Maharetli ellerin yüzyıllardır süren serüveni Ustalarının yaratıcılıgıyla n11.com da sizlerle...
Telkari, halep küpe, press bileklik,döküm yüzük ve mıhlama... İncelik isteyen en ince mesleklerden biri olan
mücevher tasarımı ustalarının zarif dokunuşlarıyla şekillenmeye devam ediyor.

TÜRK TAKI KÜLTÜRÜ

Türk Takı Kültürü: en özgün biçimde yansıtan takılar coğrafi özelliklerden kaynaklanan Erzurum Oltu taşı işlemeciliği, Karadeniz insanının el becerisindeki ustalığı yansıtan Trabzon hasırı sabrın urunu olan Urfa akıtması, gelenekselliğin kalıcılığını yansıtan Mardin telkarısı, unutulmaya yüz tutsa da güzelliği ve değerinden bir şey kaybetmemek için direnen pek çok kuyumculuk tekniğiyle onların kullanım alanları ve kullanımdaki anlamları Türk takı kültürünün birer parçasıdır.

OSMANLI

Osmanlı mücevherlerinde çok renklilik hakimdir. yuvalara, renkli taşların kaboşan adı verilen yalın ve doğala yakın formlarda yerleştirildiği görülür

KOLYE ÇEŞİTLERİ

 • FANTEZİ KOLYELER

  Maliyeti fazla dikkate alınmayan, pahalı, gösterişli, süslü kolyelerdir. Seri imalat usulleri ile üretilmeyen el işi kolyelerdir.

 • TAŞLI KOLYELER

  Yarı değerli taşlar ile süslenen, genellikle döküm yöntemiyle imal edilen tek taraflı kolyelerdir.

YÜZÜK ÇEŞİTLERİ

 • SÖZ YÜZÜKLERİ

  Evlilik öncesi çiftler tarafından kullanılan yüzük türüdür. Bu yüzükler az işçilikli, hafif yüzüklerdir. Genelde taşsız olarak tasarlanır, bazen de saç örgüsü veya düğüm şeklinde de tasarlanabilir.

 • ALYANSLAR

  Evlenecek çiftlerin nişan için kullandıkları yüzük türüdür. Alyanslar düz olarak üretildikleri gibi kalemli, florintinli, rodajlı çeşitleri de üretilmektedir. Alyanslarda altın alaşımlarının farklı renk kompozisyonları da kullanılır. İç kısımlarına evlenecek çiftlerin isimleri yazılır.

KÜPE ÇEŞİTLERİ

 • FANTAZİ KÜPELER

  Maliyeti fazla dikkate alınmayan, pahalı, gösterişli, değerli taşlar ile süslenmiş küpelerdir. Seri imalat usulleri ile üretilmeyen el işi küpelerdir.

 • TAŞLI KÜPELER

  Yarı değerli taşlar ile süslenen genellikle döküm yöntemiyle imal edilen tek taraflı küpelerdir.

BİLEZİK ÇEŞİTLERİ

 • FANTAZİ BİLEZİKLER

  Maliyeti fazla dikkate alınmayan, pahalı, gösterişli, değerli taşlar ile süslenmiş bileziklerdir. Seri imalat usulleri ile üretilmeyen el işi bileziklerdir

 • İÇİ BOŞ BİLEZİKLER

  İçi boş tel veya levhalardan (şarnel) üretilen bileziklerdir. Gramaj az olduğu için fiyatı daha düşüktür.