ZİYNET ALTIN

Daha Fazla Filtre+
Tümünü Temizle
Konum Belirle Seçtiğim konuma özel indirimleri ve aynı gün teslimatlı ürünleri göster.

Ziynet Altın

Çağlar boyunca insanların hayatında yer alan değerli madenler arasında altın, gerek yüksek sertliği ve dayanıklılığıyla ve gerekse göz alıcı görüntüsüyle özel bir maden olarak kendisini öne çıkarmıştır. Günümüzde de yüksek değeri nedeniyle takı ve aksesuarlarda kullanılmanın yanında klasik yapıdaki tasarımlarıyla hediyelik olarak da kullanılabilen altın aynı zamanda bir birikim aracıdır. Ziynet altın, günümüzde kültürel olarak önemli yere sahip olan bir altın çeşididir. Cumhuriyet döneminden önceye kadar dayanan tarihiyle birçok farklı amaçlarda kullanım için edinilebilen ziynet altınını siz de ister birikim yapmak ister hediye etmek üzere edinebilirsiniz. Ziynet altın çeşitleri hakkında bilgi edinerek, kişisel kullanım amacınıza göre bu değerli eşyaya sahip olmayı düşünebilirsiniz.

Ziynet Altın Hakkında Merak Edilenler

Ziynet Altın Hakkında Merak Edilenler

Doğada bulunan birçok maden kendine has özelliklere sahiptir. Özellikle dayanıklı ve nadir bulunan madenlere piyasada yüksek değer biçilir. Bu özellikleriyle de değerli madenler takım ve aksesuar yapımında kullanılır, birikim amacıyla edinilebilir. Geleceğe yatırım yapmak amacıyla kullanılabilen madenler arasında altın, günümüze kadar en sık kullanılan türlerden birisidir. Hem kolay saklanabilmesi hem de rahat kullanılabilmesi için özel olarak üretilen ziynet altın nedir incelendiğinde bu özel altının köklü bir tarihe sahip olduğu anlaşılabiliyor. Türkiye’de günümüzde de kullanımı devam eden, tarihi Osmanlı’ya kadar dayanan ziynet altın bir tür değiş tokuş aracı olarak kullanıldığı dönemlerden günümüze kadar farklı kullanım alanlarında kendisine yer bulmayı başarmıştır. Değerli olması nedeniyle ekonomik hayatta önemli bir yere sahip olan ziynet altının küçük tasarımı, altının bu şekilde kolayca saklanabilmesini mümkün kılmaktadır. Geçmişten bu yana ayarları değişmeyen bu altının günümüzdeki klasik tasarımının bir yüzünde Atatürk silüeti bulunur ve diğer yüzünde de çeşitli kaligrafi çalışmaları görülebilir. Ziynet altının bir takı ya da birikim aracı olarak kullanılmasında, birim değeri belirleyen sabit bir takım değerler vardır. Bu anlamda ziynet altın tam, yarım, çeyrek, iki buçuklu ve beşli olarak birbirinden ayrılan seçeneklerle piyasada yer alır. Burada ziynet altın için özel olarak tanımlanan bu isimler, belirli ağırlıklara işaret eder ve kullanıcılar böylelikle bir ziynet altın satın alırken gramajının sabit düzeyde olduğunu bilirler. Ağırlık ürünlerde sabit olduğu için birim fiyat bazı kullanılarak fiyat hesaplaması da yapılabilir. Piyasada çeşitli parametrelere bağlı olarak altının birim fiyatı değişkenlik gösterdiğinden, ziynet altının da fiyatı değişkenlik gösterebilir. Borsada günlük olarak değerlenen altını farklı dönemlerde farklı fiyat düzeyleriyle satın alabilmek mümkün olabilmektedir. Bu nedenle de kullanıcılar ziynet altını bir yatırım aracı olarak uygun fiyatla edinerek, daha yüksek fiyatla satmaya çalışabiliyorlar. Değer hesaplama konusunda kesin ayrımlar ise birim türleri neticesinde ortaya çıkıyor. Çeyrek ziynet altın fiyatı, tam ziynet altından gramaj farkı nedeniyle her zaman daha düşük olacaktır. Bu anlamda siz bütçenize ve ihtiyacınıza göre bir ziynet altın satın alabilirsiniz. Yatırımlık Altın & Gümüş kategorisi üzerinden farklı seçenekleri inceleyebilir, seçtiğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz.

Ziynet Altın Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Ziynet Altın Modelleri, Özellikleri ve Fiyatları

Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde kültürel öğelerden birisi olarak kullanılan altın, çeşitli amaçlara hizmet edebilmektedir. Günümüzde özellikle evlenecek olan çiftlerde bir düğün hediyesi olarak sunulabilen ziynet altın, çiftlerin çeşitli ihtiyaçları için satıp kullanabilecekleri özel bir takı çeşidi olarak görülmektedir. Bunun haricinde yeni doğan bebeğe, sünnet olan çocuğa da hediyelik olarak takılabilen ziynet altının kültürel anlamda oldukça önemli bir yeri olduğu söylenebilir. Değerleri açısından ele almak gerekirse tanınırlığı yüksek olan bir tür olarak tam ziynet altın incelenebilir. Standart olarak ağırlığı 7.02 gram olarak belirlenen tam ziynet altını, günümüzde ziynet altınlar arasında ortalama olarak kabul edilen çeşittir. Kendisinden iki kat fazla ve az olacak şekilde türleri bulunan bu ziynet altını, yatırım aracı olarak sıklıkla edinilen çeşitlerden birisidir. Yarım ziynet altın gramaj olarak tam alternatiflerden daha düşüktür. Ağırlığı 3.58 gram olarak belirlenen yarım ziynet altın, sabit ağırlığıyla çeyrek altından daha yüksek değere sahiptir. Çeyrek ziynet altın ise 1.75 gramlık ağırlığıyla en düşük değere sahip ziynet altın çeşididir. Ziynet altın modelleri bu ayrımları itibarıyla birbirlerinin katları olacak şekilde dizayn ediliyor denilebilir. Çok küçük gramaj farklı olabilmesine karşın piyasada yer alan ziynet altınları sabit ağırlıklarla kullanıcılara sunulurlar. İki buçukluk ziynet altın ise tam altının iki buçuk katı olacak ağırlıkla piyasada yer almaktadır. Ağırlığı sabit olarak 17.54 gram olarak belirlenen iki buçuklu ziynet altın, bu grup içerisindeki en değerli altınlardan birisi olarak gösterilebilir. Bir üstü olarak iki katı ağırlıktaki beşlik altınlar piyasada yer alıyor. Beşlik ziynet altının gramı 35.08 gramdır ve ziynet altınlar arasında en ağır olan seçenek bu üründür. Ağırlığının daha yüksek olması nedeniyle birim değer ile çarpıldığında daha yüksek fiyatla piyasada yer alan beşlik ziynet altın, değerli bir yatırım aracı olarak görülebilir. Ziynet altının fiyatı genel olarak altının ekonomideki günlük değeri dikkate alınarak, gramaj çarpımıyla hesaplanır. Bu anlamda da farklı dönemlerde farklı fiyatla piyasada karşınıza çıkabilir.

Ziynet Altın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ziynet Altın Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın, değerli bir maden olarak kullanıldığı birçok alanda aynı zamanda tarihi açıdan da değer arz edebilir. Üretim tarihi konusu bu nedenle kullanıcılar açısından hassas bir mesele olarak ele alınabilir. Çünkü üretim tarihi de ziynet altının fiyatı açısından belirleyici bir faktör olabilmektedir. Eski tarihli ziynet altın seçenekleri ve yeni tarihli ziynet altın çeşitleri arasındaki fiyat farkının oluşmasının nedeni, ziynet altının üretildiği yılda ödenen vergilerin günümüzdeki değerlerden farklı olması olarak gösterilebilir. Bu nedenle eski tarihli ziynet altınların piyasa değerinden biraz daha düşük fiyatla satışa sunulduğu söylenebilir. Yeni ziynet altın fiyatları ise vergi oranlarının genellikle artış trendini izliyor olmaları nedeniyle bir nebze daha yüksektir. Bu durum birim fiyatı etkilediğinden, ziynet altınların fiyatları gramaja göre ele alındığında da fiyat farklılaşması belirginlik kazanmaktadır. Ziynet altın modelleri arasından 5 farklı ağırlıktaki alternatifleri inceleyerek, bütçenize uygun olan seçeneği satın alabilirsiniz. Piyasadaki ziynet altınlar genellikle bir takı olarak kullanıldıklarından, bu kültürel özellikleri nedeniyle kulplu olarak tasarlanabiliyorlar. Düğünlerde geline ve damada takılabilen kulplu altınlar basitçe bir kurdele ve çengelli iğne yardımıyla takılabilmektedir. Kulplu ziynet altın çeşitlerinde, kulp kısmı da altın kullanılarak üretilir. Bu nedenle de kulpun ağırlığı da dikkate alınarak değer hesaplaması yapılır. Yaygın olarak 0.06 gr gibi bir ağırlıkta olan kulp, ziynet altınlarının tepe noktasında yer alır. Kolye, bileklik ve benzeri takıların yapılmasında da kullanılabilen bu tasarıma sahip ziynet altınları dilerseniz kişisel bir birikim eşyası olarak da kullanabilirsiniz. Ziynet altınlarda ayar da standardize edilmiştir. 22 ayar olarak belirlenen değerleriyle saf altına oldukça yakın yapıda olan ziynet altınlar, bu özellikleri nedeniyle de değerli bir eşya oluyorlar. Bir diğer adıyla Ata altın olarak da bilinen ziynet altının bu özelliklerini dikkate alarak kullanım amacınıza uygun seçeneği edinebilirsiniz. Dilerseniz hemen şimdi ürün sayfamıza ilerleyerek ziynet altın fiyatı hakkında bilgi alabilir, bütçenize uygun olan ürünü hızlı bir şekilde sipariş edebilirsiniz.