DESTEK MERKEZİ

Hangi konuda bilgi almak istersiniz?

Sipariş

No Soru Başlıkları
1 Faturam ulaşmadı, ne yapabilirim?
n11.com'da sipariş verirken teslimat ve fatura adresi girmeniz istenir. Faturanın gönderileceği adres için teslimat adresinden farklı bir adres seçip seçmediğinizi kontrol edin. Eğer sorun adres seçiminden kaynaklanmıyorsa Ürün detay veya Mevcut Sipariş sayfasındaki Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazayla iletişime geçebilirsiniz. Hesabım menüsünü tıklayıp Canlı Destek uzmanından da yardım alabilirsiniz. 
2 Kişi sayısı seçtiğimde turun fiyatı neden artıyor?
Yayınlanan ilk fiyat, 2 kişilik odada kişi başı konaklama fiyatıdır. 2 kişi seçildiğinde, tur fiyatı 2 ile çarpılır. Tek kişi seçildiğinde ise 2 kişilik oda için tek kişi konaklama farkı eklenir. Örneğin yayınlanan fiyat 500 TL, 2 kişi seçildiğinde 500 TL x 2 Yetişkin = 1000 TL toplam fiyat olacaktır.
3 Kredili kargo paketimi nasıl yükleyeceğim?
İlk kez kredili kargo paketi satın aldıysanız cep telefonunuza gelen SMS’i kullanarak e-posta adresinize gönderilen linkten yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Daha önce kredili kargo kullandıysanız cep telefonu numaranızı girdiğinizde paket hesabınıza otomatik olarak yüklenecektir.
4 Kredili kargo paketlerini sadece n11 siparişleri için mi kullanabilirim?
Kredili kargo paketleriyle tüm kargo gönderilerinizi gerçekleştirebilirsiniz. n11 siparişi olmayan gönderileriniz, satın aldığınız paketlerin gönderim fiyatlarıyla hesaplanacaktır.
5 Mağaza siparişi onaylamadı, para iadesi ne zaman yapılır?
İade tutarı, bankanızın süreç ve uygulamalarına bağlı olarak ortalama 3 iş günü içerisinde kartınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır.