Alıcıların, kargo ücretini, platform üzerinden kredi kartı ile ödeyebileceği uygulamamızdan yararlanmak için detaylı bilgiler aşağıdadır.

1. Siparişle Ödeme kapsamındaki gönderimler Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo ile başlayacaktır. Kargo ücretini sipariş ile birlikte ödeme servisinden yararlanabilmek için teslimat şablonunda Sürat Kargo ve/veya Yurtiçi Kargo’nun seçili olması gerekmektedir. İlerleyen dönemde diğer kargo firmaları da sürece dahil olacaktır.

2. Bu uygulamadan yararlanmak isterseniz Teslimat Şablonunuzu lütfen aşağıdaki bilgiler doğrultusunda gözden geçirin.

-- Birlikte gönderime uygun olan ürünler için, Teslimat Şablonunuzda “Birlikte gönderime uygun” alanını seçmeniz, alıcıların daha az kargo ücreti ödemesi için önemlidir.

Örnek siparişte, A ürünü 5 kg, B ürünü 4 kg’dır. Ayrı ayrı gönderimlerde her iki ürün toplam 10 TL + KDV, eğer birlikte gönderilirse 5,5 TL + KDV olacaktır.

3. Bu hizmet “Alıcı öder” ve “Şartlı Ödeme” durumundaki kargoları kapsamaktadır. Ücretsiz kargo tutarı, mağaza tarafından ödenmeye devam edecektir.

4. Henüz bir Teslimat Şablonunuz yoksa yukarıdaki bilgileri dikkate alarak yeni bir şablon oluşturabilirsiniz.

5. Kargo ücretinin siparişle ödenmesi, ilk etapta 45 kg/desi’ye kadar olan ürünleri kapsayacaktır.

6. Kargo ücreti siparişle ödemeli satın alınan ürünleri, sipariş sayfanızda, onaylanan siparişler alanından kontrol edebilirsiniz.

7. Kargo Ödendi olarak görünen siparişler, kargo ücretinin alışveriş sırasında alıcının kredi kartı ile platform üzerinde ödendiği siparişlerdir. Ayrıca bu siparişler Toplu Takip Numarası Girişi alanından Dosya İndir butonuna basarak açılacak Excel'de görünmeyecektir.

Örnek ekran görüntüsü,

8. Kargo ücreti, alıcı tarafından ödenen siparişlerde bulunan “Nasıl Kargolarım?” linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

9. Kargonuz aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi, 15 haneli kampanya numarası ile siparişin kargo şablonunda bulunan şirkete teslim edilecektir. Kargo şirketi, siparişin kargo faturasını kestikten sonra kargo takip numarası oluşacak ve sipariş, otomatik olarak kargo takip numarası ile eşleşerek güncellenecektir. Bu nedenle kargo numarasının mağaza tarafından girilmemesi gerekir.

10. Siparişle birlikte ödendiği durumlarda kargo ücreti, fatura şablonunda hizmet bedeli alanı olarak yer alır. Eğer bu alanda 0 TL gözüküyor ise alıcı tarafından kredi kartı ile platform üzerinden yapılan bir kargo ödemesi bulunmamaktadır.

11. Kargo ücreti tahsil edilen siparişler için, ayrı bir satır olarak fatura şablonunuzda Hizmet Bedeli satırında görünen tutarı % 18 KDV dahil olacak şekilde aynı açıklama ile alıcıya düzenleyeceğiniz faturanıza da dahil etmelisiniz. Faturaya tüm faruralarda olduğu gibi “İşbu fatura bedeli  Doğuş Planet tarafından tahsil edilecektir” ibaresinin eklenmesi unutulmamalıdır.

Örnek fatura şablonu,

Yukarıdaki örnekte Mağaza Fatura Tutarı’nda görülen 70,90 TL’ye 7 TL’lik hizmet bedeli olan kargo ücreti dahildir.

12. Birlikte gönderim seçeneği ile birden fazla ürün gönderilmesi durumunda, 1 tane kargo kampanya numarası çıkar ve tüm ürünler bu kampanya kodu ile gönderilir. Aynı zamanda bu ürünler için sadece 1 tane fatura şablonu çıkmaktadır.