DESTEK MERKEZİ

Hangi konuda bilgi almak istersiniz?

Kargo, Teslimat

No Soru Başlıkları
1 Ürün ne zaman gönderilir?
Ürün detay sayfasında ve size gönderilen sipariş e-postalarında mağazanın ürünü en geç hangi tarihte kargoya vereceği belirtilir. n11.com’da ödeme alındıktan sonra, mağaza belirttiği süre içinde siparişi kargoya verir ve sisteme kargo bilgilerini girer. Kargo bilgileri, e-posta adresinize ve faturadaki cep telefonu numaranıza SMS ile gönderilir. Ayrıca Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından da siparişin durumunu takip edebilirsiniz.
2 Ürün mağaza tarafından kargoya verilmedi, ne yapabilirim?
Siparişiniz, tedarik süresi içinde kargoya verilmezse ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basıp mağazayla irtibata geçebilirsiniz. Hesabım sayfasındaki Canlı Destek butonuna basarak müşteri hizmetlerimizden yardım alabilirsiniz. 
3 "Ücretsiz Kargo" olarak görünüyor. Teslimat adresinin Kıbrıs olması durumunda ücretsiz kargo geçerli midir?
Ücretsiz kargo seçeneği sadece Türkiye sınırları içerisindeki teslimat adresleri için geçerlidir. 
4 Aynı gün teslimat ödemesini nasıl yapabilirim?
Aynı gün teslimat tutarını, sepetteki ve ödeme sayfasındaki kargo ücreti alanında görebilirsiniz. Teslimat ücretini, siparişle birlikte ödeyebilirsiniz. 
5 Birden fazla teslimat adresi tanımladım, nasıl geçerli adres yapabilirim?
Hesabım menüsündeki Adreslerim sayfasından kayıtlı tüm adreslerinizi görebilirsiniz. Kayıtlı adreslerinizin alt kısmında yer alan Geçerli Adres Yap linkini tıklayıp seçim yapabilirsiniz.