konusunda tasvir yapma ve yerli hayatı yansıtmak adına çok çaba sarf etmiştir. Köylülerin, halkın ruh halini incelemekte üstün bir başarı elde etmiş ayrıca kır manzaralarını çok iyi bir biçimde tasvir etmiştir. Thomas Hardy 19.yüzyıl İngiliz romancılığının gerçekçilikte zirveye ulaştığı çağın öncüleri arasına girmiştir. Gerçekçi olan yazar, romanlarında da kahramanları bu bakış açısıyla resmetmiştir. Thomas Hardy şiirleri ilgi alanına alması ve hayatının son 30 senesini şiire vermesinden sonra 1910-1927 yılları arasında 19 kere Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Şiirlerini 20.yüzyılın başında yayımlamıştır. Temsil krizinden ve bu krizden duyulan kaygıdan bahsetmiştir. Onun şiirlerindeki açık uçluluk dilini kullanımı birçok alanda modernlik olarak görülmüş, kabul edilmiştir. İsmail Aksoy’un çevirdiği Ses şiiri ünlüdür. Bir geçiş dönemi şairi olmuştur. Hardy, 1863 senesinde Çağdaş Mimarlıkta Renkli ve Pişirilmiş Tuğla Uygulaması isimli yazdığı bir denemesi ile madalya kazanmıştır. Thomas Hardy kitapları öncelikle 1867 senesinde ilk romanı olan Yoksul Adam ve Hanımefendi kitabıyla başlamış ancak radikal bulunup geri çevrilmiştir.

Yazarın Şiir ve Romanları

Thomas Hardy, 1871 senesinde takma isimle ilk romanı Umutsuz’u yazmıştır. Thomas Hardy eserleri arasında onun en çok duyulmasına neden olan kitabı önce bir dergide yazı dizisi haline gelen ve daha sonra 1874’de kitaplaşan Çılgın Kalabalıktan Uzakta olmuştur. Thomas Hardy Çılgın Kalabalıktan Uzak kitabında köy yaşantısı ruh çözümlemeleri, kişilik çatışmaları büyük rol oynamıştır. Akıl bilinç ve duygu karmaşalarından dolayı bir çatışmadan bahsedilebilir. Thomas Hardy Hap şiirinde insanlara olan trajedilerde anlamın eksikliğinden dolayı yakınmakta ve bu hayal kırıklığını dile getirmektedir. Saf şansın dünyayı yönettiğini ve kendisinden daha güçlü bir şeyin acıya sebep olduğunu söylemektedir. Thomas Hardy Kaybolan Masumiyet isimli kitabını 1891 senesinde yayımlamıştır. İnsanın en büyük gücünün sevgi olduğunu ve zorluklar karşısında sevgiyle durulabileceğini anlatmıştır. Bu kitabı Dünya Klasikleri arasına girmiştir. Aynı zamanda kitap İngiltere’nin toplumsal bir analizini yapmıştır. Ağırlıklı olarak kır ve köy romanları yazan yazar, çağın önemli yazarları arasına girmiştir. 1895’ten sonra romanı tamamen bırakmış ve sadece şiir yazmaya yönelmiştir.

Yazarın Dili ve Anlatımı

Eserlerinde insan sürekli kendisiyle çatışma halindedir. Romanlarında abartısız ve gerçekçi karakterlerin kader savaşı işlenmiş, sanayi devrimi sonrası yaşananları anlatmıştır. Özellikle kadın figürü güçlü ve özgürdür karakterlerinde. Tess kitabı filme uyarlanmıştır. Thomas Hardy Yuvaya Dönüş kitabını 1878 senesinde yazmıştır ve yine aynı karamsar ruh halini, kaderin oyununu işlemiş ve 19.yy İngiltere’sini işlemiştir. Thomas Hardy Adsız Sansız Bir Jude kitabında acıklı bir ilişkiyi konu edinmesinin yanı sıra varoluşun hatta var olamayışın öyküsünü yazmıştır. Thomas Hardy’nin en sert, en etkileyici ve en ümitsiz eseri olarak bilinir. Modern dünyanın kırsal İngiltere’nin eteklerinde gezindiği dönemi anlatan sosyal tarih eseridir. Hüzün, acı, yeni bir hayat kurmaya duyulan istek, kötü gidişat gibi konular işlediği konulardandır. Yalın dili ve gerçekçi üslubundan şiire geçtikten sonra da vazgeçmemiştir. Başlıca eserleri şunlardır: Çılgın Kalabalıktan Uzak, Tess, Karanlık Jude, Ağaç İşçileri, Orman Köylüleri, Yuvaya Dönüş, Ethelberta'nın Eli, İlgisizin Biri, Kulede İki Kişi, West Poley'deki Serüvenlerimiz, Wessex Öyküleri, Garip, Neşeli ve Sıradan, Solmuş kol, Casterbridge'in Başkanı, Kaybolan Masumiyet. Yazar, 11 Ocak 1928 tarihinde hayatını kaybetmiştir.