TESLİMAT ADRESİNİZ

Farklı Konum Seç

bölgesine özel avantajları keşfedin

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Avantajlı Ürünleri Gör

Artık konumunuzu seçerek size özel avantajlardan yararlanabilirsiniz

  • Konuma Özel İndirim: Ürünleri adresinize özel indirimlerle satın alabilirsiniz.
  • Aynı Gün Teslimat: Siparişiniz aynı gün içinde adresinize teslim edilir.
Konum seç
Bu ürünler, 1-2 iş günü içinde kargoya verilir.
1 iş günü içinde gönderim yapan, düzenli satış yapan,
yüksek puana sahip mağaza.

İllüstrasyonlar

için 304 sonuç bulundu.

İllüstrasyonlar

İllüstrasyon kelimesi Fransızca kökenlidir. Resim sanatında abartılarak ya da hayal ürünü olarak ortaya konan çizimlerdir. Gerçekçi resim sanatı kollarından birisidir denebilir. Genellikle fantastik anlatımları destekleyen çizimlerdir. Ancak eğitim ve reklam gibi alanlarında da görülmektedir. Modern zamanların ilk illüstrasyon örnekleri siyasi amaç gütmekteydi. Ancak bu algı bir süre sonra yerini sanata bıraktı. İllüstrasyon çizimleri üretilirken sanatsal kaygı güdülerek tasarlanır. İllüstrasyonda doğa gibi sınırların yerine uçsuz bucaksız hayal dünyası vardır. Bu sayede ortaya koyulabilecek tasarım fikirleri oldukça fazladır. Antik zamanlarda mağara duvarlarına çizilmiş resimleri ilk zstrong>illüstrasyon resim örnekleri olarak gösterebiliriz. O zamanlardan günümüze kadar bu sanat oldukça gelişmiştir. Öyle ki teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber dijital illüstrasyon dalı türemiştir. Bu türdeki çalışmalar dijital yazılım araçları kullanılarak bilgisayar, telefon ve tablet ortamları üzerinden yapılır.

 İllüstrasyon Çizim Teknikleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İllüstrasyon Çizim Teknikleri Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İllüstrasyonların hazırlanışında geleneksel çizim ve boyama malzemelerinin yanı sıra; fotoğraf, kolaj ve bilgisayar tekniklerinden de yararlanılmaktadır. İllüstrasyonlar pek çok farklı teknik kullanılarak yapılabilir. Kara kalem, sulu boya, mürekkep, yağlı boya ve benzeri türlü teknikler kullanılabilir. İllüstrasyon teknikleri arasında seçim yapmak sanatçının üslubuna bağlıdır. Örneğin ekolin boyalar kullanılarak çizim yapılabilir. Ekolin boyalar sıvı halde bulunan renkli mürekkeplerdir. Su ile daha da inceltilebilir. Tıpkı sulu boya tekniğinde olduğu gibi çalışılır. Sadece çizgilerin kullanıldığı illüstrasyonlarda tarama ucu gibi araçlardan yararlanılır. Tarama ucu sivri uçlu bir tür metaldir. Mürekkebe batırılarak kullanılır. Genellikle çizgi roman ve karikatür sanatçıları tarafından tercih edilen bir tekniktir. İllüstrasyon yaparken de bu teknikten faydalanılabilir. Sanatçı tarama ucunu dik, yatay ve çapraz gibi farklı biçimlerde kullanarak görsele hareket kazandırabilir. Tarama ucu kullanılan çalışmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tıpkı kara kalem çalışırken olduğu gibi çizgiler kalınlaşıp birbirine yaklaştıkça tonlar koyulaşır. Seyrekleşen çizgiler ise açık ton değerlerini vermeyi sağlarlar. Tek renk sulu boya olarak da düşünülebilir. Suyun yardımıyla, kağıdın beyazlığıyla ve siyah mürekkebin arasında pek çok ton elde etmek mümkündür. Guaj boya da illüstrasyon çizim teknikleri arasında tercih edilen türlerdendir. Bu teknikte kullanılan boya örtücüdür ve üst üste boyanarak renkler ve tonlar elde edilebilir. Su bazlı bir boya olması nedeniyle sulu boyaya; renklerin kapatıcı olması nedeniyle de yağlı boyaya benzerlik gösterir. Guaj boya kullanılan illüstrasyonlarda renklerin açık tonunu elde edebilmek için beyaz boya kullanılır. Küçük yaşlardan beri kullandığımız pastel boyalar da illüstrasyon çizimtekniklerinde kullanılmaktadır. Ancak yağlı pastel yerine kuru pastel ve daha kaliteli versiyonları kullanılmaktadır. Kuru pastel tekniği fon kartonu gibi pürüzlü yüzeylerde daha iyi sonuç vermektedir. Kağıt ve karton üzerine çalışılabildiği gibi tahta, bez ve duvar üzerine de çalışma yapılabilir. Airbrush tekniği illüstrasyon çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Sıvı ya da sonradan inceltilmiş boyaları hava kompresörleri ya da sıkıştırılmış hava tüpleri ile 2 ve 3 boyutlu yüzeyler üzerine aktarmada kullanılır. İllüstrasyon çalışmalarında karışık teknikler de kullanmak mümkündür. Daha pek çok illüstrasyon tekniği mevcuttur. Farklı seçenekler için Dekorasyon & Aydınlatma kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

İllüstrasyon Modelleri, Özellikleri Ve Fiyatları

İllüstrasyon Modelleri, Özellikleri Ve Fiyatları

İllüstrasyon çizim fiyatları illüstrasyon türüne, kullanılan malzemeye, kullanılan tekniğe ve sanatçıya göre değişiklik göstermektedir. İllüstrasyon tablo ve illüstrasyon portre gibi tasarımların farklı çizim şekilleri vardır. İllüstrasyonlar genel olarak 3 çatı altında toplanabilir. Bunlar bilimsel ve teknik illüstrasyonlar, reklam illüstrasyonları ve yayın illüstrasyonlarıdır. Bu tarz çalışmalarda ayrıntı daha ön plandadır. Yayın illüstrasyonları; ansiklopedi, gazete, dergi ve kitaplardaki makaleler, öykü, roman, haber, şiir ve açıklamalara hizmet eder. Tıp illüstrasyonları; anatomi ve biyoloji bilgisi gerektirir. Mimari ve de iç dekorasyona uygun 3 boyutlu duygu veren tasarımlar, bilgisayar yöntemleriyle hazırlanmaktadır. Metal, çimento, ahşap, tuğla ve kiremit gibi malzemelerle ilgili bilgiler; birçok yazılımda hali hazırda bulunmaktadır. Ayrıca kağıt, kalem, silgi, fırça, maket bıçağı, pergel, cetvel, gönye, makas, büyüteç, orantı cetveli, seloteyp, yapıştırıcı, sabitleyici sprey ve slayt projektörü gibi araçlar illüstratörlerin kullandığı temel malzemelerdendir. Taslak çalışmalarında genellikle düz yüzeyli kağıtlar tercih edilir. İllüstrasyon çalışmalarında çoğunlukla 150 ve 300 gr/m^2 arasında değişiklik gösteren kalın resim kağıtları tercih edilir. Bu resim kağıtları 3 çatı altında toplanabilir. Kalın grenli kağıtlar, düz yüzeyli ve sıcak preslenmiş kağıtlar, ince grenli ve soğuk preslenmiş kağıtlar.

İllüstrasyon Çalışmalarının Önemi

İllüstrasyon Çalışmalarının Önemi

Yazı insanoğlu için çok önemlidir. İllüstrasyon ise yazı ile anlatılmak istenilen mesajın daha az kelime ile aktarılmasına imkan veren bir güce sahiptir. İllüstrasyon çalışmaları ile eğitim, sanat, spor, çevre ve daha pek çok konuda farkındalık yaratmak mümkündür. Yazıya gerek bile duymadan verilmek istenen mesajın çok iyi aktarıldığı tasarımlar vardır. Üstelik, sanatsal kaygı güdülerek yaratılmış bu tasarımlar insanların ilgisini çekme konusunda da oldukça başarılı. Sadece, görenlerde estetik zevk uyandırması için bile yararlanabileceğiniz illüstrasyon örnekleri mevcuttur. İllüstrasyon sanatı bilime de pek çok katkıda bulunmaktadır. İllüstrasyonlarda, fotoğraflarla sağlanamayacak kadar yüksek bir ayrıntı düzeyi sağlanabilir. Böyle bir disiplinli çalışmanın estetik çerçeve içinde gerçekleşmesi de çalışmanın daha geniş kitlelere duyurulmasına yardımcı olur. Daha pek çok sebepten dolayı illüstrasyonlar insan hayatında büyük bir yere sahiptir. Siz de mesajınızı daha anlaşılır, daha etkili ve daha güçlü bir yolla iletebilmek için ya da daha estetik, daha sanatsal ve daha büyüleyici bir tasarım için Tablo kategorisini incelebilir, illüstrasyon çeşitleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Sonuçlarda Ara

Kategoriler

Marka

100X30 (7)
1A sanat (2)
2M (1)
3M (1)
Anadolia (72)
DECORITA (22)
Digiwall (1)
(169)
(10)
Insprad (6)
Tablo360 (1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Ölçü

(133)
(30)
(7)
(5)
(4)
(3)
(2)
(1)
(1)
(1)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Parça Sayısı

(104)
(35)
(33)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Tema

(5)
(4)
(4)
(3)
(3)
(2)
(1)
Başka bir kelime deneyin Listeyi Uzat

Parçalı Tablolar

(95)
(35)
(33)
(1)
(1)
Başka bir kelime deneyin

Ürün Notu

(2)
ve üzeri (2)
ve üzeri (2)
ve üzeri (2)
ve üzeri (2)

Mağaza Puanı

0 100
Tüm mağazalar

Fiyat Aralığı

TL
-
TL