n11
EnKoruma Sigortası NEDİR?

Bir TDB Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. markası olan Sigortaladim.com ve GULF Sigorta A.Ş. iş birliğiyle tasarlanan EnKoruma, cihaz fatura tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçerli olmak üzere sunulan ve “Kazaen Zarara Uğrama”* teminatlarını içeren geniş kapsamlı bir sigorta ürünüdür.

Hangi Riskler Sigorta Kapsamındadır?

Kapsam dâhilindeki cihazınızın ani ve beklenmedik bir olay neticesinde kazaen zarara uğraması halleri sebebiyle oluşacak hasarları kapsamaktadır. “Kazaen Zarara Uğrama” teminatları cihazınızın başına gelebilecek kazaen kırılma ve sıvı teması risklerine karşı cihazınızı korur. Örneğin, cihazınızı kullanırken ilk yıl içerisinde cihazınızı elinizden düşürdünüz ya da cihazınızın üzerine kazaen sıvı döküldü, bu durumda EnKoruma Sigortası’ndan faydalanabilirsiniz. Cihaz onarımının sağlıklı ya da ekonomik olmadığı durumlarda, sigorta bedeli ile sınırlı olmak üzere cihazın güncel satış bedeli üzerinden %30 muafiyet tahsil edilerek yenisi ile değiştirilir.

Kazaen Zarara Uğrama

Bu teminat, cihazın satın alınmış olduğu ilk günden itibaren 1 yıl süre ile (üretici garantisinin ilk bir yılı) geçerlidir. Bu süreçte sadece yukarıda açıklanan kazaen zarara uğrama zararları (kazaen kırılma ve sıvı teması) teminat kapsamına dâhildir. Arıza veya bozulma bu süreçte kapsam dâhilinde değildir.

Aynı Faturada Yer Alma Zorunluluğu

EnKoruma Sigortası sadece ana cihaz ile birlikte satılmakla beraber aynı faturada yer almalıdır. EnKoruma Sigortası’nı cihazı alırken aynı fatura içine ekletmeniz gerekmektedir. Aksi durumda sonradan faturanıza EnKoruma Sigorta ürünü eklenememektedir.

Başkasına Devredilebilme Kolaylığı

EnKoruma Sigorta ürünü size satış kolaylığı sağlar. Cihazınızı satmak istediğinizde, EnKoruma poliçesini yeni alıcıya devredebilirsiniz.

Kazaen Zarara Uğrama ile İlgili Hasarlar

Fatura tarihinden itibaren 1 yıl içinde cihazınız kazaen hasara uğrar ise, gecikmeksizin veya en kısa sürede Çağrı Merkezi üzerinden Gulf Sigorta A.Ş.’ye (0850 252 52 62) ya da sigortaladim.com Çağrı Merkezi’ne (444 9 832) durumu bildiriniz (Poliçenizde kapsam dışında yer alan durumları mutlaka okuyunuz). Olayın nasıl gerçekleştiğini ve ortaya çıkan zararı detaylı bir şekilde Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Temsilcisi’ne iletiniz. Çağrı Merkezi’miz en hızlı şekilde servis atamasını yapar. Cihazınızın orijinal satın alma faturası ve EnKoruma Sigorta poliçesi ile en yakın PTT Kargo şubesine gidip, Çağrı Merkezi’mizden aldığınız kodu belirterek hasarlanan cihazınızı gönderebilirsiniz. Hasarlı cihaz servise ulaştığında, hızlıca işlem sırasına alınır ve cihaz onarıldıktan sonra PTT Kargo ile belirtmiş olduğunuz adrese gönderilir.

Önemli Notlar

“EnKoruma”, n11.com üzerinden satın alınan cep telefonu cihazlarına ilişkin olarak karşılaşılacak risklere karşı oluşturulan, n11.com üyeleri için Sigortaladim.com ve Gulf Sigorta A.Ş. tarafından özel olarak hazırlanmış ihtiyari bir sigorta ürünüdür. “EnKoruma” kapsamında yapılacak poliçe, Sigortaladim.com aracılığıyla Gulf Sigorta A.Ş. ve ürünü satın alan kişi arasında yapılacak olup n11.com hiçbir şekilde poliçenin tarafı olmayacaktır. Söz konusu sigortanın tüm teminatları, sadece Gulf Sigorta A.Ş. tarafından sağlanacaktır. “EnKoruma Sigortası”nı yalnızca n11.com üzerinden cep telefonu cihazları ile satın alıp beraberinde de bu poliçeyi satın almayı kabul eden kişiler satın alabilir. Bunun için, cihazı satın alırken “EnKoruma Sigorta Ürününden Faydalanmak İstiyorum” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Güvenlik Kodu

Kuponu yüklemek için lütfen güvenlik kodunu doğrulayın.

Güvenlik Kodu - Aşağıdaki resimde yer alan kodu giriniz.

Resmi Yenile