Kategoriler

Kampanya ve İndirimler

Yayınevi

Başka bir kelime deneyin

Yayın Dili

Başka bir kelime deneyin

Kitap Türü

Başka bir kelime deneyin

Sayfa Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Baskı Sayısı

Başka bir kelime deneyin

Basım Tarihi

Başka bir kelime deneyin

ISBN

Başka bir kelime deneyin

Editör

Başka bir kelime deneyin

Çevirmen

Başka bir kelime deneyin

Kargo Seçenekleri

Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

Fiyat Aralığı

TL
-
TL

Ürün Puanı

5 yıldız
4 yıldız ve üzeri
3 yıldız ve üzeri
2 yıldız ve üzeri
1 yıldız ve üzeri

Mağaza Puanı

0 10
Tüm mağazalar

Biyografi

için 562 sonuç bulundu.
Akıllı sıralama nasıl çalışır? Arama ile uygunluk, satış miktarı, satıcı ve ürün puanı, teslimat avantajları, popüler kategoriler, ürüne ait reklam gibi kriterler belirleyici olabilmektedir.

Konum Seç

Biyografi İnceleme Kitapları

Biyografi, insan hayatından gerçek kesitler sunduğu için okuyucuların ilgisini çeken kitap türleri arasında yer alır. Daha çok gerçek hayat kitapları okumak isteyen kullanıcılar dünyaca tanınmış insanların hayatlarından bölümler okurken kendi dünyalarına yakın hissettikleri bölümlere ilgi duyarlar. Bu haliyle biyografi ve inceleme kitapları bir kişinin yaşamı hakkında bilgi verirken kişinin hayatı boyunca edindiği deneyimlerden bahseder. Ayrıca kişini eğitimi, işi, ilişkileri gibi kişisel bilgilere de yer verilen kitaplarda başarıları ya da başarısızlıkları okuyanlara yol gösterecek niteliktedir. Kurguya yer vermeyen kitaplar, anlatılan kişinin psikolojik analizini de kitaba dahil ederek akıcı bir anlatım tekniğiyle okuyucularına keyifli bir okuma deneyimi sunar. Biyografi örnekleri daha çok tanınmış kişilerin yaşamlarını anlatır. Kişinin kendi dilinden kendi hayatını anlatması otobiyografi olarak adlandırılırken şairlerin yaşam hikayelerinin anlatıldığı kitaplar tezkire olarak adlandırılır. Biyografi kitapları olduğu gibi insanların hayatlarını anlatan biyografi filmleri de oldukça ilgi çeker. İnsan hayatına dokunan, kahramanlık hikayeleri olan kişilerin hayatları anlatıldığı gibi sıradışı hayatlar da biyografi kitapları arasına girer. Hem dünyada hem de ülkemizde oldukça fazla biyografi otobiyografi kitabı yayınlanmış olup sıradışı hayatları, sanatları ya da kahramanlıklarıyla, yöneticilikleriyle ün kazanan kişilerin tanınırlığını sürekli kılan, kuşaktan kuşağa geçiren kitaplardır. Bazı hikayelerde savaş kahramanları yer alırken bazı hikayeler dram içerir. Bazı hikayeler ise direniş kültürünü toplumlara taşımayı hedefler. Bazı hikayeler muhteşem doğada geçen yaşamları konu alırken betimlemelere de yer vererek kişiyi anlatırken doğanın güzelliklerini de tasvir eder. Her bir hikayenin öznel olması ise konuların ortak özelliğidir. Dünyada iz bırakmış hayatları merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız sayfamıza göz atabilir merak ettiğiniz hayatlar hakkında bilgi almaya hemen başlayabilirsiniz.

Öznelliği ile Biyografi İnceleme Kitapları

Öznelliği ile Biyografi İnceleme Kitapları

Teknik olarak birbirine benzeyen biyografi kitapları, her insanın hikayesinin öznel olması gibi hiçbir biyografi bir diğerine benzemez. Biyografi kitapları sadece iyi hikayeleri anlatmaz tarihe olumlu olumsuz damga vuran kişilerin hikayelerinden oluşur. En popüler kitaplar ise genellikle siyasi kimliğiyle tanınmış kişilerin kitaplarıdır. Bununla birlikte teknolojinin son hızla geliştiği günümüz dünyasında teknoloji alanında isim yapmış kişiler hakkında yazılan kitaplarda oldukça ilgi çeker. Geçmişte yaptıkları ile yeniliklere imza atan isimlerin hakkında yazılan biyografik eserler de oldukça dikkat çekmektedir. Diğer yandan Osmanlı tarihine yön vermiş Osmanlı padişahlarını anlatan kitaplar da oldukça ilgi çeker. Çağımızın olumsuz sembollerinden olan politik felsefeleri anlatan kitaplar, çok satanlar arasında yer alır. Farklı perspektiflerden konular hakkında bilgi almak ilginç bir deneyimdir. Biyografi özellikleri itibariyle hayatı yazılan kişi tarafından kaleme alınmaz. Daha çok araştırma, belge ve bilgilere dayandırılarak ya da kişinin yaşamına tanıklık etmiş başka biri tarafından yazılır. Tarafsız ve gerçekçi olması beklenirken kronolojik sıra izlenmesi beklenir. Öncelikle kişi hakkında detaylı bilgi verilir. Tüm detaylar açık ve anlaşılır bir dille anlatılır. Bazı kitaplar da şairler hakkında detaylı bilgi verir. Ayrıca siyasiler hakkında yazılan biyografi kitapları da siyasilerin bilinmeyen yönlerini anlatır. Eski yazarlar, şairler hakkında yazılanlarda okuyucuları geçmişe götürürken o dönemin değerlerini günümüze taşır. Biyografi romanları hem mantık sırası hem de verdiği tarih sıralamasıyla okuyucunun kafasında net bir mantık örgüsü oluşturur.

 Merak Uyandıran Biyografi İnceleme Kitapları

Merak Uyandıran Biyografi İnceleme Kitapları

Genellikle herhangi bir şekilde isim yapmış, ünlü olmuş insanların hayatları merak edilir. Kahramanlık hikayeleri, başarılı oyunculuğu, yazdığı kitaplar, katıldığı savaşlar gibi farklı özellikleriyle ön planda olan ünlü kişilerin o noktaya nasıl geldiği merak konusudur. Ünlü biyografi kitapları kişilerin görünmeyen yanını anlatırken ünlü ya da kahraman olma yolunda karşılaştıkları sıkıntılar, nasıl başa çıktıkları ya da başarısızlıkları gibi konular ele alınır. Daha çok somut veriye dayanan olaylar silsilesinde bir tarih sırası vardır. Osmanlı padişahlarının yanında Osmanlı döneminde farklı şekillerde adından söz ettiren padişah eşleri hakkında yazılan kitaplar da dönemin özellikleri hakkında bilgi verir niteliktedir. Biyografi yazarları, hem ellerindeki doküman ve bilgiye dayanarak hem de yazdıkları kişiyi tanıyanlardan bilgi alarak kitaplarının gövdesini oluştururlar. Duru ve sade bir dil kullanarak ve tarih sırası vererek anlattıkları hikayelerin kurgusu da ilgi çekicidir. Biyografi kitapları sıradan kişilerin hayatını içermez. Farklı hikayesi olan, bulunduğu topluma değer katan ya da soykırım gibi olaylara karışarak adını duyuran kişilerin biyografisi yazılır. Geçmişten bugüne bakıldığında kendi konularında otorite sayılabilecek kişiler çağlar boyunca adlarından söz ettiren kişiler vardır. Biyografi aynı zamanda tarihe not düşerek hikayelerin nesilden nesile geçmesine yardımcı olarak okuyanda heyecan yaratırken kişinin kendi yeteneklerini de keşfetmesine yardımcı olur.

Türleri İtibariyle Biyografi İnceleme Kitapları

Türleri İtibariyle Biyografi İnceleme Kitapları

Biyografi türleri de biyografi ve otobiyografi olarak iki şekilde incelenebilir. Biyografi, farklı alanlarda isim yapmış kişilerin hayatlarını ve dünya ve insanlığa kazandırdıkları ya da kaybettirdiklerini anlatırken anlatım sırasında kronolojik sıra olmasını gözetir. Diğer yandan öz yaşam öyküsü de denilen otobiyografi kişilerin yaşam hikayesini kendisinin anlattığı kitaplardır. Kişiler anlatılırken bütün yönleriyle ayrıntılı bir şekilde tanıtılmasına özen gösterilir. Bir yandan kişinin hayat hikayesi kronolojik sıra ile anlatılırken diğer yandan da hikayeleştirme tekniği kullanılarak akıcı bir anlatımın ortaya çıkması sağlanır. Biyografi yazmak için uzun bir ön çalışma süresi gerekir ki tüm bilgi ve belgeler güvenilir kaynaklardan toplanarak hikayeye entegre edilebilsin. Mektuplar, günlükler, anılar, tanıdıklar gibi her tür veriden faydalanılır. Biyografi eserleri, evrensel, ulusal, bölgesel, mesleki ve dönem biyografisi gibi farklı içeriklerde yazılırken yazım tekniğine göre de bilimsel biyografi, biyografik roman ve nekroloji gibi üç farklı teknikle yazılır. Bilimsel biyografi tekniğinde sistematik bir kronolojik sıra varken ve sözü edilen kişinin yaşam hikayesi yine sistematik bir şekilde alt başlıklara bölünerek anlatılır. Biyografik roman ise teknik olarak roman tekniğini kullanır. Anlatılan kişinin tarih sıralama kaygısı olmaksızın kişinin psikolojik özelliklerine ve fiziksel özelliklerine yer verir. Diğer yandan nekroloji ünlü bir kişinin ölümünden sonra gazete ve dergi gibi yayın organlarında kişilerin ölen kişiyle anılarını kaleme aldığı yazı şeklidir. Her üç teknikte de kişinin başarıları, çalışmaları, özellikleri anlatılır. Edebiyatımızda her üç tekniğin de kullanıldığı bir çok örnek bulunmaktadır. Biyografi kitapları tavsiye konusunda fikir sahibi olmak için sayfamızda yer alan yorum sayfasına göz alabilir, ayrıca kitaplar hakkında da bilgi alarak beğendiğiniz kitaplara sahip olabilirsiniz. Araştırma ve inceleme kitapları için de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.