Filtreleri Temizle
Yazar
Bram Stoker

Kategoriler

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Basım Tarihi

Başka bir kelime deneyin

Marka

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Editör

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Kitap

için 47 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Bram Stocker

8 Kasım 1847 tarihinde İrlanda'da doğan Bram Stocker, Dublin Trinity College’da 1864-1879 yılları arasında ilk eğitimini görmüştür. Bu yıllarda okulunun Felsefe Topluluğu’nun başkanı olarak başarıyla tanışmıştır. Okulunun matematik bölümünden mezun olmuştur. Edebiyat dünyasına tiyatro eleştirileri yazarak giriş yapan Bram Stocker, sonraki yıllarda Lyceum Tiyatrosu’nda uzun yıllar yöneticilik yapmıştır. 20 Nisan 1912 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bram Stocker Kimdir?

Bir dönem, hayatını sahne yöneticiliği ve oyuncu menajerliği ile idame eden Bram Stocker, bu sayede tiyatro dünyası ve oyunları hakkında eleştiri yazıları oluşturarak edebiyat kariyerine ilk adımı atmıştır. Dünyanın en çok satılan ve okunan eserlerinden olan Dracula’nın yazarı Bram Stocker kitapları sayesinde edebiyat tarihinin en önemli isimlerinden olmuştur. Karanlık sıfatıyla tanımlanan anlatım dili, bu çerçevede yazdığı eserleri ile adını dünya klasikleri arasına işlemiştir. Fantastik, gotik ve korku türünde yazdığı romanlarında kullandığı ilgi çekici ve sürükleyici yazım dili ile okurlarına derin bir korku hissi yaşatmıştır. Her bir satırında daha derin yaşattığı korku duyusunu okuyanlarına hissettirerek, dünya klasikleri arasında başyapıt niteliğine ulaşmıştır. "Ertelenen umut yüreği hasta eder." alıntısı, Dracula kitabından alınmış ve okurlarının hayatlarına işlemiş önemli bakış açısını işlemiştir. Reaksiyonlarına bakıldığında oldukça etkili olmuştur.

Derin ve Gergin Öyküleri ile Bram Stocker Eserleri

İlk kitabı İrlanda'daki Küçük Oturum Kâtiplerinin Görevleri ismindedir ve 1879'da yayımlanmıştır. Uzun yıllar boyunca Avrupa kültürel yapısını ve vampir mitolojisini inceleyen Bram Stocker Dracula kitap eseriyle bu merakını korku edebiyatında bir başyapıt oluştururken kullanmıştır. 1890'da yazmaya başladığı Dracula romanını 1897'de baskıya vermiş, araştırmaları ve merakını geliştirerek kitabı üzerinde 7 yıl çalışmıştır. Bram Stocker Dracula isimli eserinde, farkında olmadan bir vampirin avukatı olan bir adamın başına gelen korkunç ve gergin olayları konu almaktadır. İçerisinde yazan her bir kelimede daha da etkili bir gerilim hissi vermeyi başarabilmiştir. Kitabın anlamını derinleştirmek adına uzun yıllar Londra kütüphanesinde araştırmalar yapmış ve buranın ruhunu kitaba işlemiştir. Bram Stocker Sıçanların Cenazesi adını verdiği kitabını da yine korku ve gerilim türünde oluşturmuştur. Bram Stocker Ölüyü Uyandırma adlı kitabı sayesinde yazıldığı dönemden bugünlere, sanatıyla ses getirmiş yazarlardan olmuştur.

Adını Korku Edebiyatına Altın Harflerle Yazan Bram Stocker

Edebiyatın arka planda kalan ancak bir yandan da geniş bir kitleye sahip olan gerilim ve korku türünün dünya çapında en önemli temsilcilerinden olan Bram Stocker, hayatının neredeyse tamamını bu eserler için bilgi toplamak için yaptığı araştırmalara adamıştır. Bunca çabanın sonucunda gelen kaçınılmaz edebi başarı, adını tüm dünyaya duyurmuş ve hala günümüzde de bu türün önde gelen isimlerinden olmasını sağlamıştır. Kitaplarıyla “Hatalar sayesinde öğreniriz, başarılar sayesinde değil.” şeklinde hayat felsefelerini de satırlarına iliştirerek okurunu etkilemiştir. Dracula dışında tüm dünyaya çevrilerek başarısı nüfus kazanmış, Kristal Fincan (1872) isimli kısa hikâyesi ve Kaderin Zinciri (1875) adındaki ilk korku hikâyesi ile gerilim türünde büyük yankı uyandırmıştır. London Society dergisinde çıkan Kristal Fincan isimli öyküsü, yine korku diliyle hapsedilmiş bir sanatçıyı anlatır. Bram Stocker, korku dünyasına şiir türünde de eser vermek amacıyla kalemini güçlendirmek üzere çok fazla pratik yapmış, bu çalışmaların meyvesini One Thing Needful isimli ilk şiiri ile toplamıştır. Şiir türünde yazmış olsa da yine bir korku olayı örgüsüyle yazılmış bu şiir, edebi becerilerini güçlendirmiştir. Sanatı tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve kabul görmüştür.