EnKoruma NEDİR?

Sigortaladim.com ve GULF Sigorta A.Ş. işbirliğiyle tasarlanan EnKoruma, cihaz fatura tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçerli olmak üzere sunulan ve “Kazaen Zarara Uğrama”* teminatlarını içeren geniş kapsamlı bir sigorta ürünüdür.

Neler Sigorta Kapsamındadır?

Kapsam dâhilindeki cihazınızın ani ve beklenmedik bir olay neticesinde kazaen zarara uğraması halleri sebebiyle oluşacak hasarları kapsamaktadır. ”Kazaen Zarara Uğrama” teminatları cihazınızın başına gelebilecek kazaen kırılma ve sıvı teması risklerine karşı cihazınızı korur. Örneğin cihazınızı kullanırken ilk yıl içerisinde cihazınızı elinizden düşürdünüz ya da cihazınızın üzerine kazaen sıvı döküldü, bu durumda EnKoruma sigortasından faydalanabilirsiniz. Cihaz onarımının sağlıklı ya da ekonomik olmadığı durumlarda, sigorta bedeli ile sınırlı olmak üzere cihazın güncel satış bedeli üzerinden %30 muafiyet tahsil edilerek, yenisi ile değiştirilir.

Kazaen Zarara Uğrama

Bu özellik cihazın satın alınmış olduğu ilk günden itibaren 1 yıl süre ile (üretici garantisinin ilk bir yılı) geçerlidir. Bu süreçte sadece yukarıda açıklanan kazaen zarara uğrama zararları (kazaen kırılma ve sıvı teması) kapsama dâhildir. Arıza-bozulma bu süreçte kapsam dâhilinde değildir.

Aynı Faturada Yer Alma Zorunluluğu

EnKoruma paketleri sadece ana cihaz ile birlikte satılmakla beraber aynı faturada yer almalıdır. EnKoruma’yı cihazı alırken aynı fatura içine ekletmeniz gerekmektedir. Aksi durumda sonradan faturanıza EnKoruma eklenememektedir.

Başkasına Devredilebilme Kolaylığı

EnKoruma size satış kolaylığı sağlar. Cihazınızı satmak istediğinizde EnKoruma sözleşmesiyle birlikte satabilirsiniz.

İptallerde %100 Geri Ödeme Fırsatı

7 iş günü içindeki iptallerde geçerldir. Teminata girmeyen diğer şartlar için mutlaka sözleşmeyi okuyunuz.

Kazaen Zarara Uğrama ile İlgili Hasarlar

Fatura tarihinden itibaren 1 yıl içinde cihazınız kazaen hasara uğrar ise, gecikmeksizin /en kısa sürede çağrı merkezi üzerinden Gulf Sigorta A.Ş.’ye (0850 252 52 62) ya da sigortaladim.com çağrı merkezine (444 9 832) durumu bildiriniz (Sözleşmenizde kapsam dışında yer alan durumları mutlaka okuyunuz). Olayın nasıl gerçekleştiğini ve ortaya çıkan zararı detaylı bir şekilde Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Temsilcisi’ne iletiniz. Çağrı Merkezi’miz en hızlı şekilde servis atamasını yapar. Cihazınızın orijinal satın alma faturası ve EnKoruma belgesi ile en yakın PTT Kargo şubesine gidip Çağrı Merkezi’mizden aldığınız kodu belirterek hasarlanan cihazınızı gönderebilirsiniz. Hasarlı cihaz servise ulaştığında, hızlıca işlem sırasına alınır ve cihaz onarıldıktan sonra PTT Kargo ile belirtmiş olduğunuz adrese gönderilir.

Önemli Notlar

“EnKoruma”, n11.com üzerinden satın alınan cep telefonu cihazlarına ilişkin olarak karşılaşılacak risklere karşı oluşturulan, n11.com müşterileri için Sigortaladim.com ve Gulf Sigorta A.Ş. tarafından özel olarak hazırlanmış ihtiyari bir sigorta ürünüdür. “EnKoruma” kapsamında yapılacak poliçe, Sigortaladim.com aracılığıyla Gulf Sigorta A.Ş. ve ürünü satın alan kişi arasında yapılacak olup, n11.com hiçbir şekilde sözleşmenin tarafı olmayacaktır. Söz konusu sigortanın tüm teminatları, sadece Gulf Sigorta A.Ş. tarafından sağlanacaktır. “EnKoruma”yı yalnızca n11.com üzerinden cep telefonu cihazları ile satın alıp, beraberinde de bu garantiyi satın almayı kabul eden kişiler satın alabilir. Bunun için, cihazı satın alırken “EnKoruma Ürününden Faydalanmak İstiyorum” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Güvenlik Kodu

Kuponu yüklemek için lütfen güvenlik kodunu doğrulayın.

Güvenlik Kodu - Aşağıdaki resimde yer alan kodu giriniz.

Resmi Yenile