DESTEK MERKEZİ

Hangi konuda bilgi almak istersiniz?

Üyelik

No Soru Başlıkları
1 Müşteri Hizmetlerine Nasıl Ulaşabilirim?
n11.com müşteri hizmetlerine 7/24 hesabım sayfasındaki canlı destek hattından ya da 08:00-22:00 saatleri arasında 08503330011 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.
2 Adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?
Adres bilgilerinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından değiştirebilirsiniz.
Sipariş verdiğiniz ürünün teslimat adresinde değişiklik yapmak istiyorsanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasını açın. Değiştirmek istediğiniz siparişin üst tarafında bulunan adres alanını tıklayıp bilgileri düzenleyebilirsiniz. Mağaza siparişinizi onaylayana kadar adresinizde değişiklik yapabilirsiniz. 
3 Birden fazla teslimat adresim var, geçerli adresimi nasıl seçeceğim?
Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Geçerli Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz.   
4 Birden fazla üyelik oluşturabilir miyim?
n11.com'da farklı e-posta adresleri ile birden fazla üyelik oluşturabilirsiniz. Aynı e-posta adresi ile sadece bir üyelik gerçekleştirebilirsiniz. 

Önemli Not: Kupon kampanyası kapsamında birden fazla üyelik açıldığı tespit edilmesi halinde diğer hesaplarla yapılan  alışverişlerde hak kazanılsa bile kupon yüklemesi yapılmayacak ve üyelikler n11.com tarafından kapatılabilecektir.
5 Fatura adresini ve fatura bilgisini nasıl ekleyeceğim?
Fatura adresinizi, Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından fatura adresinizi tanımlayabilirsiniz. Fatura türü seçimini de adres bilgilerinizi girerken yapabilirsiniz. Unutmayın, en fazla 10 adres girebilirsiniz. 
Fatura adresinizi teslimat adresiyle aynı seçebilir veya farklı bir adres girebilirsiniz. 
Sipariş verirken Adres Seçimi aşamasında Yeni Adres Ekle butonuna basıp yeni adres ekleyebilir veya kayıtlı adresleriniz arasından seçim yapabilirsiniz.